Az életben sokszor hiába találjuk meg a tökéletes párt, vannak szakaszok és élethelyzetek, mikor segítségre van szükségünk, hogy megmentsük a kapcsolatunkat, házasságunkat. Ebben lehet segítségünkre a párterápia. Kinek javasolt és mikor érdemes szakemberhez fordulni? Molnár Berta Eleonóra pszichológus válaszolt kérdéseinkre.
Vannak azok a románcok, melyek megalakulnak, de aztán egy bizonyos idő után rájövünk, hogy a másik emberrel nem illünk össze. Aztán jönnek olyan párkapcsolatok, melyekben a megfelelő társ mellett vagyunk, valami mégsem úgy működik, ahogy kéne. Ellaposodtak az érzések, vagy elromlott a kommunikáció, és ha nem kapunk segítséget, a probléma megoldhatatlanná válik. A szakemberek hosszú éveket tanultak azért, hogy szinte mindenkinek segíteni tudjanak különböző eszközökkel, módszerekkel. Ilyen Molnár Berta Eleonóra pszichológus is, akit elsőként arról kérdeztünk, jellemzően kik és milyen problémával fordulnak hozzá és párterapeuta társához, Fülöp Mátéhoz rendelőjükben.
„A párok a legkülönbözőbb okokból keresnek fel bennünket, legyen szó nézeteltérésekről, ismétlődő vitákról, bizalmi problémákról, félrelépésről, és még sorolhatnám. Az általuk „hozott” problémák lehetnek régóta fennálló nehézségek, vagy akut gondok, de a régóta húzódó problémák esetében is mindig van valami aktuális életesemény, történés, ami megadja a pároknak a végső löketet, hogy terapeutához forduljanak.” – mondja Berta.
Miről szól a párterápia?
A problémák hátterében legtöbbször a helytelen kommunikáció áll. Ez a probléma egy erős és intenzív spirált képez a kapcsolatban, mely csak szippantja magába a sértődöttséget, a megbántásokat, a fájdalmakat, míg a szétválás mellett nem döntünk. Így egy terápia során elsősorban a kommunikáción van a hangsúly.
Fotó: Shutterstock
Fontos kiemelni, hogy egy ilyen terápia sikeressége az őszinteségen múlik. Nyíltan el kell mondjuk problémáinkat a párunknak és a terapeutának egyaránt. Máskülönben az egész folyamat semmit sem ér. Természetesen vannak olyan esetek, mikor a teljes nyíltság csak sokadszori találkozáskor fog megnyilvánulni. De ha ezt a pontot elérjük, az már félsikernek számít. Molnár Berta is egyetért abban, hogy minél több a munka, az akarat és a motiváció, a párok annál sikeresebben és hatékonyabban képesek kapcsolatukat javítani.
„Tapasztalatunk szerint a terápia sikerességét leginkább két tényező befolyásolja: hogy a párok mikor kérnek segítséget, és hogy mennyire elkötelezettek a folyamat iránt.”
„Természetesen előfordulnak olyan természetű, mélységű gondok, amik az azonnali beavatkozás és elkötelezett munka ellenére is csak nehezen orvosolhatók. De általánosságban, ha egy pár idejekorán, a probléma megjelenéséhez közeli időpontban kér segítséget, és mindkét fél valós elkötelezettséggel, időt és fáradtságot nem kímélve vesz részt a folyamatban, sokkal nagyobb a valószínűsége a terápia sikeres lezárásának.”
Fotó: Unsplash
Mindannyian csomagokat cipelünk
Egy kapcsolatba mind a két fél különböző mintákat, úgymond csomagokat visz bele. Hiába gondoljuk, hogy ismerjük párunkat, ha nem értjük a mögöttes tartalmat és hogy párunk mit- miért csinál, nehezen fogjuk megoldani a fennálló nehézségeket.
Molnár Berta szerint, a terápiák során nagyon gyakran napvilágot látnak olyan hiedelmek, elképzelések, megoldások, amiket a párok származási családjaikból hoznak, és nem is mindig vannak ezeknek tudatában.
