• Karrier
  • Impresszum
  • Adatvédelem
  • Sütiszabályzat
  • Tartalom felhasználása
  • Felhasználási feltételek
  • Kapcsolat
  • Hírlevél feliratkozás
  • LB ikon a kezdőképernyődre!
Life & Body
Advertisement Banner
  • Divat
  • Én
  • Életmód
  • Otthon
  • Psziché
  • Kapcsolatok
  • Hova menjünk
  • Komolyan
  • Ismerd meg
  • Podcast
  • Horoszkóp
Life & Body
  • Divat
  • Én
  • Életmód
  • Otthon
  • Psziché
  • Kapcsolatok
  • Hova menjünk
  • Komolyan
  • Ismerd meg
  • Podcast
  • Horoszkóp
Nincs találat
Mutasd az összes eredményt
Life & Body

Ilyen hatással van a túlféltő szülő a gyermekkori önbizalomra – Kirschner Petra pszichológussal beszélgettünk

Szerző Frank Fruzsina
2022.11.28.
0
Megosztás a FacebookonMegosztás a Twitteren

Túlféltő szülő, helikopterszülő, borostyánszülő. Mind ismerjük a kifejezéseket, de vajon magunkon észrevennénk a jeleit? Hol húzhatjuk meg a határait és egyáltalán miért baj az, ha túlféltjük a gyermekünket? Kirschner Petra pszichológus most megválaszolja azt is, hogyan javítsunk a helyzeten, ha beleestünk ebbe a csapdába, és mit tehetünk, ha minket féltettek túl a szüleink.

Kirschner Petra (Fotó: Komróczki Diána)

Egy gyereket „túlszeretni” nem lehet, de túlfélteni úgy tűnik, igen. Valószínűleg senki nem akarja önszántából a gyermekének azt üzenni, nem elég kompetens ahhoz, hogy egyedül megküzdjön az élet nehézségeivel. Ha azonban nem engedünk egy gyereket az önállósodás útjára lépni, azzal a fejlődését hátráltatjuk, az ilyen gyerekből sok esetben lesz indulatait elfojtó, szorongó egyén.

túlféltő szülő

Fotó: Jordan Whitt, Unsplash

Miért fontos, hogy gyerekkorban megtapasztaljuk az önbizalmat?

Kirschner Petra: A gyermek számára a szülő tükröz vissza, információt szolgáltat a mimikájával, gesztusaival, hanglejtésével arról, hogy mit érez a gyermekkel kapcsolatosan. A gyermek ezekből a gesztusokból von le következtetést arra vonatkozólag, hogy ő milyen, mennyit ér a világban, a világ hogyan áll őhozzá.

Ezek az alapvető és elsődleges tapasztalatok egymásra épülnek és megalkotják a személy önbizalmának és önmagáról alkotott képének alapjait.

Ezek isérdekelhetnek

Revolut és Wise

Így maxold ki a Revolut és Wise kártyádat a külföldi utazáson!

2023.09.18.
Oláh Barbara

„Az öngyönyörnek az orgazmus csak egy apró szelete” – Beszélgetés Oláh Barbarával saját magunk felfedezéséről

2023.09.12.
zsebpénz

A zsebpénz pszichológiája

2023.09.11.
önvédelem nőknek

Önvédelem nőknek: 7 tipp, mit tegyél, ha rád támadnak az utcán

2023.08.24.
Továbbiak

Ez a biztonságérzet áll abból is, hogy elég vagyok, elég jó vagyok úgy, ahogy vagyok, elfogadható, szerethető vagyok, és alapvetően jóra számíthatok a világtól. Így alakul ki a bizalom a másikkal való kapcsolódásban és abban, hogy képes vagyok individuális lényként elindulni és megküzdeni a rám váró feladatokkal.

Hogyan nevelhetünk magabiztos gyereket?

