Túlzás nélkül állítható, hogy megrázta a világot a múlt héten Ukrajna ellen indított orosz támadás. A háború sújtotta országból öt nap alatt csaknem 700 ezren menekültek el, a magyar határt már több mint 100 ezren lépték át (kedd esti adat – a szerk). Ukrajna lakosságának egy éjszaka alatt gyökeresen megváltoztak a mindennapjai. Mutatjuk, hogyan tudsz segíteni a háború elől menekülőknek és a konfliktus zónákban élőknek.
“Múlt héten még azt terveztem, hogy banános-csokis pitét viszek a munkatársaimnak. Még mindig itt állnak a banánok a konyhában és a munkatársaim végül nem kaptak csütörtök reggel banános-csokis pitét. Helyette orosz katonákkal találták magukat szembe.” – meséli a New York Times riporterének a 27 éves Eugene. Ő Ukrajna második legnagyobb városában, Harkivban él, IT szakemberként dolgozik és egyik napról változott meg a világa.
Eugene egy a 44 millió ember közül, akinek február végén gyökeresen felfordult az élete, amikor Vlagyimir Putyin orosz elnök elismerte a két kelet-ukrajnai szakadár tartomány függetlenségét, majd csapatokat küldött, hogy “tartsák fent a békét”.
Egy pillanat alatt felfordult a világuk
A konfliktus az egész országra átterjedt és napok leforgása alatt háborúvá nőtte ki magát. Ezalatt az egy hét alatt 660 ezren hagyták el Ukrajna területét, és azt megbecsülni is lehetetlen, hányan kényszerültek elhagyni a lakóhelyüket az országon belül.
Napról napra változik a helyzet és az is, hányan és melyik városokból, térségekből próbálnak menekülni a háború elől. A Guardian tudósítója március 1-jén kedden Tanyával, egy művészettörténésszel beszélt. Ő a lányával próbálta elhagyni Kijevet, ahova egy hatalmas méretű katonai konvoj közeledik. Tanya hat jegyet váltott, abban bízva, hogy valamelyik vonatra feljut, ám a pályaudvaron kellett szembesülnie azzal, hogy a helyszínen tartózkodó rendőrök és katonák egy rangsor alapján engedik az embereket felszállni: elsőként anyák és gyerekeik, majd nők, végül pedig idősek szállhatnak fel a vonatokra.
Így szinte tizedmásodperc alatt szakadnak szét családok, akiknek hirtelen kell eldönteni, hogy apukák, férjek, vagy éppen nagyszülők nélkül hagyják-e el a várost.
De nemcsak a pályaudvaron szakadnak ketté az Ukrajna felől érkező menekülő családok. A Reuters egy cikke szerint múlt héten az ukrán-magyar határon egy férfit nem engedtek át az addigra életbe lépő kötelező sorkatonai szolgálat miatt. A férfi két kisgyerekével szeretett volna Magyarországra jönni, ahol a az Olaszországban dolgozó felesége várta őket.
Végül – más választása nem lévén – egy idegen nőre, Ableyevára bízta két gyermekét, aki átvitte őket a határon.
Ableyeva könnyek közt adta át a megszeppent gyerekeket édesanyjuknak, aki a Reuters újságírójának annyit mondott: “csak azt mondhatom a gyerekeimnek, hogy minden rendben lesz és pár hét múlva újra hazamehetünk.”
Hogyan segíthetsz a menekülteknek és az Ukrajna területén élőknek?
Az utóbbi napokban Magyarországon is rengeteg önálló kezdeményezés indult: sokan ételt, meleg ruhákat és fuvart ajánlottak az ukrán-magyar határt átlépőknek. Érdemes azonban szervezetek munkáját segíteni és figyelni a kéréseikre és szükségletekre, hiszen ők friss információval rendelkeznek az adott állapotokat illetően és a segítséget strukturált formába tudják önteni. Összeszedtünk néhány lehetséges módot.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
- A Budapest Bike Maffia és az Age of Hope közös gyűjtéseket szervez, a legutóbb Covid-teszteket és tábori ágyakat gyűjtöttek. A menekült krízisnek dedikált Facebook-oldalon folyamatosan tájékozódhatsz, mikor van gyűjtés és éppen mire van szükségük.
- A Magyar Vöröskereszt az oldalán listázza, milyen tárgyi adományra van szükségük, illetve pénzügyileg is tudod támogatni a munkájukat. Az Ökumenikus Segélyszervezet munkáját is lehet támogatni ezen az oldalon keresztül. A szervezet Beregszászban és Lvivben is jelen van.
- A Migration Aid önkénteseket keres, hogy a menekültek közvetlen ellátásában tudjanak segíteni.
- A Hintalovon Alapítvány pedig a Nyugati pályaudvaron dolgozó önkénteseket segíti és posztolt arról, mire van szüksége az oda érkezőknek.
- Az ukrán-magyar határátkelőhelyek Facebook oldalait és csoportjait is érdemes nézni, hiszen több helyen is hivatalos információk jelennek meg arról, mire van szükség az adott településen.
Összeszedtünk néhány helyi, ukrajnai szervezetet is, akiket pénzügyi adománnyal támogathatsz:
- A Razom for Ukraine egy önkéntesekből álló szervezet, ami 2014-ben jött létre és jelenleg az orvosi ellátás szervezésében segítenek.
- A Voices of Children szervezete pszichológiai segítséget nyújt az Ukrajnában élő gyerekeknek a háború feldolgozásához.
- Az Orvosok Határok Nélkül önkéntesei szinte minden ukrajani régióban ott vannak és az orvosi ellátásban segítik az ország lakosait.
Főkép: Shutterstock