Ha érezted már azt szülőként, hogy a párodra alig van időd, akkor hidd el, nem vagy egyedül ezzel. Sok pár küzd azzal a gyerekük születése után, hogy elhidegülnek egymástól azért, mert nem tudják, hogyan tovább egy vagy több gyerekkel, hogyan tartsák fenn egyáltalán a kapcsolatukat. Tévedés azt gondolni, hogy majd egyszer visszatér az intimitás és minden a régi kerékvágásba, mert nem fog. Nem vagytok már ugyanaz a pár, mint a gyerek(ek) születése előtt. A szülővé válás nehézségei pedig sokszor felőrlik az embert, sok a stressz, a feladat és gyakran ezt a párkapcsolat sínyli meg. Hogyan tovább ebben a helyzetben? – írónk Erdős Renáta cikke.
Mondd el neki, hogy mennyire szereted!
Nemrég olvasni kezdtem S.J. Scott A szokás hatalma című könyvét. Ebben a könyvben van egy rész, ahol a szerző elmeséli, hogy egy ideig távkapcsolatban éltek a barátnőjével és ez az időszak nem volt könnyű számukra. Eljutottak egy olyan pontra, ahol már a szakítást fontolgatták, hiszen nem tudtak elég időt egymással tölteni és eltávolodtak egymástól.
Leendő felesége viszont megfogalmazta a problémát: „Steve, nem a távolsággal van a baj a távollétünk ideje alatt. Hanem azzal az érzéssel, mintha eszedbe se jutnék, amikor nem vagyok veled. Néha semmi másra nem is lenne szükségem, mint egy SMS-re vagy telefonhívásra. Nem kell hosszasan beszélgetnünk, csak történjen valami, ami a tudtomra adja, hogy szeretsz és gondolsz rám.”
Küldj neki üzenetet!
Ettől a ponttól Steve elhatározta, hogy amikor eszébe jut a párja a távollétük alatt, akkor ezt a tudtára is adja. Ezek a rövid üzenetek tartották fenn a kapcsolatukat, mert rájöttek arra, hogy ha nem is tudnak együtt lenni minden nap, szükségük van arra, hogy tudják, megfogalmazzák, hogy a másik fontos, hogy mennyire szeretik egymást. Ugyanígy jólesik szülőként is, ha a párunk szavakba önti az érzéseit, hogy tudatja, hogy gondol ránk, hogy szeret akkor is, ha nincs már annyi együtt töltött idő. Tegyétek ezt szokássá!

Nem a romantikától, hanem döntésből lesz tartós a kapcsolat?
Ebben hiszek, hogy minden egyes apró döntés, egy ölelés, egy beszélgetés, egy mosoly, egy köszönöm, erősíti a szövetségeteket.
Azért döntés, mert bizony, sokszor ezt tanulni kell, hogy hogyan fejezzük ki magunkat egy ilyen, megváltozott helyzetben. Valójában ilyenkor jön meg a valódi elköteleződés a másik mellett.
A gyereknevelés nemcsak a párkapcsolat új szintre emelését hozza el, hanem egyénileg is fejlődtök tőle, változtok. Ilyenkor tanulja meg az ember, hogy mit jelent a türelem, a kitartás, a következetesség és ez nem csak a gyermeknevelésre igaz. Ha célként megfogalmazzátok, hogy együtt menni fog, akkor sokkal könnyebben veszitek majd az akadályokat.
Fontos a romantika is, de ne essetek kétségbe, ha már nem mindennapos, helyezzétek a hangsúlyt a minőségre! A gyerekvállalás átalakítja a párkapcsolatot. Nem elrontja, hanem mélyíti, ha figyeltek egymásra. Ez az időszak próbára tesz ugyan titeket, de tanít arra, hogy hogyan lehet szeretni egymást fáradtan is, hogyan lehet észrevenni a másikat a kötelességek sűrűjében.
Szánjatok időt a párkapcsolatra is!
A fárasztó hétköznapok, a napi rutin egy idő után kimerítő mindenkinek. A monotonitás meggyötri az embert, éppen ezért teremtsetek időt arra, hogy néha egymással is tudjatok pár szót váltani és ne csak a „ki megy a gyerekért” típusú beszélgetések legyenek.
Tudatosan teremtsetek alkalmat mélyebb beszélgetésekre, ahol elmondhatjátok egymásnak az érzéseiteket. Ha van rá lehetőség, menjetek el kettesben vacsorázni, kikapcsolódni, hogy tudjatok töltődni!

Ismerd el a másik szülői erőfeszítéseit, ami növeli a kötődést!
Emlékszem, hogy milyen jólesett, amikor a párom azt mondta, hogy büszke rám, hogy ilyen ügyesen viszem a háztartást és a gyerekek nevelését, mikor még otthon voltam velük. Sokan alapnak tekintik, hogy az asszony mos, főz, takarít, bevásárol gyerekkel, pedig ez nem egyszerű. Szülőnek lenni 24 órás munka, nincs megállás. Aztán ott vannak azok a napok, mikor egy betegség, fogzás, hasfájás nehezíti tovább a napjainkat.
Később sem lesz könnyebb, az óvodai, iskolai programok, a hosszú nyári szünet bizony sokszor embert próbáló feladattá tud válni. Ugyanígy a férfiaknak sincs könnyű dolga, hiszen megteremteni az anyagi biztonságot, helyt állni apaként, ott lenni a fontos pillanatokban, számukra is megváltozott életet jelent, nem ugyanaz van, mint gyerekek előtt.
Ilyenkor fontos a kommunikáció, kellenek az elismerő szavak, hogy úgy érezzük, elég jó szülők vagyunk. Ez növeli az önbecsülést és hosszú távon a párkapcsolat minőségét is javítja. Adj időt, figyelmet, elismerést! Nem kell tökéletesnek lenni, csak jelen lenni egymásnak.
Mi a helyzet a szexuális élettel?
Sokaknak ez okozza a legnagyobb problémát. A nők teste a szülés után megváltozik, és ezt gyakran nem olyan könnyű elfogadni nőként sem. Ilyenkor jó, ha a párunk kimutatja, hogy ugyanolyan vonzónak lát, hogy az érzései nem változtak meg. Gyerekek mellett az intimitás gyakran háttérbe szorul, de nem kell teljesen eltűnnie.
A szexuális élet nem lesz mindig heves és tökéletes – lehet gyengéd, halk is, de ezek is éppúgy intimitást építenek. A kulcs nem a tökéletes együttlétekben van, hanem abban, hogy megőrizzétek a kíváncsiságot egymás iránt. Sokszor azt hisszük, a szenvedély magától jön, pedig ezért is tenni kell. Gyakori tévhit az, hogy nincs kedvem, tehát nincs is vágy, pedig sokszor az érintés hívja meg a vágyat, nem fordítva. Apró gesztusokkal tehetünk azért, hogy ne tűnjön el. Egy flörtös üzenet napközben, egy figyelmes megjegyzés, egy simítás a vállon, egy csók, ami nem rutinszerű, egy ölelés.
Ezek mind emlékeztetik a testet és a lelket is arra, hogy van élet a teendők mögött.