• Karrier
  • Impresszum
  • Adatvédelem
  • Sütiszabályzat
  • Tartalom felhasználása
  • Felhasználási feltételek
  • Kapcsolat
  • Hírlevél feliratkozás
  • LB ikon a kezdőképernyődre!
Life & Body
Advertisement Banner
  • Divat
  • Én
  • Életmód
  • Otthon
  • Psziché
  • Kapcsolatok
  • Hova menjünk
  • Komolyan
  • Ismerd meg
  • Podcast
  • Horoszkóp
Life & Body
  • Divat
  • Én
  • Életmód
  • Otthon
  • Psziché
  • Kapcsolatok
  • Hova menjünk
  • Komolyan
  • Ismerd meg
  • Podcast
  • Horoszkóp
Nincs találat
Mutasd az összes eredményt
Life & Body

„Még mindig gyakran belepirulunk, ha őszintén kell beszélni a szexualitásról” – Interjú Dr. Farkas Eszter szülész-nőgyógyász szakorvossal

A szexuális felvilágosítás témája ma terheltebb, mint valaha. Hogyan tudjuk szülőként jól csinálni?

Szerző Szalai Réka
2023.06.01.
0
Megosztás a FacebookonMegosztás a Twitteren

A nőgyógyászati témákat és kifejezetten a szexualitást még mindig rengeteg tabu övezi. Dr. Farkas Eszter szülész- nőgyógyász szakorvossal beszélgettünk arról, mik jelentenek még ma is tabut a nőgyógyászatban és hogy tudunk a gyerekeinkkel megfelelő módon beszélgetni a szexuális felvilágosítás témájáról.

A te értelmezésedben, illetve a nőgyógyászatban mi az, ami még 2023-ban is tabunak számít? Miről nem szeretünk beszélni, miről nem merünk kérdezni?

Dr. Farkas Eszter:

„Az utóbbi időben szerencsére sok a pozitív változás a tabuk körül. Egyre több az edukációs anyag, és egyre nagyobb az igény is arra, hogy nyíltan beszéljünk a menstruációról, a szexualitásról, a test élettani változásairól. Tapasztalatom szerint a fiatalabb korosztályoknál egyre elfogadottabbnak, sőt, trendinek számít, ha valaki tud és mer is ezekről a dolgokról beszélni. Azt viszont még nem mondhatjuk el, hogy az a társadalom egészére igaz lenne.”

Dr. Farkas Eszter szülész-nőgyógyász
Fotó: L33 Medical

 

Ezek isérdekelhetnek

női ciklus

Így használd erőforrásként a ciklusodat!

2023.09.19.
Revolut és Wise

Így maxold ki a Revolut és Wise kártyádat a külföldi utazáson!

2023.09.18.
rúdtánc

„A rúdtánc nem csupán egy kemény sport, hanem művészet és egyfajta önkifejezés is egyben” – Fehér Emesével, a sportág úttörőjével beszélgettünk

2023.09.17.
Így befolyásolja a gyermek fejlődését az otthonotok!

Így befolyásolja a gyermek fejlődését az otthonotok!

2023.09.16.
Továbbiak

„A menstruáció kifejezéstől már szerencsére egyre kevesebben idegenkednek, a nemi szervek megnevezésétől viszont még mindig nagyon sokan – akár rendelés keretein belül is.”

Örülök, hogy azt mondod, látni előremozdulást. Sajnos valószínűleg egy hosszadalmas folyamatról van szó…

Dr. Farkas Eszter:

„Igen, ez igaz, de egyértelműen van rá törekvés, és az, hogy megjelennek könyvek, cikkek a témában, fontos, előremutató változást jelez. Ahogy az is, hogy akár a szexuális felvilágosítás, akár a menstruáció médiában való megjelenése sem csak a helyzetkomikumra korlátozódik már. Ez nem csak a fiatalabb generációknak jelenthet támogatást, hanem az idősebbeknek is.”