K.P.: A gyerekből nem magabiztos gyereket „kell csinálni/nevelni”. Nem kell semmit sem csinálni a gyerekkel, csak hagyni kell kibontakozni. A szülő a gyermek mögött kell, hogy álljon, türelemmel, bátorítással, az értékességének jelzésével, az elégedettségének és a biztatásának a mutatásával.

A gyermek nem a teljesítménye mentén lesz értékes, értékesnek születik, mint minden egyes személy ezen a világon. A szülő dolga az, hogy a lényét erősítse meg a gyermeknek, azt támogassa, ne a teljesítményét. A gyermek mindenképpen át kell, hogy menjen bizonyos frusztrációkon és szorongásokon ahhoz, hogy felnőhessen, és önálló életet élhessen.

túlféltő szülő

Fotó: Ben White, Unsplash

Milyen hatással van a szülők túlféltése egy gyerek önállóságára?

K.P.: Alapvetően azt üzeni a túlféltő szülő azzal, ha nem engedi a gyereket megtapasztalni az élményeket, és nem engedi az „életbe”, hogy nem tartja elég kompetensnek ahhoz, hogy megbirkózzon az adott eseménnyel.

A gyermek ilyenkor azt tanulja meg, hogy a világ egy veszélyes hely, és én nem vagyok elég ahhoz, hogy egyedül megküzdjek vagy szembenézzek vele. Sok esetben indulatait elfojtó, szorongó egyén válhat abból, akit a szülei túlvédtek. Lemondó attitűd, tanult tehetetlenség alakulhat ki.

Jellemző lehet az „Úgysem fog sikerülni!” hozzáállás, de nem a személyes tapasztalat alapján, mert próbáltam és nem sikerült, ezt a túlféltő szülő hozza létre.

Gyakran előfordul, hogy ezek az egyének felnőtt korukban is szüleikre támaszkodnak, önállótlanok maradnak. Például látszólag fenntartanak egy életet, külön lakásban élnek, de minden hétvégén hazaviszik anyutól az ebédet. Vagy hiába élnek párkapcsolatban, minden nehéz érzelmi helyzetben a szüleiket hívják fel.

Fotó: Shutterstock

Mikortól számít egy szülő túlféltőnek?

K.P.: Nagyon nehéz lehet elsőre megállapítani, hogy valaki túlféltő szülő vagy sem, hisz a túlvédés legtöbbször meleg, gondoskodó csomagolásban van tálalva: „Hisz én csak a legjobbat akarom neki!” „Nem hagyom, hogy a gyerekemmel így bánjanak!” A szülő feladata a határok felmérése,  ami egy nagyon érzékeny munka, nagyfokú ráhangolódást igényel a gyerek irányába. Mi az, ahol még segítek neki, mi az, ahol támogatom és mi az, amikor már túllépem az egyéniségének a határait? Hogyan viszonyulok a gyermek autonómiájához? Érdemes ezt megvizsgálni.

Többféle kifejezés létezik a túlféltésre, overprotektív, helikopterszülő vagy borostyánszülő.

A helikopterszülő mindent elintéz a gyermek számára, akár felnőttként is megfőz nap, mint nap, hozza-viszi, tanul vele vizsgára. A függetlenedését ellehetetleníti az „én csak védeni akarom”, „csak gondoskodni akarok” álcával – ezzel éppen azt éri el, hogy visszatartja a fejlődésben.

  1. Stipkovits Erika használja a borostyánszülő fogalmát.

A borostyánszülők mindent megoldanak a gyerekük helyett, megvívják a homokzóban a csatákat, vagy befejezik a házifeladatot. Hajlamosak többes számban beszélni önmagukról és a gyerekről (pl. elkéstünk, lebetegedtünk) vagy a gyerek helyett beszélni, amikor kérdezik. „Józsika nagyon jól érzi magát az új iskolában.”

