Minden ismerősöd munkahelyet vált, te pedig még mindig az első munkahelyeden dolgozol? Miért olyan nehéz meghozni ezt a döntést? Jó nekünk a felmondás? Hogyan mondjunk fel egyáltalán? Mire kell figyelni? Ezekben a kérdésekben osztotta meg Keller Gyöngyi HR szakember velünk a véleményét és saját tapasztalatait.
Felmondás hosszú idő után
Bár egyre kevésbé jellemző a mostanában munkába álló generációknál, de még mindig sokan vannak, akik hosszú éveken át egyetlen cégnél dolgoznak. Szüleink-nagyszüleink számára még teljesen természetes volt, hogy akár nyugdíjig egyetlen helyen dolgoztak, hiszen nem változott olyan gyorsan a piac és korlátozottabbak voltak a lehetőségek. Manapság azonban minden felgyorsult és több ok miatt is megéri váltani.
Fotó: Pexels
Ám a felmondás elég ijesztő vállalkozás elsőre: Keller Gyöngyi HR szakembert kértük meg, ossza meg szubjektív véleményét saját tapasztalatai alapján. Tanácsai neked is segíthetnek leépíteni az ismeretlentől való félelmed!
A százmillió forintos kérdés: milyen időközönként érdemes munkát váltani?
Keller Gyöngyi, Gyöngyi hosszú ideje dolgozik HR-vezetőként, szerinte:
„Ha valaki háromhavonta vált munkát, azt nem nagyon szeretik a cégvezetők, illetve az adott terület vezetői. Ugyanakkor azt mondom, és ez személyes tapasztalatom is, hogy 15 évig voltam ugyanazon a munkahelyen, és ennél rosszabbat nem tehettem volna magammal.
Ha csak háromszor váltok ezidő alatt, 4-5 évet tölthettem volna el más területeken, rengeteg tapasztalatot szerezhettem volna.
A Z generáció már nem így gondolkodik: létező jelenség, hogyha ha valami nem tetszik nekik, felállnak, elmennek. Nem is tudok feltétlenül negatív dolgot mondani ezzel kapcsolatban. Ha valaki 1,5-2 évente vált, főleg ebből a korosztályból, az teljesen rendben van.”
Miért éri meg a felmondás?
Például mert a fizetésünk is jócskán emelkedhet azzal, ha bizonyos időközönként munkahelyet váltunk. Egyrészt megtanulunk a bérünkről tárgyalni, másrészt eleve nagyobb fizetésre számíthatunk egy új helyen a már régebb óta ott dolgozókhoz képest.
Fotó: Pexels
„Az új embereket mindig jobban megfizetik, mint azokat, akik már ott vannak.”
„Most kevesebben váltanak, mert beszűkültek a lehetőségek a munkaerőpiacon. Valamennyire mindenki jobban megbecsüli az állását. Mindig vannak persze olyanok, akik azt mondják, hogy muszáj, hogy többet keressek, mert nem tudok megélni az infláció miatt, és tovább állok.”
De miért van jobb alkupozícióban az új jelentkező?
„Ha egy új emberre nagyon szükség van, akár szakmai okokból, akár emberileg, esetleg olyan a helyzet, hogy ide bármi áron, de ember kell, akkor ha a jelentkező azt mondja, hogy csilliárdot akarok keresni, a munkáltató nagy eséllyel megadja neki a csilliárdot. Ha már valaki a cégnél dolgozik egy ideje, a vezetők sokszor úgy veszik, te már múlt hónapban is itt voltál, meg öt éve is, megcsinálod millióért, miért adjak neked csilliárdot? Hiszen nem is mondtad, hogy csilliárdot szeretnél!
Aki gyakrabban vált, az anyagilag is előrébb kerül. Kérdés, hogy tudsz-e mindig az anyagiak miatt váltani?”
„Csak a pénzért nem éri meg a felmondás. Ha semmi más nem vezérel, csak az, hogy az új helyen valamennyivel többet kapok, nem lesz elég. A pénz három-négy hónapnál tovább nem tud motiválni, és ez bizonyított tény.”
Hogyan mondjak fel?
Felmondani sosem könnyű, pláne, ha először csinálod. Fontos, hogy legyél körültekintő. A felmondásnak vannak bizonyos jogi aspektusai, amelyeknek jobb utána járni. Sőt az emberi tényezőt is érdemes figyelembe venni.
„Jogilag figyelni kell arra, hogy a felmondásra készülő minden olyat írjon le a felmondó levelében, amit le kell írnia ahhoz, hogy a felmondás jogszerű és érvényes legyen. A cél ilyenkor már az, hogy a munkaviszony meg is szűnjön.”
Az interneten rengeteg dokumentum minta elérhető, hogy minek kell benne lennie a felmondólevélben. Ezt az emberek nagyon sokszor nem tudják, nem is feltétlenül kell tudniuk. Hozzám sokszor úgy jöttek, hogy fel akarok mondani, kérlek írjál nekem egy felmondást.
Fotó: Pexels
Szintén fontos, hogy sose üvöltsd le a főnököd fejét. Nem tudhatod, hogy mikor lesz rá szükséged.
Lehet, hogy soha nem is fogod megtudni, de előfordulhat, hogy megkeresik azzal, hogy jelentkezett hozzánk egy volt alkalmazottad, mi a véleményed róla. Lehet, hogy nem jöttél ki vele jól, de szakemberként elismerhet és ajánlhat téged. Ha már eldöntötted, hogy elmész, menj el úgy, hogy sajnálják, hogy nem leszel ott.
„Ha mindenképpen el szeretnéd mondani az okokat, vagy megkérdezik, miért mondasz fel, akkor azt el lehet mondani tisztelettudóan is. De jelenetet rendezni, asztalt borogatni, szitkozódni, főleg káromkodni nagyon nem éri meg.”
Úristen, felmondtam! Hogyan tovább?
A felmondás után – feltéve, ha szeretnél új munkahelyet – a következő lépés az önéletrajz megírása vagy frissítése, majd a jelentkezés új pozíciókra. Ennek csínjáról-bínjáról egy következő cikkben írunk, de addig is, adtunk már tippeket, hogyan nyűgözd le a HR-eseket állásinterjún, sőt arról is, mit vegyél fel, hogy jó benyomást kelts. Olvass tovább!
Főkép: Shutterstock