A nyelvtanulás minden életkorban hasznos. Jótékony és hatékony eszköz a kommunikáció fejlesztésére. A nyelvtanulás, a minden típusú tanulás pedig a mentális egészség támogatását szolgálja. Emellett persze a magabiztos fellépés egyik fontos eszköze is.
De nem csak a munkaerő piaci esélyünket növelhetik az idegen nyelvi képzések. Alapvető feltétele a továbbtanulásnak is, hiszen sok egyetemen a belépő a tudományok világába minimum egy idegen nyelv birtoklása.
Mire is szolgál még az életünkben, hogyan segíti fejlődésünket a nyelvtanulás?
„A nyelvtanulás során az agyunk rengeteg új információt dolgoz fel, ami a kognitív készségeket is erősíti. A nyelvtanulás segít a problémamegoldásban, a koncentrációban és memóriánkat is karbantartja. Vagyis, ha többnyelvűek vagyunk az nemcsak a munkaerőpiacon előny, de az agyunkat is eddzük ezáltal” – fogalmazott Gubáné Csánki Ágnes, a térítésmentesen elérhető KRÉTA Idegennyelvi Felkészítő Modul disszeminációs szakértője.
„A nyelvtanulóknak gyakran kell különbséget tenniük a nyelvi rendszerek között, ami egy új kihívás az agynak, szűrni kell, hogy milyen szabályt, milyen szót kell éppen használni, milyen lesz a mondatszerkezet. Mindez fejleszti a koncentrációt, javítja a fókuszálási képességeket is” – emelte ki a KRÉTA IFM szakértője.
Tolerancia és multitasking a nyelvtanulás segítségével
A nyelvtanulás nem csupán szavak és nyelvtani szabályok elsajátításáról szól, hanem egy adott kultúra megértéséről is. Így új utakat nyithat meg az utazás, az irodalom és egyéb szabadidős tevékenységekhez is.
„A nyelvtanulás hozzájárul a kommunikáció, az empátia és a tolerancia fejlesztéséhez, amelyek a 21. században kulcsfontosságú készségek” – állítja a KRÉTA Idegennyelvi Felkészítő Modul disszeminációs szakértője.
A szakértő az alfa és Z generáció egyik különleges erősségének nevezte a multitasking képességét.
Fotó: Shutterstock
„Aki több nyelvet beszél, annak gyorsan kell váltania a nyelvi rendszerek között, ezt kódváltásnak is szokták nevezni, ami nagyfokú rugalmasságot igényel.
A mai gyerekeknek ez nagyon nagy erőssége az előző generációkhoz képest. A nyelvtanulás fejleszti a végrehajtó funkciót, a tervezést, a szervezést, vagyis általa a multitasking képességek tovább javulhatnak.
Gubáné Csánki Ágnes hozzátette, hogy a diákok abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy igénybe vehetik a KRÉTA felületéről térítésmentesen elérhető applikációt, amely mindezen képességek fejlesztését szolgálja.
„A nyelvtanulás tehát nemcsak az agyat tartja fitten, hanem segít az új lehetőségek felfedezésében és az életminőség javításában is. Mind emellett növeli az önbizalmat is, hiszen egy új nyelv elsajátítása kihívásokkal jár, ez növeli az önbecsülést is.”
Forrás:
KRÉTA IFM sajtóközlemény
Kiemelt kép: Shutterstock