Elindulni egy válási folyamatban sosem egyszerű. Ha elakadunk, szerencsére ma már kérhetjük szakember segítségét a békésebb, nyugodtabb elválás érdekében. Mit csinál pontosan egy mediátor? Hogy zajlik a válási mediáció? Erről kérdeztük Dr. Murányi Ildikó mediátort, az Országos Mediátor Iroda és a Válási Központ alapítóját és vezetőjét.
Fotó: Dr. Murányi Ildikó , Országos Mediátor Iroda Válási Központ
Kezdjük is az elején: ki a mediátor és mi a mediáció lényege?
Dr. Murányi Ildikó:
A mediátor egy olyan semleges, pártatlan közvetítő, aki segíti a feleket, hogy vitájukat, konfliktusukat mindenki számára elfogadható, megnyugtató módon rendezhessék.
A mediáció tehát a konfliktusok megoldásának hatékony módja, közvetítő segítségével. Az eljárás gyors, költséghatékony és teljes titoktartás mellett zajlik. A mediációban nem a múltbéli eseményeket elemezgetjük, hanem abban segítjük a feleket, hogy a jelenben, a jövőre nézve megtalálják a legjobb megoldásokat az ügyük rendezésére.
Mennyire ismerjük Magyarországon ezt a módszert, lehetőséget?
Dr. Murányi Ildikó:
Magyarország még mindig eléggé pereskedés központú, a mediáció egyelőre még nem annyira elterjedt, mint mondjuk az angolszász területeken. Ennek a legfőbb oka az, hogy az emberek nem tudnak erről a lehetőségről.
Az Országos Mediátor Iroda legfontosabb küldetése a társadalmi edukáció, hogy mediációt és az alternatív konfliktuskezelési eljárásokat népszerűsítsünk, megismertessük az emberekkel.
Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy nálunk kilencven százalék fölött van a megállapodási arány.
Fotó: Pexels
Milyen problémákkal fordulnak Önhöz a felek?
Dr. Murányi Ildikó:
Magánéleti (párkapcsolati válság, válás, családi konfliktusok), és üzleti (munkahelyi) problémákkal is egyaránt fordulnak hozzánk ügyfeleink.
Nagyon sokszor tapasztaljuk azt, hogy eljönnek hozzánk valamilyen problémával a kliensek, pl. munkahelyi konfliktussal, majd a folyamatban kiderül, hogy valójában személyi konfliktus bújik meg a felszín alatt. A mediátornak fel kell tárnia, hogy mi a probléma gyökere.
A konfliktus olyan, mint egy óceánban úszó jéghegy: tíz százalék látható (a felek általában ezzel jönnek, ezek a tünetek), a konfliktus nagyrésze azonban a felszín alatt van, ezt fel kell tárni, hogy valós, hosszútávú megoldás születhessen.
Ezen a fronton már a személyiség, tények, érzelmek, sérelmek, érdekek, igények, vágyak, szükségletek, önértékelés, rejtett elvárások mentén dolgozunk.
Hogy néz ki a válási mediáció folyamata? A párok külön vagy inkább együtt keresik fel Önt?
Dr. Murányi Ildikó:
Mindkét eset előfordul. Ha a felek között nehezen megy a kommunikáció vagy már nem is beszélnek egymással, akkor az egyik fél megkeresésére indul a folyamat. Ilyenkor mi keressük fel a másik felet. Ha nyitott a mediációra, akkor elindulhat a folyamat, ha viszont nem, akkor sajnos más megoldás után kell nézniük, mert a mediáció önkéntes alapon működik.
Fotó: Pexels
A legtöbb esetben azt látjuk, hogy amikor válási mediációra jelentkeznek a felek, akkor a téma otthon már kipattant, vagyis beszéltek már egymással a válásról, de nem tudják hogyan működik, milyen témákban kellene megegyezniük. Ilyenkor közösen kérnek fel minket. Előfordult már azonban az is, hogy kézenfogva érkezett a két fél. Nagy tisztelettel bántak egymással és a válást ügyvéd és hangos szó nélkül, békésen, közös megegyezéssel kívánták lefolytatni.
A válási mediáció folyamata tehát felkérésre indul. A közös találkozó előtt megállapodást kötnek a felek a mediátorral a folyamatra vonatkozóan. A közös megbeszélésen mindenkinek van lehetősége, hogy elmondja az álláspontját külön-külön is, mindezt úgy, hogy a másik fél nem szólhat közbe. Ezt megszakítás nélküli időnek hívjuk. Ez azért fontos, hogy meg tudják hallgatni egymást, utána pedig könnyebben megy a közös megbeszélés. Mindig fontos tisztázni, hogy mi az aktuális helyzet, és mi a felek célja. Ezután közösen feltárják az ügyük szempontjából lényeges dolgokat, szükségleteket és a közös pontok mentén a felek kidolgozzák a megállapodásuk konkrét részleteit. A mediátor a megállapodást írásba foglalja, a felek aláírják és ezzel zárul a mediáció.