A borostyánszülőség eredhet például onnan, hogy ha a szülő nem találja az életében az értelmet, csak a szülőségben látja meg magát. A borostyánszülő a már cseperedő, vagy éppen leváló gyermek autonómiaigényére, távolságigényére szorongással reagál és visszahúzza ezáltal a gyereket. Ilyenkor jön az érzelmi zsarolás. „Bezzeg, amikor beteg voltál és ápoltalak!” „Remélem te is megkapod a saját gyerekedtől ugyanezt!”

Mit tehet egy túlféltő szülő, hogy ne korlátozza a gyerekét?

K.P.: A szülői túlféltés sok forrásból eredhet, például abból, hogy a szülőnek milyen a világról és saját magáról alkotott képe, ő hogyan éli meg a szorongáskeltő helyzeteket. A gyermeknevelés során számos saját gyermekkorból fakadó szorongás éledhet újra, és a szülő ilyenkor kivetítheti a gyermekre saját szorongásait, rossz élményeit.

Szülőként is nagyon fontos az önismeret, a saját cselekedeteink, bennünk felmerülő érzelmek figyelése. Az, hogy képesek legyünk magunkra és az egyes helyzetekre kívülről is ránézni, és beleképzelni magunkat a gyermek helyzetébe, azaz mentalizálni az ő megéléseit. A fejlődésben szükséges, hogy megvívjuk a saját harcainkat.

Kell, hogy ne sikerüljön, kell sokszor próbálkozni, kell, hogy megérezzük a saját képességeinket, a saját erőnket, a saját határainkat ezért kell, hogy engedjük a gyermekünknek is, hogy megélje ezeket a tapasztalatokat.

Fotó: Ricardo Moura, Unsplash

Túlféltő szülőként hogyan dolgozhatok magamon?

K.P.: Fontos megvizsgálni, hogy amikor adok a gyermeknek, de semmit nem várok cserébe, akkor tényleg adok, vagy ezzel az adással kérek is? Mellette van egy követelés, egy elvárás is? Képes vagyok az adás önzetlen formáját gyakorolni?

Amikor évek, évtizedek óta nevel a szülő egy gyermeket, létrejön egy megszokott működésmód, ami biztonságérzetet, állandóságérzetet ad. Félelmetes lehet a szülő számára, hogy a gyermek elkezdi megélni a saját önállóságát, ahogy nő fel, egy újfajta elrendeződésben sokfajta bizonytalanságot élhet meg a szülő. Például hogy ő maga kell-e még, fontos-e még? Saját félelmeim felismeréséhez szükséges az önismeret. Miért nem engedem a gyermekeimet felnőni, mitől félek? Mitől félek akkor valójában, amikor érzem a gyermekemet távolodni?

Nem kell tökéletes szülőnek lenni, elég jó szülőnek kell lenni. Ezt fontos tudatosítani. Ahhoz, hogy jó szülő tudjak lenni, ahhoz magammal kell elég jó kapcsolatban lenni.

Túlféltő szülő gyermekeként mivel növelhetem a saját önbizalmamat?

K.P.: Első lépésként fontos felismerni a kóros kötődést a szüleimmel, majd megtanulni határaimat, és azt, hogy hogyan védjem meg azokat! Itt kezdődik a felnőttlét és az önállóság. Kapcsolati sérülésekben csak kapcsolatok által, kapcsolatokban lehet gyógyulni.

Egy biztonságos, bizalomra épülő párkapcsolat sokat segíthet – sokszor reparáló erővel bír, ha megtapasztalhatom egy másik által, hogy szerethető, elfogadható és értékes lény vagyok. Megpróbálhatjuk trenírozni magunkat, kihívások elé állítani magunkat, új helyzeteknek bátorsággal nekimenni.

Nem kell irreális célokat kitűzni. Sokszor ezzel előre létrehozzuk magunknak tudattalanul a bukást, ami csak megerősíti azt a korai élményt, hogy nem vagyunk kompetensek. Érdemes kisebb célokat kitűzni, melyek könnyebben elérhetőek. Apró célok után merészkedhetünk egyre messzebb, és minden elért siker után megveregethetjük a vállunkat vagy megajándékozhatjuk magunkat valamivel a sikerünkért.

