A nyelvtudás a siker egyik kulcsa: több friss kutatás is megerősítette, hogy a magas szintű nyelvi készségek jelentős versenyelőnyt biztosítanak, csökkentik a munkanélküliségi rátát, és növelik az elhelyezkedési esélyeket. A szaknyelvek ismerete pedig sok esetben alapkövetelmény a felvétel során.
Több reprezentatív kutatás is készült az elmúlt időszakban arról, hogy a nyelvtudás növeli a foglalkoztatási esélyeket és a versenyképességet. Az Empirica átfogó uniós tanulmánya arra mutatott rá, hogy a magas szintű nyelvtudás jelentős előnyt jelent a munkaerőpiacon.
A nyelvi készségekkel rendelkező munkavállalók körében alacsonyabb a munkanélküliségi ráta, és magasabb az elhelyezkedés esélye. Németországban és Olaszországban például a nők esetében a megfelelő angol nyelvtudás 5-7%-kal növeli az elhelyezkedés esélyét.
A nyelvtudás jelentős versenyelőnyt jelenthetnek a munkáltatóknak is. Az Európai Unió idegennyelv és munkaerőpiac kapcsolatát vizsgáló riportjából kiderült az is, hogy az angol vagy más idegen nyelveken beszélők magasabb fizetést érhetnek el különösen azokban az ágazatokban, ahol a nemzetközi kommunikáció és kereskedelem kiemelt fontosságú.
Fotó: Shutterstock
„A globalizált gazdaságban és munkaerőpiacon az idegen nyelveken való kommunikáció képessége és a szaknyelv ismerete egyre inkább alapkövetelmény, amely versenyképessé teszi a magyar munkavállalókat a világ bármely pontján. Ez a képesség nem csupán a magasabb jövedelmet és a jobb karrierlehetőségeket biztosítja, hanem lehetőséget teremt a kultúrák közötti megértés és együttműködés előmozdítására is. A nyelvtanulás emellett jelentős hatással van a személyes fejlődésre is, hiszen fejleszti a kognitív képességeket, például a memóriát és a problémamegoldó készségeket, miközben növeli az önbizalmat és a magabiztosságot.” – mondta a nyelvtudás kapcsán Miholics Zoltán, nyelvtanár, a Xeropan szakmai vezetője.
Kiemelt kép: Shutterstock