Magasabb fizetésre, több előrelépési lehetőségre vágysz, vagy csak váltani szeretnél? Esetleg pályakezdő vagy és állásinterjú előtt állsz? Egy interjúra való felkészülés nem feltétlen egyenlő a leggyakoribb interjúkérdésekre futatott Google kereséssel, vagy a cég profiljának és céljainak a bemásolásával. Megkérdeztünk két HR területen dolgozó szakembert, mivel lehet rögtön az élmezőnybe kerülni a jelentkezők között egy állásinterjú során.
Álláskeresés előtt – a nulladik lépés
„Mielőtt álláskeresésbe fognál, érdemes átgondolni és akár egy listát is vezetni, mit keresel és milyen tapasztalattal, tudással rendelkezel, ami a munkaerőpiacon keresett“ – tanácsolja Kárpáti Emőke, Employee Success Associate.
A tapasztalatok részletezése mellett érdemes végiggondolni, hogy mik azok a személyes készségek és képességek, amiben jól teljesítünk és összeszedni azt is, mi az, amiben fejlődni szeretnénk. Így már a munkakeresés megkezdése előtt konkrétabb elképzelésünk lesz azzal kapcsolatban, hogy milyen állást is keresünk pontosan.
A végső döntésünket a munkaváltás, vagy – vállalás előtt pedig az is megkönnyíti, ha a keresés előtt összeszedjük mik azok a dolgok, amikkel a jelenlegi munkahelyen elégedettek vagyunk és mit hiányolunk.
Fotó: Shutterstock
Állásinterjú: így készülj a beszélgetésre
Megfelelő felkészülés nélkül nincsen sikeres állásinterjú. Amellett, hogy a saját szakmai tapasztalataid összeszedted, a cégről is érdemes minél több információt megtudni.
Ha vannak cikkek, esetleg kutatások a céggel kapcsolatban azokat feltétlen olvasd el és a baráti társaságban is érdemes utánakérdezni, hogy ismernek-e esetleg valakit a cégnél – véli Nagyné Czuri Eszter.
A karriertanácsadóként dolgozó Eszter hozzáteszi, hogy egy állásinterjú során még véletlenül sem az önéletrajzodat kell visszamondani, hanem az elért eredményeket kiemelni.
Ehhez érdemes akár konkrét példákat végiggondolni, hogy a megfelelő pillanatban összeszedetten és könnyen tudjuk megválaszolni az interjúztató kapcsolódó kérdését.
Amellett, hogy ismered a cég céljait és hátterét, nyugodtan készülj te is kérdésekkel – tanácsolják az általunk megkérdezett szakemberek.
“Milyen a céges kultúra? Mi a legnagyobb kihívás a feladatkörökben? Milyen előrelépési lehetőségek vannak?” – sorolja Kárpáti Emőke. Így te is többet tudsz meg a cégről és amikor dönteni kell a munkahelyváltásról, megfontoltabb és a képességeidhez és elvárásaidhoz legközelebb álló állást tudod választani.
Hogyan viselkedjünk az interjú során?
Egyes kutatások szerint az első hét másodperc dönti el, hogy valaki szimpatikus-e vagy sem – mondja Nagyné Czuri Eszter. Nyugi, ha az első benyomás annyira nem alakult jól, akkor a beszélgetés alatt ez még megváltoztatható, de sok energiát igényel. És hogy hogyan lehet jó benyomást gyakorolni az interjúztatóra?
Fotó: Shutterstock
Viselkedj természetesen – hangsúlyozza Kárpáti Emőke. Nem érdemes semmilyen szerepet eljátszani, hiszen hosszabb távon fény derül a turpisságra és abból egyik fél sem profitál – véli a szakember.
A határozott és magabiztos viselkedés mellett fontos, hogy mennyi információt osztunk meg magunkról az állásinterjú során.
“Gyakran felmerül anyukáknál, hogy megosszák-e, hogy van gyerekük. Személy szerint nem ajánlom minden esetben megosztani ezt az információt, kivéve ha kifejezetten rákérdeznek, vagy olyan irányt vesz a beszélgetés, hogy egy ilyen személyes információ megosztása belefér” – teszi hozzá Emőke.
Tiltólista – ezeket a hibákat kerüld az interjú során
“Vesszőparipám a késés” – kezdi a felsorolást Eszter. Érdemes előre felkészülni, hogy hova kell menni és hogyan jutunk el az interjúra.
Ha az interjú online van, akkor bizonyosodj meg róla, hogy jó az internet kapcsolatod és töltsd le előre az alkalmazást, ahol az interjú lesz.
A közvetlenség és barátságos jellem nagy előny, de figyelj arra, hogy ne próbálj meg minden információt az első interjún megosztani.
“Az interjú egy szakmai beszélgetés, ahol elsősorban a szakmai tudást és – elvárást egyeztetik a résztvevők. Ügyfeleimnek azt szoktam javasolni, hogy a második körben vagy az első vége felé, ha a beszélgetés keretei lehetővé teszik, egyeztessenek a munkaidőről, home office-ról, béren kívüli juttatásokról. De ilyenkor is inkább információt kérjenek, mintsem magánéleti részleteket osszanak meg rögtön.” – mondja Eszter.
Az ápolt és igényes megjelenés sem elhanyagolható – teszi hozzá Emőke.
Mindemellett fontos leszögezni azt is, hogy igazán jó munkát nehéz találni – vélik a szakemberek. Gyakran több tucatnyi sikertelen jelentkezésbe telik, mire tényleg sikerrel járunk. Fontos, hogy ne add fel és ne rágódj azon, hogy miért nem téged választottak végül egy-egy pozícióra – tanácsolja Emőke.
Ha az álláskeresés elhúzódik igyekezzünk a javunkra fordítani az időszakot: fejlesszük magunkat, a nyelvtudásunkat, amit a következő interjún akár meg is említhetünk. Ki tudja, talán pont ez nyűgözi le az interjúztatót és segít megtalálni a következő munkádat.
Főkép: Shutterstock