Elindult az esküvőszezon, sokak mondják ki az egyre melegedő időben a boldogító igent. Az egyre emelkedő árak viszont sokakat elrettenthetnek a nagyobb esküvő szervezésétől. Ha a büdzsé esküvő fogalma számodra még ismeretlen, összegyűjtöttünk pár ötletet és trükköt, amelyek segítenek csökkenteni a kiadásokat. Nekünk már beváltak, most rajtad a sor!
A büdzsé esküvő alapjai, avagy addig nyújtózkodj…
Számtalan oka lehet annak, hogy egy pár miért nem akar sokat költeni a lagzijára. Van, aki inkább lakásra – vagy az álom nászútra – fordítaná az összeget, van, aki jobban szeret szűk családi és baráti körben ünnepelni, és akad, aki egyszerűen nem engedheti meg magának, hogy akár milliós összegeket költsön a nagy napra.
Ilyenkor kicsit cselesebben kell megoldani a dolgokat. Ha első lépésként megállapítottuk az esküvő büdzséjét, és hogy milyen szolgáltatókat veszünk igénybe, rögtön el is kezdhetjük keresni őket.
Fontos, hogy minél előbb foglaljuk le a helyszínt, a DJ-t vagy zenekart, a fotóst, videóst vagy vőfélyt, annál valószínűbb, hogy jobb árral kalkulálhatunk.
Egyrészt a last minute szolgáltatások általában felárasak, másrészt a mostanában oly gyakori áremelkedéseket úszhatjuk meg, ha előre foglalunk.
A rejtett költségek és utólagos áremelések elkerülése végett figyelj rá, hogy a szerződésben, vagy legalábbis írásban rögzített formában fixáljátok a díjakat, hogy utólag se érjen meglepetés.
Rengeteg az online elérhető, ingyen letölthető esküvői büdzsé táblázat, melyeket érdemes igénybe venni. Vagy akár csak fogni egy füzetet és ezek alapján kialakítani a saját táblázatunkat.
Kreativitás és kompromisszum
Kriszti és Nóci mindketten maguk szervezték az esküvőjüket. Kriszti friss házas, most májusban volt az esküvője, amit meglehetősen alacsony áron hoztak össze. A végül 44 fős lagzi egy rendezvényteremmel is rendelkező étteremben valósult meg.
Elmondása szerint érdemes eleve éttermet választani, mivel van helyben személyzet, valamilyen alapvető dekor és a legtöbb étteremben nincsen külön terembérleti díj.
Nóciék első házassági évfordulója most közeledik, ők egy erdei iskolában tartották az esküvőjüket, ezzel spórolva a helyszínen. Bár sátrat béreltek a végül 100 fős eseményre, így is az egyik legolcsóbb tételük volt, mivel nem szerettek volna szállodában vagy étteremben ünnepelni.
Fotó: Rácmolnár Milán
Krisztiék választása egy olyan étteremre esett, ahol dominált a fa, mint anyag, a plafonon szép baldachin lógott, az étteremnek pedig volt dekoros szakemberhez kontaktja így az égősorokat és hátfalat tőle tudták bérelni. Bérléssel oldották még meg a székszoknyákat és a masnikat, mert szerinte ezeket nem is érdemes megvenni.
Home made dekor a barátok segítségével
Az asztaldíszeket viszont Kriszti maga vette meg és készítette el. Fő inspirációs forrása a Pinterest volt, szárazvirágos-jutavásznas témában keresgélt. Az asztaldíszekhez magyar kézműves oldalakon, illetve Facebook Marketplace-en talált száraz virágokat, melyeket jutavászonnal díszített borosüvegbe állított bele.
Utólag visszatekintve viszont elmondta, hogy dekorossal könnyebb lett volna együtt dolgozni, de csak azért, mert az esküvő napján neki és barátnőinek nem kellett volna dekorálással tölteni az idejüket.
A dekorokat Nóciék is maguk készítették el, barátokkal közösen dolgoztak ezeken, amely végül remek közös időtöltésnek bizonyult, amiből kedves emlékek maradtak hátra. Mind Nóci, mind Kriszti a meghívókat is maga tervezte a Canva nevű alkalmazásban. Krisztiék online küldték ki a meghívottaknak, ami szintén jót tett az esküvő büdzséjének.
Fotó: Rácmolnár Milán
Szolgáltató sereg helyett jól megválasztott szakemberek
Krisztiék esküvőjén DJ szolgáltatta a zenét, aki vállalta a konferálást és a vacsora előtti ismerkedős játék levezénylését is, ezzel megspórolva a vőfély költségét. Nóciéknál a zenekart két baráti DJ váltotta, de ceremóniamester szolgálatait igénybe vették korábbi negatív tapasztalatok, és a rendezvény gördülékenysége miatt.
Krisztiék a fotóst a kisebb csomaggal bérelték fel, a videóst viszont egész napra felkérték, a ceremónia mellett a lagzin is részt vett az esküvőn.