„Nagyon sok anyuka keresi a választ például arra a kérdésre, hogy hogyan beszéljen a kislányával a menstruációról, és szerencsére már nem az az elsődleges megközelítés, hogy “erről a témáról nem beszélünk”.

szexuális felvilágosítás
Fotó: Shutterstock

Mit gondolsz, a különböző korosztályoknál miképp kellene különbséget tenni a szexualitással, nemiséggel kapcsolatos beszélgetésekben?

Dr. Farkas Eszter:

„Azt gondolom, hogy az egészen kicsiknél nagyon fontos, hogy érezhessék, nem ütköznek falakba, bármilyen téma is érdekli őket: kérdezhessenek, és kapjanak is választ. Persze érthető, ha néha zavarba jövünk a gyerek kérdésétől. Ilyenkor jó visszakérdezni, hogy ő mit gondol, és hogy pontosan mire kíváncsi.”

„Érdemes felmérni, hogy milyen „előképzettsége“ van a gyereknek az adott témáról, hiszen sokszor egészen más van a fejükben, mint amire mi gondolunk, és sokszor egészen másra is kíváncsiak. Ráadásul időt is nyerünk a visszakérdezéssel, és mi is jobban át tudjuk gondolni a válaszunkat.”

Mi a helyzet akkor, amikor egy gyerek közösségbe kerül? Ott már sajnos aligha tudja őt mindentől megvédeni a szülő.

Dr. Farkas Eszter:

„A közösségbe való bekerülés nagy kihívás, mert óvodában, alsóban még nagyon kicsi a gyerek. Emiatt sok szülő úgy érzi, hogy még nem akar vele ilyen dolgokról, kifejezetten a szexuális felvilágosítás témájáról beszélni, úgy gondolja, hogy neki ez még túl sok lenne.

A másik oldalon viszont egyre több az olyan visszajelzés a pedagógusoktól, hogy akár már alsós korban is pornót néznek a gyerekek. Azt hiszem emiatt is fontos, hogy minél több eszközt adjunk a szülők kezébe, és bátorítsuk őket arra, hogy nyíltan beszéljenek a gyerekeikkel a szexualitásról is.

fiatal lany és fiu mosolyogFotó: Unsplash

Egyébként nagyon érdekes és kettős számomra a szexualitással kapcsolatos kommunikáció a kultúránkban. Egyrészt tele vagyunk a szexualitástól túlfűtött reklámokkal, filmekkel: néha az az érzésem, hogy minden erről szól. Ha viszont őszintén kellene beszélni egy-egy témáról, abba sokszor belepirulunk.”

Melyek a leggyakoribb hibák, amiket a szülők a szexuális felvilágosítás témakörben elkövetnek? Mire lenne érdemes odafigyelni?

Dr. Farkas Eszter:

„A kommunikáció hiánya az egyik probléma, amivel sokan küzdenek. Legalább ilyen fontos téma a szülők viszonya a saját szexualitásukkal. Amíg ez nincs rendben, addig nehéz róla tabumentesen, pozitív szemlélettel beszélgetni a gyerekekkel.

Orvosként nagyon szokott fájni az, amikor negatív szuggesztiókat adnak át az édesanyák a kislányaiknak: még mindig előfordul például, hogy sokan betegségként definiálják a menstruációt.

Szerencsére ma már nagyon sok helyen olvashatunk arról, hogy a fájdalmas menstruáció nem normális. Az endometriózis kapcsán egyre több a kampány, a figyelemfelhívó poszt. Viszont fontos lenne, hogy ezt minél fiatalabb korban tudatosítsuk a kislányokban, mert így sokkal könnyebben juthatnak megfelelő diagnózishoz.”

anya és lánya menstruációs fájdalom
Fotó: Shutterstock

Létezik egy Ciklus- show nevű program, amelyben te is aktívan részt veszel, és amelynek a célja éppen az edukáció lenne.

Dr. Farkas Eszter:

„Igen, ennek a programnak a célja az, hogy a kiskamasz lányok egy drámapedagógiai előadáson keresztül élhessék át a bennük zajló történéseket.”

„Sokkal könnyebb úgy elfogadni a változásokat, ha tudják és értik is azt, hogy mi történik velük, és mi a változások célja.”

