Mindannyiunknak megvan az elképzelése az ideális fizetésről, ám kevesen tudunk erről határozottan és célravezetően tárgyalni. Pedig a sikeres bértárgyalás módszerei tanulhatóak! Ha te is bizonytalan vagy a témában, olvass tovább és vesd be a lenti tippeket már a következő állásinterjún!
A cikk írója Szalai Réka
Kétségtelen, hogy az anyagiakról beszélni sokaknál még mindig kellemetlen téma, hiszen rengeteg tabu kapcsolódik hozzá. Okozhat feszültséget a párunkkal a közös kassza – külön kassza kérdéskörében, amikor fizetésemelést szeretnénk kiharcolni, vagy épp egy állásinterjú folyamatában a bértárgyalás kapcsán.
20- 30 évvel ezelőtt teljesen természetesen volt, hogy az emberek 1, maximum 2 munkahelyen töltötték el aktív éveiket. Ezért például szüleink, nagyszüleink alig-alig találhatták szembe magukat bértárgyalással kapcsolatos helyzetekkel. A világunk viszont sokat változott, napjainkban már kifejezetten ajánlott 5-6 évente munkahelyet váltani.
Hogyan készüljünk fel az interjú bérezéssel kapcsolatos kérdéseire? Honnan tudjuk meg, mennyi az átlagos kereset az iparágban? Milyen szempontokat mérlegeljünk még a fizetésen túl?
Utánajártunk.
Fotó: Pexels
Az első lépés – bértárgyalás előtt informálódj!
Ahogy általában az állásinterjúra sem megyünk felkészületlenül, érdemes a bértárgyalásra is alaposan felkészülni.
Nézz körül a neten, hogy a piacon az általad kiválasztott pozíció általában mennyit ér, mit lehet tudni az adott vállalatnál a bérezésekről. Szintén segíthet, ha szakmai csoportokban, fórumokon, vagy hasonló területen, esetleg vezető beosztásban dolgozó ismerőseidnél érdeklődsz, náluk a cégben hasonló beosztásban körülbelül milyen a fizetés.
Minél több információ van a birtokodban, annál könnyebb helyzetben lehetsz majd a bértárgyaláson is.
Saját képességek felmérése
Mielőtt bértárgyalásra kerülne sor, a munkáltató fejében már minden bizonnyal szerepel egy összeghatár, amelyet hajlandó, illetve ki tud fizetni a te tudásodért és szakértelmedért. Mivel a te célod, hogy megkapd a munkáltató által kigondolt maximum összeget, elengedhetetlen, hogy tisztában légy a saját piaci értékeddel és a képességeiddel és amellett tudj érvelni, az értékességedet alátámasztani.
Beszámolhatsz az előző munkatapasztalataidról, sikereidről, miképp tudtál hozzájárulni a korábbi munkahelyeden a cég fejlődéséhez és hogy tudnád ezeket a tapasztalataidat és tudásodat kamatoztatni az új munkahelyen.
Ha ezzel tisztában vagy, és tudod, hogy te többet fogsz beleadni, mint más, akkor mindenképp emeld ki ezt a tényt a bértárgyalás során is!
Fotó: Pexels
Állásinterjú után, bértárgyalás előtt
A bér meghatározása
Ha már megkaptad az állásajánlatot, ne mondj rá igent azonnal. Ilyen helyzetben megkérhetjük a munkáltatót, hogy küldje el számunkra írásban is az ajánlatot, hogy nyugodt körülmények között is áttekinthessük, illetve átgondolhassuk a benne foglaltakat.
Ha a munkáltató oldaláról érkezik a kérdés a fizetéssel kapcsolatban, helytálló lehet a részedről az a válasz, miszerint legyen versenyképes vagy megbeszélés tárgyát képezheti, de amennyiben lehetséges, igyekezzünk elsőre kerülni az összegszerűséget. Érdeklődhetünk afelől is, hogy az adott vállalatnál valaki hasonló pozícióban, hasonló tapasztalatokkal mennyit keres.
Amennyiben a munkáltató mégis mindenképpen egy számot vár tőlünk a bértárgyalás során, érdemes meghatározni egy tól-ig összeget, ami rugalmasságot és határozottságot is mutat majd a részünkről.
Mit jelent a korrekt fizetés?
A korrekt fizetés nem csak azért fontos, hogy kifizethessük belőle a számláinkat, vagy hogy fenntudjunk tartani egy olyan életszínvonalat, amely kényelmes számunkra. A korrekt fizetés azt is jelenti, hogy azt érezzük, megbecsülnek minket a munkahelyünkön. Ahhoz pedig, hogy jól érezzük magunkat hosszútávon is az új helyen, ez a tény elengedhetetlen fontosságú.
Fotó: Pexels
Ha túl alacsony a fizetés, mondjuk nemet
Az álláskeresők egy részében valószínűleg fel sem merül, hogy a bérről lehet tárgyalni, ha mégis, sokan félnek, hogy amennyiben bértárgyalásba bonyolódnak, akkor a munkáltató visszaléphet, ezért sokan azonnal elfogadják a cég saját ajánlatát. Amennyiben ez az összeg túl alacsony, hamar azon kaphatod magad, hogy ismét az álláshirdetéseket böngészed, ezért ha elfogadod az ajánlatot, azt lehetőleg tudatosan tedd, és ne azért, mert alulértékeled saját magad. Ha lehet, akkor konkrét érvekkel fogalmazd meg magadnak, hogy miért döntöttél így.
A fizetésen túl, avagy ezeket a szempontokat is mérlegeld
Légy bátor és tájékozódj a munkáltató által nyújtott juttatásokról, mint például az egészségügyi ellátás, szabadság, cafeteria, céges autó és egyéb munkaeszközök, hiszen ezek is befolyásolhatják az alapbéredet.
Fontos azonban, hogy minden helyzetben légy udvarias és semmiképp se légy követelőző! Ahogy az állásinterjún, úgy a bértárgyalás során is fontos a határozott és udvarias magatartás és a realista elvárárok meghatározása!
Milyen további szempontokat érdemes még figyelembe venned?
A pandémia a munka világát nem csak a munkavégzésünk helyének tekintetében alakította át, hanem a munkavállalóknak nyújtott egyéb juttatások kapcsán is.
Sokak számára vált kiemelten fontossá például az, hogy tud-e home office lehetőséget nyújtani az adott vállalat. Amennyiben erre nincs lehetőség, nem utolsó szempont azt sem, hogy milyen távolságra van az új munkahely az otthonunktól, milyen a munkakörnyezet, esetleg van-e ismerősünk a cégnél.
Ezek a szempontok szintén sokat nyomhatnak a latban még egy alacsonyabb fizetés esetén is.
Sok sikert kívánunk!
Források:
Profession, Állásinterjútechnika, Financer
Főkép: Shutterstock