Nóciék később döntöttek úgy, hogy videóst is fogadnak a fotós mellé, ami elmondása szerint „nagyon jó döntés volt, mert így annyiszor élhetjük át a nagy napot, amennyiszer csak szeretnénk. A videós rengeteg olyan pillanatot is elkap, amit te nem látsz, nem csípsz el.”
A büdzsé esküvő egyik nagy kérdése a ruha is. Az esküvői ruhák 165-200.000 forint körül vásárolhatóak meg szalonban, 150-250.000 körül pedig bérelhetőek, de Nóci 360 000 Forintos napi díjjal bérelhető ruhát is próbált. Kriszti nem nagyon talált magának szalonban olyat, amit igazán megszeretett, ezért végül Aliexpresszről rendelte a ruháját, mindössze 23.000 forintért.
Ez persze lutri, de ő alaposan utánajárt a minőségnek, kommenteket olvasott, képeket nézett, és a jó előre megrendelte a ruhát, ami végül méretben is tökéletes volt és minőségi anyagból készült.
Nóci a saját ruháját varratta, de nem Budapesten, hanem szülővárosának egyik szalonjában, amivel nagyon sokat nyert. „Ha ugyanezt Budapesten csináltatom, egy menő tervezőnél, valószínűleg minimum dupla költséggel kellett volna számolnom.”
Kriszti szerint minden, amire gyerekkorában vágyott, megvalósulhatott a nagy napján. Véleménye szerint azért, mert gyerekkorában nagyot álmodott, de a jelenben nem úgy alakultak a dolgok, még nem kell lemondani egy tökéletes napról. Időben el kell kezdeni szervezni a dolgot, több árajánlatot kell bekérni, nem szabad megállni az első találatnál.
Mind Kriszti, mind Nóci is elárulta, hogy a legjobb ajánlatok felkutatása nagyon időigényes, de megéri a plusz energiabefektetést. Érdemes kreatívan gondolkodni, és rugalmasnak lenni, hátha egy jobb ötlet, olcsóbb megoldás bukkan fel, ami némi kompromisszumot igényel, de a végeredményt nem csorbítja.
Mindketten nagyon boldog emlékként tekintenek vissza az esküvőjük napjára, hiába volt mindkettő büdzsé esküvő.
Mikor éri meg szertartásvezetőt választani?
Szolgáltatói oldalról Illés Alexa színészt, az As You Like It – Ceremony szertartásvezetőjét kérdeztem, aki maga is épp saját esküvőjére készülő menyasszony. Alexa több, a párok által szervezett esküvőt levezetett már, elmondása szerint egy szertartásvezető gyakran jó megoldás, ha az ifjú pár spórolni szeretne.
Szerinte szertartásvezetőt akkor éri meg felkérni büdzsé esküvő során, ha a polgári szertartást nem hivatali időn belül, ingyenesen szeretné a pár lebonyolítani. Előfordul, hogy az anyakönyvvezető kitelepülése miatt a jegyző nagyon magas összeget kér el, vagy a kitelepülés nem is oldható meg általuk.
„Én mindig arra ösztönzöm a párokat a személyes egyeztetés során, hogy bátran mondják el, mit szeretnének. Például olyan szülőköszöntő ajándékot válasszanak, ami közel áll hozzájuk, amit esetleg ők maguk is meg tudnak csinálni. Nagyon sok személyesnek tűnő személytelen ajándék van, de ezeken nagyon sokat lehet spórolni.”
Alexa szerint a jó szertartásvezető megtalálása időigényes feladat, de megéri az utánajárást. Azt tanácsolja, hogy keressünk referenciákat, nézzünk videókat, hogy megtaláljuk a számunkra megfelelő szakembert.
„Ha valaki nem tetszik, akkor tovább kell keresni. Én mindig azt mondom a pároknak, hogy üljünk le, beszélgessünk, és ha ezek után szeretnének velem dolgozni, ha megkedveljük egymást, akkor nagyon szívesen dolgozom velük. Fontos, hogy keresgéljenek, nézzenek meg hármat-négyet, és aki nekik a legszimpatikusabb, azt válasszák.”
Alexa gyakorlatilag mini esküvőszervezőként működik. Többször beszél a párral, akik közös élményeket mesélnek neki, amelyek alapján Alexa személyre szóló szöveget ír, zenét, szülőköszöntő ajándékot ajánl. A helyszínre a szertartás előtt egy órával megérkezik, egyeztet a technikussal a zene kapcsán, a felszolgálókkal a pezsgő kapcsán, a fotóssal az igényelt pillanatok megörökítéséről (gyűrűfelhúzás, stb.), eligazítja a szertartás kellékeit, dekorációját. Mindent elrendez, hogy a szertartás előtt, közben és után rendben menjenek a dolgok. Ezzel tehát az ifjú párnak, ha csak a fél órás szertartás erejéig is, de egyáltalán nem kell foglalkoznia, és nyugodtan koncentrálhatnak a boldogító igen kimondására.
Ha az esküvődön a büdzsén kívül a fenntarthatóságra is ügyelni szeretnél, Tiszai Orsi cikke további tippeket adhat neked!
Főkép: Rácmolnár Milán