A Menstrupédia c. képregény magyarra fordítása és terjesztése is a nevedhez fűződik. Összefoglalnád, hogy mi a lényege ennek a képregénynek?

Dr. Farkas Eszter:

„A képregény célja is az, hogy segítségével a kislányok jobban megértsék a testükben zajló történéseket.

Beszél a menstruációról, a kamaszkorral járó élettani változásokról, az egészséges életmódról. Az egyik legfőbb erénye, hogy segít természetesen kezelni olyan témákat, amihez sokszor azt sem tudjuk, hogyan nyúljunk.

A szexuális aktust viszont nem tárgyalja, tehát nem egy klasszikus értelemben vett “felvilágosító könyv”.

Máshogy kellene beszélgetni ezekről a témákról a kisfiúkkal, mint ahogy azt a kislányokkal tesszük?

Dr. Farkas Eszter:

„Véleményem szerint ez nem nemfüggő. Egy kisfiúnak is lehetnek ugyanolyan kérdései, mint a lányoknak, és azokra szabad ugyanolyan választ adni.

fiú lépcsőn ülFotó: Pexels

Akár egy egészen kicsi fiúnak is szabad tudni azt, hogy mi az a menstruáció, szabad tudni azt, hogy mi az a betét. Nem gondolom, hogy ezek a témák speciálisan a lányok részére lennének fenntartva.

A fiúknak készülő képregényben is szó esik a menstruációról is, illetve a Ciklus-shownak is van egy fiús párja, a Titkos küldetés, ahol szintén részletesen beszélnek a menstruációról, illetve a várandósságról. Hiszen ez mindkét nem közös témája. Bízom abban, hogy a most felnövő generációk számára ezek a témák már sokkal kevésbé lesznek tabusítva.”

Sajnos a szexuális felvilágosítás feladatát még mindig nagyon sokan le akarják tudni egyetlen beszélgetés, vagy felvilágosító óra alatt, holott ez ennél jóval összetettebb folyamat.

Dr. Farkas Eszter:

„Leginkább a nyelvtanuláshoz tudnám ezt hasonlítani: senki nem egy nap alatt tanul meg angolul. A “szexuális felvilágosítás” se egy erre dedikált óra témája legyen.”

„Nagyra becsülöm azokat a tanárokat, akik tudnak még az ilyen témákra is időt szánni, és szándékuk van arra, hogy ne csak az órai tananyaggal, hanem a gyerekek egészséges emberré nevelésével is foglalkozzanak. Az iskolai tanítás kerete erre ugyanakkor meglehetősen szűkös. Nyilván az sem mindegy, hogy egyszerre egy vagy éppen harminc kamasz gyerekkel próbálunk meg beszélgetni ezekről a témákról…A szülőknek ebben jóval nagyobb a szerepük, és több lehetőség is van a kezükben.”

Összefoglalásként, jótanácsként mik lennének a legfontosabb útravalóid a most felnövő generációk szüleinek terén?

Dr. Farkas Eszter:

„A gyerekek szexualitással kapcsolatos nevelésének nulladik lépése a szülők saját, szexualitással kapcsolatos viszonya, a saját test ismerete, a pár egymás közti nyílt kommunikációja. A kislány első menstruációjakor az anya saját emlékei is óhatatlanul felidéződnek – jó ezeket már korábban átgondolni, ha nem pozitívak, feldolgozni. Figyeljünk a gyerekünk valódi kérdésére, aktuális igényeire. Egy egymásra odafigyelő beszélgetésben megérzi a szülő azt, amikor a gyereknek valami épp túl sok, vagy esetleg unalmassá válik.  Nagyon kedvelem ebben a témában az Instagram felületén található @hogyanmondjam oldalt, amelynek mottója „Csak őszintén, de az ő szintjén.” Ahogy az oldal szerkesztői is gyakran javasolják: ne féljünk válaszolni a kérdésekre, de tájékozódjunk arról, hogy pontosan mit szeretne tudni a gyerek, és mi az, amit már tud/képzel a témáról.”

„Nagy ajándék az a szülő, akitől lehet kérdezni, és őszinte válaszokat kapni.” 