A mediátor nem mond véleményt és nem ad tanácsot a feleknek, hogy kinek mit kellene tennie, de tájékoztatást, információt, szakmai tényeket, jogi hátteret ismertethet a felekkel.
Ha a felek kérik, mi az Országos Mediátor Iroda Válási Központjában tájékoztatjuk őket az előttük álló bírósági folyamatról és a keresetlevél benyújtásával kapcsolatos tudnivalókról, hogy átlássák az eljárás részleteit. Ez nagy segítség azoknak, akik nincsenek otthon a jog és a bírósági folyamatok világában.
Fotó: Pexels
Mi a teendő, ha az egyik fél válni akar, a másik viszont azt szeretné, hogy maradjon minden a régiben?
Dr. Murányi Ildikó:
Ez már a legelején kiderül. Amikor az ügyfelek bejelentkeznek, akkor mindig meg kell adni a probléma rövid leírását és hogy milyen témában kérik a mediációt.
Sokszor tapasztalom, hogy ha a felek maguk nem tudják megoldani a problémát úgy gondolják, hogy már csak a válás segíthet.
Egy tapasztalt mediátorral azonban van rá lehetőség, hogy párkapcsolati mediációban ránézünk a kapcsolatra és ha még vannak közös pontok, akkor dönthetnek úgy, hogy dolgoznak a kapcsolat megmentésén. Ilyenkor jönnek az új nézőpontok, új felismerések pl. „ezt sose mondtad”, „én azt hittem, mást szeretnél” stb…
Van, aki a „Próbaválás” mellett dönt, ezzel időt nyer, hogy kifújja magát és nyugodtan átgondolja, hogy mit szeretne tenni. Ha a felek őszintén beleteszik magukat a folyamatba és nagyon konkrétan ki tudják munkálni a mediátor segítségével, hogy hogyan fognak működni a jövőben, akkor arra is van lehetőség, hogy a megállapodás megvalósításával helyreálljon a kapcsolat. Nyilván ez időt vesz igénybe, de nem egy házaspár fordult így vissza a válás kapujából.
Mennyi időt, hány alkalmat vesz igénybe például egy válási mediáció?
Dr. Murányi Ildikó:
A válás miatt hónapokig, évekig elhúzódó, nyugtalanító, bizonytalan helyzet felőrli a feleket. A mediáció gyors, rapid folyamat, általában 1-2 ülés alatt megszületik a megállapodás.
A válási mediációban egy alkalom maximum 3 óra, de ez csak egy keret. A mediácó időtartama mindig annyi, amennyire a feleknek szükségük van a megállapodáshoz.
Fotó: Pexels
A gyakorlatban ez változó, mert vannak, akik 1-2 óra sikeres válási mediáció után aláírt megállapodással távoznak és vannak, akiknek több alkalom szükséges. Ez nyilván attól is függ, hogy a felek milyen gyorsan tudnak haladni, illetve hogy mennyi témájuk van és azok mennyire bonyolultak. Van-e pl. közös gyermek, mert akkor felmerül a szülői felügyeleti jogok, a kapcsolattartás és gyermektartás témája is. Vagy pl. kívánják-e rendezni a vagyonmegosztást is. Sokszor tapasztalom, hogy teljesen elakadt vagy nehezen megy a felek között a kommunikáció, hevesen dúlnak az érzelmek, ilyenkor ezzel is külön foglalkozni kell.
Ha már a kommunikációt említette: ez a leggyakoribb válási ok?
Dr. Murányi Ildikó:
A nem megfelelő kommunikáció és együttműködés, ill. ezek hiánya az elsők között szerepel a válási okok sorában. Beszélni megtanulunk, kommunikálni viszont nem, ahogyan azt sem tanítják az iskolában, hogy a konfliktusainkat hogyan tudjuk jól rendezni.
Szerencsére sok lehetőség van, hogy megtanuljuk úgy érvényesíteni a saját érdekeinket, hogy közben a másikra is figyelünk és ezt sosem késő elkezdeni.
Nagyon gyakori válási ok sajnos, hogy a gyermek érkezése miatt megváltozott élethelyzetben a felek nem tudnak jól együttműködni és ez érthető módon egészen más szintre emeli egy pár addigi kapcsolatát. Ilyenkor sokszor sikít az ego, mert előtérbe kerül a gyermek. Megfeledkezünk arról, hogy egyébként mi van velem, vajon a házastársam hogy éli meg ezt és hogyan tudjuk a párkapcsolatunkat is mindeközben karban tartani.
