A család az ember életének legbelsőbb és legmeghatározóbb egysége. A családon belüli kihívások és problémák mindenkinek létfontosságúak és sokszor megterhelőek. Különösen igaz ez a szülőkre a gyermekek intenzív fejlődési szakaszában. Folyamatosan váratlan és új kihívásokkal kell szembesülniük, miközben megpróbálják fenntartani a helyzet irányításának látszatát. Ilyenkor jön jól a feladatok összehangolása: mutatjuk, hogy segít az agilitás a családban.
Az agilis megközelítés bevezetése a családi életbe elsőre talán szokatlannak tűnhet, de valójában hatékony eszköz lehet a stressz csökkentésére és a családtagok közötti kötelék erősítésére.
Az agilis módszerben kis csoportok gyorsan és hatékonyan végeznek el feladatokat, amelyeket nem a vezetők rendelnek ki, hanem a tagok interaktív és önálló módon vállalnak és hajtanak végre. Hosszú távú, évekig tartó projektek helyett a feladatokat kis időintervallumokra, például két hetes szakaszokra bontják, majd prezentálják az ügyfélnek. Az ügyfél visszajelzései alapján gyorsan kiderül, mi működik és mi nem.
Hogyan valósítható meg az agilitás a családban, és melyek a legfontosabb elemei? Ebben a cikkben néhány tippel szeretnénk neked megmutatni, hogy az agilitás nemcsak a munkában lehet hasznos, hanem a családi élet menedzselésében is.
Agilitás a családban: a legfontosabb az alkalmazkodás és rugalmasság
Az első és legfontosabb lépés az, hogy folyamatosan alkalmazkodjunk! Építsünk rugalmasságot az életünkbe, hogy valós időben reagálhassunk a körülöttünk zajló eseményekre és a családtagok változásaira.
Fotó: Pexels
Ne csak a szakértők és pszichológusok javaslatait vegyük figyelembe. Sok új ötlet és módszer létezik, amelyek hatékonyabbá tehetik a csapatmunkát. Érdemes ezeket is megvizsgálni, hogy megtudjuk, hasznosak lehetnek-e számunkra.
Kanban, a hatékony feladatmenedzselés eszköze
Az agilis eszközök közül egy lehetőség a kanban rendszer alkalmazása a családi életben. A kanban egy vizuális feladatkezelő rendszer, amely segít a feladatok és teendők átlátható kezelésében.
Hogyan működik a kanban a családi életben? Készítsünk egy táblát (ezt akár az ajtóra, vagy a hűtőre is kitehetjük) amelyen oszlopokba rendezzük a feladatokat, például „Várakozás”, „Folyamatban”, „Kész”. Minden feladatot írjunk fel kártyákra vagy cetlikre, és helyezzük el a megfelelő oszlopba.
Ezután minden családtag választhat feladatot a „Várakozás” oszlopból, és elhelyezheti azt a „Folyamatban” oszlopba, jelezve, hogy nekilátott a végrehajtásnak. Amikor egy feladat befejeződik, áthelyezhető a „Kész” oszlopba.
A kanban rendszer segít a feladatok követésében és átláthatóságának fenntartásában. Mindenki látja, hogy ki milyen feladaton dolgozik, így könnyebb lesz együttműködni és támogatni egymást. A vizuális jelleg emellett segíti a családtagokat a prioritások és határidők kezelésében is.
Ez az agilis eszköz lehetővé teszi a családtagok számára, hogy strukturáltan lássák és kezeljék a feladatokat, hozzájárulva a hatékonyabb és szervezettebb családi együttműködéshez.
Harmadik tipp: önállóság a fejlődés érdekében
A harmadik fontos elem, hogy adjunk önállóságot a gyermekeinknek!
A hagyományos családmodellben a szülők irányítják a gyermekeiket, tekintélyelv alapján vagy a védelmük érdekében.
Az agilis módszer lehetőséget ad a gyermekeknek a saját fejlődésük irányítására, az önszabályozásra. A fent említett kanban módszer mellett a gyerekek saját heti terveket is készíthetnek. Kutatások bizonyítják, hogy azok a gyerekek, akik heti terveket készítenek és értékelik a saját munkájukat, fejlettebb intelligenciával rendelkeznek és jobban képesek kontrollálni az életüket.
Fotó: Pexels
Történetmesélés mindig és mindenkor
Meséljük el a történetünket! Az agilitás remek eszköz a fejlődéshez, de ugyanolyan fontos az alapértékek meghatározása és megőrzése.
Határozzuk meg a családi alapértékeinket. Mi az, amit mindannyian fontosnak tartunk? Milyen értékekkel rendelkezünk, amire büszkék vagyunk?
Ha ismerjük az értékeinket, könnyebben fókuszálhatunk a pozitív eredményekre, és az értékek ismerete segíthet átvészelni a nehézségeket.
Beszéljünk a gyermekeknek a család történetéről. Meséljünk nekik a sikerekről és arról, hogyan küzdöttek elődeink a nehézségekkel. Azok a fiatalok, akik részesei egy családi történetnek, nagyobb önbizalommal rendelkeznek.
Értekezlet a családi otthon falain belül
A heti családi értekezletek lehetőséget adnak családi életünk menedzselésének megvitatására.
Fotó: Pexels
A Feiler család például az értekezletein három kérdést tett fel:
Mi működött jól a családban az elmúlt héten? Mi nem működött jól? Mire fognak fókuszálni és dolgozni a következő héten?
Ez az egyszerű rendszer lehetővé tette, hogy a családtagok nyíltan kommunikáljanak egymással, megosszák sikereiket és nehézségeiket, és közösen dolgozzanak a fejlődésükön. A kérdéseket persze a saját családunk formájára alakíthatjuk, illetve az értekezletek gyakoriságát is megváltoztathatjuk.
Összefoglalva, az agilis családi filozófia három fontos tanulságot hordoz.
Először is, az agilitás a családban megerősíti a gyermekek önállóságát és részvételét a saját nevelésükben. Másodszor, felismeri, hogy a szülők sem tökéletesek, és a nyitott kommunikáció lehetőséget ad a gyermekeknek, hogy kifejezzék az érzéseiket és aggályaikat a felnőttekkel szemben. Harmadszor, az agilis megközelítés rugalmasságot biztosít a családi életben, felismerve, hogy az idő múlásával és a változó körülmények között újra kell tervezni és alkalmazkodni.
A családokra is érvényes az a következtetés, amelyet már sokan levontak a vállalatokkal kapcsolatban: a siker nem csak a körülményeken múlik, hanem a döntéseinken is.
A boldogság nem valami, amit megtalálunk, hanem valami, amit mi teremtünk.
A cikk a RI Consulting együttműködésével készült és a cikk alapját Danka Zsuzsa Agilis módszer a családok hétköznapjaiban című cikk képezte.
Főkép: Shutterstock