 

Névjegy:

Dr. Farkas Eszter az L33 Medical szülész-nőgyógyász szakorvosa, gyermeknőgyógyász szakorvosjelölt. Fő érdeklődési területei a várandósgondozás, a háborítatlan szüléskísérés, a természetes fogamzásszabályozás, valamint a kiskamaszokat érintő szexuális felvilágosítás témájú programok.

 

Főkép: Shutterstock

Cimkék: Dr. Farkas Eszterinterjúszexuális felvilágosításszexualitás
Előző bejegyzés

Ezért nehezítik meg a gyerekkori kötődési minták a párkapcsolatod

Következő bejegyzés

„A kapcsolatok 99,99%-a nem alkalmas arra, hogy kinyissák azt” – Interjú Csörgits Kinga szexuális tanácsadóval

Szalai Réka

Szalai Réka

Szalai Réka vagyok. Rajongok az irodalomért, az olvasásért, a kutyákért, Olaszországért és a sportért. Újságírói munkáim során előszeretettel foglalkozom olyan női tabutémákkal, mint a terhesség, szülés, párkapcsolati nehézségek. Hiszem, hogy ha elkezdünk nyíltan kérdezni és igazi párbeszédeket folytatni ezekről a témákról, akkor születhetnek hasznos és valódi megoldások is.

Kapcsolódó cikkek

női ciklus
Egészség

Így használd erőforrásként a ciklusodat!

Szerző Life&Body
2023.09.19.

Nem érted mitől érzed fáradtnak, nyűgösnek magad? Vagy éppen megváltanád a világot? Ezekért nagy valószínűséggel a hormonjaid a felelősek, ami egyáltalán nem baj, sőt. A női ciklus ismerete erőforrás, lehet egy biztos...

Részletek
Revolut és Wise
Pénzügy

Így maxold ki a Revolut és Wise kártyádat a külföldi utazáson!

Szerző Vági Margit
2023.09.18.

A Revolut és Wise (korábban Transferwise) nevek ismerősen csenghetnek, hiszen Magyarországon ők biztosítják talán a két legelterjedtebb virtuális banki szolgáltatást. Mindkét pénzügyi szolgáltatással könnyen és ingyenesen vehetsz fel pénzt külföldön és sokkal...

Részletek
rúdtánc
Mozogj jól

„A rúdtánc nem csupán egy kemény sport, hanem művészet és egyfajta önkifejezés is egyben” – Fehér Emesével, a sportág úttörőjével beszélgettünk

Szerző Life&Body
2023.09.17.

Mit adhat a rúdtánc? Hogyan hat a testünkkel és lelkünkkel való kapcsolatra? Sokan keveset tudunk erről a mozgásformáról, miközben a sportág egyre népszerűbb, a versenyeken pedig magyar érdekeltség is van – ráadásul...

Részletek
Így befolyásolja a gyermek fejlődését az otthonotok!
Anyaság

Így befolyásolja a gyermek fejlődését az otthonotok!

Szerző Life&Body
2023.09.16.

Akár jobb, akár rosszabb napunk volt, mindig jólesik hazatérni abba a megszokott és komfortos környezetbe, amit otthonunk biztosít nekünk. Hiszen ez az a hely, ahol kibontakozhatunk, ahol önmagunk lehetünk, ahol töltődünk, legideálisabb...

Részletek
Következő bejegyzés
„A kapcsolatok 99,99%-a nem alkalmas arra, hogy kinyissák azt” – Interjú Csörgits Kinga szexuális tanácsadóval

„A kapcsolatok 99,99%-a nem alkalmas arra, hogy kinyissák azt” – Interjú Csörgits Kinga szexuális tanácsadóval

Nincs találat
Mutasd az összes eredményt

Hírlevél feliratkozás

Népszerűek

  • Ezt kérd a fodrászodtól: a 4 legjobb tavaszi frizuratrend

    Ezt kérd a fodrászodtól: a 4 legjobb tavaszi frizuratrend

    24139 megosztás
    megosztás 9638 Tweet 6024
  • 6 esküvői tortatrend, ami 2023-ban hódítani fog