Válási okként kiemelném még a megcsalást és az emiatti bizalomvesztést, ami sok esetben olyan mély sebeket okoz, hogy terápiás keretek között lehet csak helyrehozni.
Ehhez javasolt pszichológus, pár- vagy családterapeuta szakember bevonása.
Mit tapasztal, melyik korosztályban a leggyakoribb a válások aránya?
Dr. Murányi Ildikó:
Azt látom, hogy a 35-55 év között korosztály a leginkább érintett, ezen belül is a 40- 45 év körüli korosztálynál a leggyakoribb a válás. Ez összeköthető az életközépi válsággal. Ez egy olyan krízis, ami előbb vagy utóbb, de mindenki életében eljön, és ki könnyebben, ki nehezebben éli meg ezt az időszakot. Rengeteg kérdés merül fel ilyenkor az emberben.
Hova jutottam eddig az életemben? Boldoggá tesz-e az, amiben vagyok? Hogyan tovább? Hogyan éljem önazonosan, kiteljesedetten az életem?
A válaszok megtalálása sokszor nem könnyű és nem is feltétlenül a válás fogja megoldani a helyzetet. Az önismereti munka ilyenkor is sokat segít.
Mik azok a kérdések, melyeket fel kellene tennünk maguknak, mielőtt a válás mellett döntenénk, vagy mielőtt belevágunk a válási mediáció folyamatába?
Dr. Murányi Ildikó:
Először olyan kérdések jutnak az ember eszébe ilyenkor, hogy mit fog szólni a házastársam, ha elmondom neki, hogy válni szeretnék, el kellene költöznöm nekem vagy a másiknak, ki fog költöztetni, mi lesz a gyerekekkel, hogy fogjuk elosztani a vagyont, mi lesz a hitellel, hogy fogja a válásunkat fogadni a környezetünk és hogy kezdjek új életet. Ez egy feszültségekkel teli, nehéz élethelyzet. A válási mediáció folyamatában nem csak a házasság felbontásához szükséges egyezség részleteit beszéljük át, hanem minden olyan kérdést, ami a feleknek fontos és segít, hogy mihamarabb, a lehető legkisebb lelki megterheléssel tudjanak túllendülni ezen az időszakon.
Fotó: Unsplash
Emellett azonban az is fontos, hogy önismeretet, önkritikát gyakoroljunk.
Vizsgáljuk meg, hogy miképp vagyunk mi az adott kapcsolatban. Boldogok vagyunk-e? Azt az életet éljük-e, amit valóban szeretnénk? Ki tudunk-e teljesedni a házastársunk mellett?
Sokat hallom, hogy a partner meghódítása a legnehezebb feladat, de a boldog párkapcsolat fenntartása ugyanúgy időt és energiát igényel és erről nem szabad megfeledkezni. Vannak, akik úgy gondolják, hogy mással jobb lesz. Nos, ez mindig kétesélyes. Aki mindig csak a kapcsolat elején megélt „rózsaszín felhőben” szeretne élni és konfliktus esetén, annak feloldása helyett új kapcsolat után néz, az valószínűleg később is ugyanabba a zsákutcába szalad bele. Ha nem fejlődik a kapcsolat, akkor olyan ez, mintha a gyermek nem tudna felnőni.
Aki viszont a megpróbáltatások ellenére képes a párjával közös megoldásokat találni, az nagyobb eséllyel hosszú távon is boldog lesz.
Ha két ember őszintén egymás szemébe néz, akkor érdemes meglátni a rengeteg velük történt jó dologot, de a nehéz pillanatokat is, amiken együtt, sikerrel valahogy mindig átlendültek.
Ez pedig eltölthet annak az érzésével, hogy ezt is megcsináljuk, együtt bármire képesek vagyunk!
Ennek ellenére igen, van, akinek a válás a megoldás az életében.
Mielőtt azonban nekifutnánk a válásnak, érdemes átgondolni, hogy mit tettünk valójában a kapcsolatért, hogy tudnánk azt jobban működtetni, új szintre emelni és mit tudunk tenni ennek érdekében. Ha egyedül nem megy, kérjen szakértő segítséget!
Névjegy:
Dr. Murányi Ildikó – az Országos Mediátor Iroda és a Válási Központ alapítója és vezető mediátora, jogász, konfliktus szakértő.
Küldetésének tekinti a mediáció népszerűsítését Magyarországon, hogy e csodálatos módszerrel segítse az embereket konfliktusaik, vitáik gyors, költséghatékony, békés, nyertes-nyertes eredménnyel záruló rendezésében.
Víziója, hogy megváltoztassuk a konfliktuskezelési kultúrát Magyarországon, mely által egy nyugodtabb, békésebb, élhetőbb társadalom részévé válhatunk.
Főkép: Shutterstock