Eddig neked is küzdelmes volt a nyelvtanulás? A motiváció megtalálása és fenntartása nehéz lehet, de érdemes belevágni, hiszen a nyelvtanulás kreatívabbá tesz és frissen tartja az agyat. De miért érdemes még belevágni? És hogyan kezdjük el? Papp Szilviával, a Hungarianwithsziszi Instagram oldal alapítójával, magyar mint idegen nyelv tanárral beszélgettünk.
Minden évben szeptember 26-án ünnepeljük a Nyelvek Európai Napját, ami Európa nyelvi sokszínűségét állítja reflektorfénybe.
Egyes kutatások szerint azok az emberek, akik egy vagy több idegen nyelven beszélnek kreatívabbak, empatikusabbak, sőt még a problémák megoldásában is ügyesebbek, emellett a nyelvtanulás növelheti az önbizalmunkat.
És bár elsőre ijesztőnek tűnhet idegen nyelven beszélni ismeretlen emberek előtt, van néhány trükk, amivel könnyen a mindennapjaid részévé teheted és nagyon hamar élvezheted az előnyeit! A nyelvtanulás előnyeiről, kihívásairól és motivációról a Hungarianwithsziszi Instagram oldal alapítójával, Papp Szilviával beszélgettünk.
Mikor és hogy döntötted el, hogy magyar mint idegen nyelv tanár leszel?
Papp Szilvia: Nagyjából 10 éves korom óta tudom, hogy tanár szeretnék lenni, de sokáig nem tudtam, hogy pontosan milyen. Biztos voltam benne, hogy emberekkel szeretnék foglalkozni, és hogy érdekelnek a nyelvek. A gimnáziumban angolul és oroszul tanultam, az egyetemen alapszakon pedig lengyel és orosz szakos voltam. Az alapképzés utolsó évében találkoztam először a magyar mint idegen nyelv tanári szakkal, és nagyon-nagyon megtetszett. Korábban erről nem is hallottam.
Én legelőször a YouTube-on lettem rád figyelmes, és annak ellenére, hogy ezek a videók külföldieknek készülnek, mégis nagyon lekötöttek.
Papp Szilvia: Igen, a videóim alapvetően külföldieknek készülnek, de valamiért a magyar anyanyelvűek is előszeretettel nézik, és ki is javítanak egyébként annak ellenére, hogy sokan nem is tudják, hogy létezik egy hivatás ezzel a megnevezéssel. Az egyik magyar nézőm egyszer például meg is jegyezte, hogy egyszerűbb lenne, ha magyartanárnak hívnám magam. Az viszont egészen mást jelent: egy nyelvtant és irodalmat tanító tanárt, például általános iskolában vagy gimnáziumban. Én mást csinálok, és a kettő közt sok lényeges különbség van.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Gondolom jólesik, hogy nemcsak a külföldieknek tetszik, amit csinálsz, hanem a magyar anyanyelvűeknek is.
Papp Szilvia: Ha magyar anyanyelvűek is nézik a videóimat, és ráadásul még tetszik is nekik, az számomra azt jelenti, hogy a videók, podcastok, amiket készítek, természetesnek hatnak. Ha nyelvtanulásról van szó, nem szeretem, ha a beszéd nagyon mesterkélt.
Úgy gondolom, hogy egy viszonylag kezdőhöz is lehet úgy beszélni, mint ahogy mi most az interjú során egyébként beszélgetünk. Nekem tanárként az a feladatom, hogy tudjam, mi az a nyelvtan, illetve szókincs, amit ő érteni fog.
Hogy jött egyébként a YouTube és az Instagram oldalaid elindításának az ötlete?
Papp Szilvia: Még egyetemista voltam, amikor az első Instagram oldalamat elindítottam. A koncepció mindössze annyi volt, hogy szleng kifejezéseket posztoltam. Az volt a motivációm, hogy olyan dolgokat tanítsak, amiket nem lehet könyvekből megtanulni. Amikor például én tanultam lengyelül, éppen ezt hiányoltam a legjobban: olyan köznyelvi szövegeket, párbeszédeket hallani, amik a való életben is elhangzanak. Az Instagramon akkor sem voltak már divatosak a hosszabb videók, úgyhogy azokról a témákról, amiket bővebben szerettem volna kifejteni, a YouTube-csatornámon beszéltem.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Mi az, ami miatt beleszerettél a tanításba?
Papp Szilvia: Az első dolog, ami eszembe jut, az a híd, amit a nyelvtanulás képez két ember között. Amikor egy külföldivel beszélek magyarul, valahogy egészen más érzés fog el, mint amikor egy magyar anyanyelvűvel beszélgetek. Megható és megtisztelő is egyben. Van egy havi tagságos programom, ennek keretén belül van egy havi találkozónk is, amikor a magyarul tanulókkal beszélgetünk.
Csodálatos érzés, hogy összegyűlünk a világ legkülönbözőbb pontjairól, és azért tudnak kapcsolódni, szórakozni, nevetgélni és beszélgetni ezek az emberek, mert tudnak magyarul. Az, hogy én ebben részt vehetek és segíthetek, nagyon jó érzéssel tölt el.
Mi a diákjaid legfőbb motivációja?