    13639 megosztás
    megosztás 5456 Tweet 3410
  • Csak semmi pánik?! Így néz ki egy pánikroham

    6697 megosztás
    megosztás 2678 Tweet 1674
  • Megdöbbentő, miért lépünk félre valójában: ez a megcsalás 8 oka

    5526 megosztás
    megosztás 2210 Tweet 1381
  • Önvédelem nőknek: 7 tipp, mit tegyél, ha rád támadnak az utcán

    5145 megosztás
    megosztás 2058 Tweet 1286
Life & Body

© 2021 Life and Body

Hasznos

  • Karrier
  • Impresszum
  • Adatvédelem
  • Sütiszabályzat
  • Tartalom felhasználása
  • Felhasználási feltételek
  • Kapcsolat
  • Hírlevél feliratkozás
  • LB ikon a kezdőképernyődre!

Kövess minket!

Nincs találat
Mutasd az összes eredményt
  • Divat
  • Én
  • Életmód
  • Otthon
  • Psziché
  • Kapcsolatok
  • Hova menjünk
  • Komolyan
  • Ismerd meg
  • Podcast
  • Horoszkóp

© 2021 Life and Body

Süti tájékoztató
A lifeandbody.hu weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése és releváns ajánlatok megjelenítése érdekében. További részletek a sütiszabályzatról: Részletek

Kérjük, engedélyezze az Önnek megfelelő sütibeállításokat!
BeállításokElfogadás
Sütibeállítások

Süti szabályzat áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ az Ön felhasználói élményének javítása érdekében, miközben böngészi weboldalunkat. Az alap működéshez szükséges sütiket tárolja a böngészője amennyiben meg szeretné tekinteni a weboldalt. Harmadik féltől származó sütiket is használunk, amelyek segítenek elemezni és megérteni, hogy hogyan használja a weboldalt. Ezeket a sütiket csak az Ön beleegyezésével tároljuk a böngészőben. Önnek lehetősége van ezekről a sütikről lemondani, azonban ez befolyásolhatja a böngészési élményt.
Alapműködéshez szükséges sütik
Mindig bekapcsolva
A szükséges sütik elengedhetetlenek a weboldal megfelelő működéséhez. Ezek a sütik név nélkül biztosítják a weboldal alapvető funkcióit és biztonsági jellemzőit.
SütiIdőtartamLeírás
cookielawinfo-checkbox-advertisement11 monthsEzt a sütit a GDPR Cookie Consent plugin állítja be. A sütik a "Hirdetési célú sütik" kategóriába tartozó sütik felhasználói hozzájárulásának tárolására szolgálnak.
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsEzt a sütit a GDPR Cookie Consent plugin állítja be. A sütik "Az alapműködéshez szükséges sütik" kategóriába tartozó sütik felhasználói hozzájárulásának tárolására szolgálnak.
viewed_cookie_policy11 monthsA cookie-t a GDPR Cookie Consent plugin állítja be és tárolja, függetlenül attól, hogy a felhasználó beleegyezett-e a sütik használatába. Nem tárol személyes adatokat.
Statisztikai célú sütik
Analitikai sütiket használunk annak megértésére, hogy a látogatók hogyan lépnek kapcsolatba a weboldallal. Ezek a cookie-k segítenek információkat gyűjteni a látogatók számáról, a visszafordulási arányról, a forgalmi forrásról stb.
SütiIdőtartamLeírás
_ga, _gat, _gid1 évA fenti sütik információkat gyűjtenek arról, hogy a látogatók hogyan használják a portált. Minden információ (böngésző használat, új látogatók száma, stb.) névtelenül kerül összegyűjtésre és elküldésre a google analytics szerverre azzal a céllal, hogy javítani tudjunk a weboldal által nyújtott szolgáltatásokon. Részletek
Hirdetési célú sütik
A hirdetési sütiket arra használjuk, hogy releváns hirdetéseket és marketing kampányokat biztosítsunk a látogatók számára. Ezek a sütik nyomon követik a látogatókat az összes webhelyen, és információkat gyűjtenek testreszabott hirdetések biztosítása érdekében.
MENTÉS ÉS ELFOGADÁS