Például annak, hogy ugyanúgy hoznak döntéseket, mint az apjuk, vagy ugyanúgy próbálják megoldani a konfliktushelyzeteket, mint az anyjuk.
„Nekünk nem volt még dolgunk olyan párral, akiknek „nem volt problémájuk”, de szerencsére egyre többször találkozunk olyan esetekkel, ahol rövid idő alatt, hatékonyan tudunk segíteni, mert a probléma nem sok éve, évtizede húzódik, csupán néhány hónapja ütötte fel a fejét.” – tette hozzá Molnár Berta.
Mi történik a párterápia során?
Egy terapeuta fő feladata, hogy meghallgassa mind a két fél mondanivalóját és független kívülállóként terelje őket a helyes út irányába gyakorlatokkal, őszinte kommunikációval, tanácsokkal.
Fotó: Shutterstock
Az eddig felsoroltak mellett fontos kiemelni, hogy a párterápia egy független, az otthontól távolabb lévő helyen zajlik. A konfliktusok többsége általában otthon történik, ezért fontos, hogy a terápia egy olyan semleges helyszínen kapjon helyet, ahol biztonságban érezheti magát mind a két fél. A hazafele vezető úton pedig átbeszélhetik a párterápián elhangzottakat és történéseket.
Kiknek ajánlott a párterápia?
Függetlenül attól, hogy van e problémánk vagy sem, a terápia minden párnak hasznos lehet.
„Az elmúlt időszakban azt tapasztaljuk, hogy egyre nagyobb a párterápia ismertsége és elismertsége, és egyre több fiatal pár keres meg minket, akár a kapcsolatuk egészen kezdeti szakaszában. Tudatosan próbálják elkerülni a probléma eszkalálódását, és szeretnék, ha a későbbiekben kiegyensúlyozott, megdolgozott alapokra tudnák építeni közös életüket.”
„Gyakran keresnek meg minket olyan problémákkal, melyek kommunikációs nehézségekre vezethetők vissza; sokat veszekednek, nem tudnak hatékonyan megbeszélni dolgokat, nem tudják megfelelően kifejezni a vágyaikat, megértetni magukat a párjukkal. Nem jól kommunikálnak, és így a legkisebb félreértésekből is hatalmas viták kerekedhetnek, melyek egy „forgatókönyv” alapján, mindig ugyanúgy zajlanak le, és a párok csak azt érzik, hogy olyasmiken veszekednek, amiken nem akarnak, hogy nem jutnak előre a problémák megoldásában, nem tudnak higgadt fejjel beszélni egymással.” – nyilatkozta Berta.
Egy terápiás folyamat az aktuális probléma megoldásán túl komoly önismereti hozadékkal is bírhat, általa a párok sokat megtudhatnak saját és közös működésükről is. Ez segíthet megfelelő alapokra helyezni kapcsolatukat, és fejlesztheti problémamegoldó készségüket is, ami a terápia lezárása után tovább szolgálhatja őket.
Fotó: Unsplash
Ha eltörött, megszakadt, még javítható?
Egy kapcsolat alapja a bizalom. Bizalmat sok módon veszíthetünk, nem feltétlenül kell egyből megcsalásra gondolni.
A párterápia a bizalom hiányának kifejezésére is teret biztosít, és segíthet feltárni, hogyan tört meg a másikba vetett hit. Segíthet dolgozni a megbocsátáson, majd keretet adhat az új határok felállításához, hogy a gyógyulás megkezdődhessen.
A bizalom visszaépítése nehéz munka, néha egyenesen lehetetlennek tűnik. De megfelelő kezeléssel újra elérhető és a kapcsolat újraépíthető.
Ha párunkkal eljutunk arra a szintre, hogy azt érezzük, segítségre van szükségünk, bátran forduljunk szakemberhez, például Molnár Berta Eleonórához és terapeuta társához, Fülöp Mátéhoz. Őket jelenleg a Párbajok rendelőben találod meg, de szeptembertől a Kapcsolat Centrumban is dolgoznak egyéni és párterápiában egyaránt.
További felhasznált forrás: https://www.webbeteg.hu/cikkek/psziches/28079/parterapia-11-jotekony-hatasa
Főkép: Shutterstock