Menni vagy maradni – évek óta sokakat foglalkoztat a külföldi élet és újrakezdés gondolata. Míg diákként rögtön egy egyetemi közösségbe csöppen az ember egy külföldi kampuszon, munkavállalóként, 30 felett már nehezebb magunk mögött hagyni az ismerős hétköznapokat, a munkát és a szeretteinket. Külföldön élő munkatársunk összeszedett néhány gondolatébresztőt, ami segíthet eldönteni, vajon tényleg érdemes-e külföldre költözni.
Rögtön az elején le kell szögeznem: nincsen recept arra, hogyan döntsünk jól. Sőt, talán még olyan sincs, hogy valaki jól vagy rosszul dönt, amikor azt latolgatja, hogy külföldön kezdi újra az életét. Lassan közeledik a negyedik évfordulója annak, hogy Németországba, Berlinbe költöztem. A tapasztalatok, érzések, de még a kérdések az otthon maradt családomtól és a barátaimtól is változtak.
Az “és miért költöztél ki?”-t valamikor felváltotta a “mikor jöttök haza?” végül pedig 2022-re az “ott mennyit fizettek az áramért?” lett a legaktuálisabb kérdés.
Négy év alatt újra meg újra találkoztam olyanokkal, akik szerettek volna külföldre költözni, de a módját nem találták. A külföldre vágyó barátaim nagy többsége 30-40 év közötti, gyerekes, vagy éppen még családalapítás előtt áll, biztos munkával a háta mögött, de legalábbis nem küzd általános megélhetési problémákkal. Az indokaik pedig legalább annyira különbözőek, mint ők maguk: van, aki a politikai helyzet miatt, mások jobb megélhetés reményében, megint mások pedig kihívást keresve költöznének külföldre.
Fotó: Pexels
Amikor úgy döntöttem, külföldre költözök, nem tudtam egy egyértelmű választ adni a miért kérdésre. Azt hiszem, ez egy sokkal hosszabb folyamat volt és a tényleg külföldre költözés eldöntése valójában később, már a berlini albérletemben született meg a fejemben. Tapasztalat és jó tanácsok híján csak az érzéseimre hagyatkozva döntöttem úgy, hogy két bőröndbe csomagolom az életem és elköltözöm Magyarországról. Ma már tudom, hogy a jelenlegi politikai helyzet legalább annyira szerepet játszott a döntésemben, mint a kihívás keresése.
Az alábbi tanácsok célja, hogy segítsenek a mérlegelésben és betekintést nyújtsanak a külföldi élet nehézségeibe és szépségeibe.
Nagy levegő – kezdd az alapoktól
Egy ilyen nagy döntésnél érdemes első körben egy listát készíteni a költözéssel kapcsolatos vágyaidról és elvárásaidról, hogy kicsit jobban átlátható legyen, mire kell felkészülnöd. Ha még csak az elhatározás van meg, hogy el szeretnél menni, akkor érdemes először azt végiggondolni, hova húz a szíved.
Gondold végig, hogy nagyvárosba, vagy inkább vidékre költöznél külföldön, milyen nyelv(ek)en beszélsz, mi az, ami fontos számodra a jelenlegi életedben.
Ha arra vágysz, hogy az év nagy részében a tengerbe tudj csobbani, akkor nem érdemes például Amszterdamba költöznöd. Ha fontos számodra a karrierépítés, akkor nézz utána, melyik országban kamatoztathatod a leginkább a tudásod, hol vannak továbbképzési lehetőségek a szakterületeden. Azt is vizsgáld meg magadban, mennyire fontos számodra, hogy Magyarország könnyen megközelíthető legyen, akár autóval, repülővel, vagy vonattal. Míg Bécsből viszonylag könnyű “haza” látogatni, ugyanez nem mondható el például Sevilláról.
Fotó: Pexels
Bármennyire is banálisnak tűnik, nem mindenki számára egyszerű eldönteni, milyen országok vagy városok jöhetnek szóba külföldre költözéskor.
Ismeretlen tájon ismerős arcok
Amikor távol leszel azoktól az emberektől, akik eddig a mindennapjaidban körülvettek, akkor igazán felértékelődik minden emberi kapcsolat. Ha egyedül tervezel külföldre költözni, érdemes szem előtt tartani, hol vannak ismerősök, barátok, vagy családtagok.
A lakáskereséstől a munkavállalásig rengeteget tudnak segíteni azok, akik már keresztülmentek az újrakezdésen. Rájuk számíthatsz majd az érzelmileg nehezebb időszakokban is, hiszen megértéssel és akár néhány jótanáccsal fognak tudni ellátni. Ha a családoddal költözöl, akkor az ismerős arcok jól jöhetnek akkor is, amikor segítség kell a gyerekekkel, az óvoda– vagy iskolaválasztás kérdésében.
Fotó: Pexels
Külföldre költözni nem lesz egyszerű
Nem érdemes szépíteni: nem lesz egyszerű dolga annak, aki külföldön szeretné újrakezdeni.
30 felett a legtöbben már felépítették a karrierjüket, elértek egy bizonyos szintet a cégnél, ahol dolgoznak. Akadnak olyanok, akik egy multinál dolgozva lehetőséget kapnak arra, hogy a cégen belül állást és egyben országot is váltsanak, de ez sokaknak csak vágyálom. Ha újból munkát kell keresni, esetleg szakmát váltani, érdemes arra készülni, hogy nem minden esetben ott vesszük fel a fonalat, ahol abbahagytuk. Sokan kénytelenek az első hónapokban, vagy éppen években a gép előtti munkát fizikaira cserélni.
Ugyanez igaz az emberi kapcsolatokra: lesz olyan péntek este, amikor nem tudsz majd kivel elmenni egy sörre és megbeszélni a heted.
Mindemellett az új közeg kreativitásra sarkall, új utakat és gondolatokat nyit meg előtted és a sok új szituációban megismerheted azt az oldalad, amit eddig talán egyáltalán nem ismertél.
Bárhogyan is dönts, bármilyen élethelyzetben is legyél, egy biztos: az újrakezdésnél nincsen első lépés, itt ugrani kell.
Főkép: Shutterstock