Kirschner Petra pszichológus oldalát, további hasznos cikkel itt találod.

Főkép: Shutterstock

Cimkék: családgyerekekgyereknevelésönbizalomszülőtúlféltő szülő
Előző bejegyzés

Bestseller bőrápoló hadsereg egy csomagban: teszteltük a DOCTOR BABOR limitált szettjét!

Következő bejegyzés

Férfi felsők és kapucnis pulóverek a hideg ellen

Frank Fruzsina

Frank Fruzsina

Főállású színházi rendezőasszisztens vagyok, emellett elkötelezett könyvmoly és macskaanya is. Az érdeklődési köröm mindenre kiterjed, a hobbijaim közé sorolom a problémamegoldást, és mindenről van véleményem. Mottóm, hogy egy kérdés nem fáj semmibe, és egyszer mindent ki lehet próbálni. Nem értem az unatkozás koncepcióját, szeretném, de eddig mindig volt valami izgalmasabb tennivalóm...

Kapcsolódó cikkek

Revolut és Wise
Pénzügy

Így maxold ki a Revolut és Wise kártyádat a külföldi utazáson!

Szerző Vági Margit
2023.09.18.

A Revolut és Wise (korábban Transferwise) nevek ismerősen csenghetnek, hiszen Magyarországon ők biztosítják talán a két legelterjedtebb virtuális banki szolgáltatást. Mindkét pénzügyi szolgáltatással könnyen és ingyenesen vehetsz fel pénzt külföldön és sokkal...

Részletek
Oláh Barbara
Tudatos élet

„Az öngyönyörnek az orgazmus csak egy apró szelete” – Beszélgetés Oláh Barbarával saját magunk felfedezéséről

Szerző Frank Fruzsina
2023.09.12.

Hallottad már az öngyönyör kifejezését? Rögtön a maszturbációra gondoltál? Ennél sokkal több van benne: olyan kapcsolódást rejt magában ez a kifejezés, ami magasabb szintre emelheti nem csak a szexuális, de a mindennapi...

Részletek
zsebpénz
Pénzügy

A zsebpénz pszichológiája

Szerző Vági Margit
2023.09.11.

Egyre bonyolultabb pénzügyi világban élünk ezért a gyerekeknek is érdemes minél hamarabb megtanulniuk kiigazodni benne. A zsebpénz jó eszköz lehet első lépésként az alapvető pénzügyi értékrend megtanítására. De mikor, mennyit és miért...

Részletek
önvédelem nőknek
Psziché

Önvédelem nőknek: 7 tipp, mit tegyél, ha rád támadnak az utcán

Szerző Life&Body
2023.08.24.

Ne sétálj sose haza egyedül, ha megtámadnak üss, fuss és kiabálj! Ezeket a tanácsokat már a legtöbben hallottuk, de az önvédelem nőknek ennél hatásosabb is lehet, ha elsajátítunk pár technikát. Ha önvédelem...

Részletek
Következő bejegyzés
kapucnis pulóverek

Férfi felsők és kapucnis pulóverek a hideg ellen

Nincs találat
Mutasd az összes eredményt

Hírlevél feliratkozás

Népszerűek

  • Ezt kérd a fodrászodtól: a 4 legjobb tavaszi frizuratrend

    Ezt kérd a fodrászodtól: a 4 legjobb tavaszi frizuratrend

    24139 megosztás
    megosztás 9638 Tweet 6024
  • 6 esküvői tortatrend, ami 2023-ban hódítani fog

    13639 megosztás
    megosztás 5456 Tweet 3410
  • Csak semmi pánik?! Így néz ki egy pánikroham

    6697 megosztás
    megosztás 2678 Tweet 1674
  • Megdöbbentő, miért lépünk félre valójában: ez a megcsalás 8 oka