Papp Szilvia: A fő okok, ami miatt magyarul tanulnak, hogy külföldiként Magyarországon élnek, ezzel összefüggésben előfordulhat, hogy van magyar családtagjuk is. Gyakori indok, ha vannak magyar gyökerek. Természetesen sok olyan személlyel is találkoztam, aki munka miatt tanul magyarul. Nem olyan rég küldtem ki egy kérdőívet, mert engem is érdekelt a motiváció.
Eddig még nem töltötték ki túl sokan, de már így is sok olyan visszajelzést kaptam arról, hogy egyszerűen hobbiból választják ezt a nyelvet. Nincs semmilyen konkrét okuk, kihívás számukra, mert nem hasonlít semmilyen más nyelvre.
Nyelvtanulók körében egyébként éppen emiatt pont nagyon népszerű is.
Fotó: Yuliya Ryazantseva
Hogyan tartható fenn a motiváció a nyelvtanulás során?
Papp Szilvia: Ha a motivációra várunk, sosem fogjuk elkezdeni a nyelvtanulást. Szerintem az lenne a legfontosabb, hogy vágjunk bele, és közben meg fog jönni a motiváció is.
Érdemes kis lépésekkel haladni, és reális célokat kitűzni. Tervezzük be először azt, hogy napi 10 percet fogunk tanulni, és ha belejövünk, akkor lehetséges, hogy több lesz belőle, ami szuper.
Én például nagyon ritkán megyek úgy edzőterembe, hogy van kedvem, általában semmi motivációm nincs. Vannak dolgok, amiket erőltetni kell, természetesen csak akkor, ha az valóban fontos nekünk.
Magyar mint idegen nyelv tanárként valószínűleg sokszor találkoztál már azzal a gondolattal, hogy a magyar egy különösen nehéz nyelv. Mit gondolsz erről?
Papp Szilvia:
Természetesen igen, de az igazság az, hogy nem találkoztam még olyan emberrel, aki meg akart tanulni magyarul és nem sikerült neki.
Nagyon sokan beleragadnak abba, hogy más nyelvekhez hasonlítgatják. Én ezt nem tartom jó ötletnek. Egy spanyol anyanyelvű valószínűleg könnyebben megtanul franciául vagy éppen olaszul, mint magyarul, hiszen ezek a nyelvek egy nyelvcsaládba tartoznak. De nem azért, mert a magyar sokkal nehezebb lenne. Ha egy spanyol anyanyelvű kínaiul szeretne megtanulni, valószínűleg ugyanolyan nehéz lesz majd neki, mint a magyar.
Sok nyelvtanuló egyébként a tanártól vár csodákat, ám fontos elmondani, hogy nem az a lényeg, hogy heti egyszer 60 percben mit csinálunk a tanárral, hanem az, hogy a többi időben mennyit foglalkozik a diák az órán átvett dolgokkal. A tanár pedig ahhoz biztosít segítséget.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A diákok, akiket magyarul tanítasz, miért tartják szépnek az anyanyelvünket?
Papp Szilvia: Sokan szeretik a hangzását, több diákom is mondta már, hogy akkor is kellemes számukra a magyar nyelvet hallgatni, amikor még egyébként nincsenek is olyan szinten, mint az adott beszélő. Persze vannak, akik nehézségként élik meg azt, hogy tényleg nagyon más, mint a többi nyelv, de mások kifejezetten ezt szeretik, szórakoztatónak és kihívásnak tartják.
Sok diák mondta már azt, hogy ez egy logikus nyelv. A tapasztalatom az, hogy az elején tényleg nagyon furcsának tűnhet, kevésbé logikus például az angollal összehasonlítva, ám ha valaki ezeken a szabálytalanságokon átlendül, onnantól kezdve egyre könnyebb lesz.
A te életedben milyen helyzetekben segített az idegen nyelvek ismerete?
Papp Szilvia: Mivel jelenleg Texasban élek, ezért nagyban megkönnyíti az életemet az, hogy beszélek angolul. Az utóbbi időben elkezdtem spanyolul tanulni, mivel a férjem mexikói, az apósommal pedig csak spanyolul tudok kommunikálni.
Őt nem érdekli, hogy milyen a nyelvtanom, viszont mivel nagyon próbálkoztam, már rengeteg dolgot megtudhattam róla. Ez sosem történt volna meg, ha attól félek, hogy nem fejezem ki magam helyesen. Rengeteget segíthet, ha találunk egy olyan embert, akivel gyakorolhatjuk az adott nyelvet.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Mit üzennél az olvasóinknak, miért jó dolog a nyelvtanulás?
Papp Szilvia: „A nyelv az egyetlen, amit rosszul is érdemes tudni“– mondta Lomb Kató, aki nekem óriási kedvencem. Ő volt a világ első szinkrontolmácsainak egyike, és körülbelül 16 különböző nyelvet tanult meg önerőből. Ezt hangsúlyoznám ki én is. Nem az számít, hogy milyen nyelvtannal és kiejtéssel beszélünk az adott nyelven, hiszen hibákkal is abszolút meg tudjuk érteni egymást. Szerintem önbizalmat is ad, ha meg merünk szólalni egy másik nyelven.
Sokkal többet megtudhatunk a világról, más emberekről és kultúrákról és azt hiszem, hogy végső soron ezért vagyunk itt. A nyelvtanulás pedig egy csodálatos eszköz erre.
Főkép: Yuliya Ryazantseva