    5526 megosztás
    megosztás 2210 Tweet 1381
  • Önvédelem nőknek: 7 tipp, mit tegyél, ha rád támadnak az utcán

    5145 megosztás
    megosztás 2058 Tweet 1286
Life & Body

© 2021 Life and Body

Hasznos

  • Karrier
  • Impresszum
  • Adatvédelem
  • Sütiszabályzat
  • Tartalom felhasználása
  • Felhasználási feltételek
  • Kapcsolat
  • Hírlevél feliratkozás
  • LB ikon a kezdőképernyődre!

Kövess minket!

Nincs találat
Mutasd az összes eredményt
  • Divat
  • Én
  • Életmód
  • Otthon
  • Psziché
  • Kapcsolatok
  • Hova menjünk
  • Komolyan
  • Ismerd meg
  • Podcast
  • Horoszkóp

© 2021 Life and Body

Süti tájékoztató
A lifeandbody.hu weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése és releváns ajánlatok megjelenítése érdekében. További részletek a sütiszabályzatról: Részletek

Kérjük, engedélyezze az Önnek megfelelő sütibeállításokat!
BeállításokElfogadás
Sütibeállítások

Süti szabályzat áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ az Ön felhasználói élményének javítása érdekében, miközben böngészi weboldalunkat. Az alap működéshez szükséges sütiket tárolja a böngészője amennyiben meg szeretné tekinteni a weboldalt. Harmadik féltől származó sütiket is használunk, amelyek segítenek elemezni és megérteni, hogy hogyan használja a weboldalt. Ezeket a sütiket csak az Ön beleegyezésével tároljuk a böngészőben. Önnek lehetősége van ezekről a sütikről lemondani, azonban ez befolyásolhatja a böngészési élményt.
Alapműködéshez szükséges sütik
Mindig bekapcsolva
A szükséges sütik elengedhetetlenek a weboldal megfelelő működéséhez. Ezek a sütik név nélkül biztosítják a weboldal alapvető funkcióit és biztonsági jellemzőit.
SütiIdőtartamLeírás
cookielawinfo-checkbox-advertisement11 monthsEzt a sütit a GDPR Cookie Consent plugin állítja be. A sütik a "Hirdetési célú sütik" kategóriába tartozó sütik felhasználói hozzájárulásának tárolására szolgálnak.
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsEzt a sütit a GDPR Cookie Consent plugin állítja be. A sütik "Az alapműködéshez szükséges sütik" kategóriába tartozó sütik felhasználói hozzájárulásának tárolására szolgálnak.
viewed_cookie_policy11 monthsA cookie-t a GDPR Cookie Consent plugin állítja be és tárolja, függetlenül attól, hogy a felhasználó beleegyezett-e a sütik használatába. Nem tárol személyes adatokat.
Statisztikai célú sütik
Analitikai sütiket használunk annak megértésére, hogy a látogatók hogyan lépnek kapcsolatba a weboldallal. Ezek a cookie-k segítenek információkat gyűjteni a látogatók számáról, a visszafordulási arányról, a forgalmi forrásról stb.
SütiIdőtartamLeírás
_ga, _gat, _gid1 évA fenti sütik információkat gyűjtenek arról, hogy a látogatók hogyan használják a portált. Minden információ (böngésző használat, új látogatók száma, stb.) névtelenül kerül összegyűjtésre és elküldésre a google analytics szerverre azzal a céllal, hogy javítani tudjunk a weboldal által nyújtott szolgáltatásokon. Részletek
Hirdetési célú sütik
A hirdetési sütiket arra használjuk, hogy releváns hirdetéseket és marketing kampányokat biztosítsunk a látogatók számára. Ezek a sütik nyomon követik a látogatókat az összes webhelyen, és információkat gyűjtenek testreszabott hirdetések biztosítása érdekében.
MENTÉS ÉS ELFOGADÁS