A féltékenység az egyik alapérzésünk, azonban nem mindegy, hogyan és milyen mértékben van jelen az emberi kapcsolatainkban. Létezik egészséges mértékű aggodalom, azonban a féltés nem összekeverendő a féltékenységgel és túl sok belőle már romboló hatású lehet. Hogyan győzhetjük le a hírhedt zöldszemű szörnyet? Lássuk!
Mi is az a féltékenység?
A pszichológiai kutatásokból kiderült, hogy a féltékenység az egyik legmérgezőbb lelki szenvedély, amit érezhetünk. Abban az esetben, ha a mindennapokban és így a párkapcsolatban állandósul, akkor ez egy komoly negatív spirálba sodorhat minket, ami mindenki számára boldogtalanságot okoz. Ez az érzés egyébként nem csak a párkapcsolatainkat hathatja át, nagyon gyakran megjelenik nők közötti rivalizálás formájában.
Féltékenység: valójában rólam szól?
A féltékenység több okra is visszavezethető. Valójában önmagunk szerethetőségét kérdőjelezzük meg ilyenkor, mert azt gondoljuk, hogy nem vagyunk elegek a párunk számára, nem vagyunk egyenértékűek. Ezért megjelenik az állandó félelem a képben: az elhagyástól, megcsalástól való folyamatos és állandó rettegés.
Forrás: Pexels
Miért érzem ezt?
Mint sok más félelem esetében, a féltékenységnek is a bizonytalanság az alapja. Az alacsony önértékelés és a kisebbségi komplexus miatt az a fél, akiben felébredt a féltékenység, sosem érzi biztosnak saját helyét a párkapcsolatban, viszont folyamatosan kíséri egy gondolatmenet: a nem vagyok elég jó vagy értékes ahhoz, hogy hosszútávon megfeleljek partneremnek. Sérülékenynek érzi a kapcsolatait, mintha a párja bármikor véget vethetne a kapcsolatnak, és egy szempillantás alatt otthagyhatná másvalakiért, aki feltételezése szerint jobb nála, például szebb, okosabb vagy szexibb. Emellett érdekes tény, hogy a bizonytalanság nem szövi át a féltékeny fél életének minden területét: a munkájában például lehet nagyon sikeres, miközben a kapcsolatban retteg az említett okok miatt.
Miből ered?
A szakértők szerint, ha a szüleink gyermekkorunkban túlféltettek és birtokolni akartak minket, például nehezen viselték el, ha önállóan hoztunk meg egy-egy döntést vagy állandó ellenőrzés alatt akartak tartani minket, akkor ez a szeretetmintázat épül be és lesz a norma számunkra. Amikor pedig a bizalomhiány válik működésünk alapjává, akkor a szeretetben nem a szabadság, hanem a kontroll tölt be meghatározó szerepet. Ha ilyen mintát láttunk gyereként, akkor a szüleinkhez hasonlóan fogjuk kinyilvánítani partnerünk felé a szeretetünket: nem fogjuk tudni neki megadni a megfelelő és egészséges mértékű szabadságot.
Forrás: Pexels
Hogyan ismerhető fel?
Ha párunk folyamatosan vallat minket, duzzog, ok nélkül büntet, nem szól hozzánk, vagy esetleg visszavonul, valószínű, hogy túlságosan erős benne a féltékenység érzése. De ide tartozik az előrevetített kényszeres aggódás, a „bizonyítékok” keresése, a fenyegetőzés, zsarolás, gyanúsítgatás, szemrehányás és a dühkitörés. Az ilyen dinamikájú párkapcsolatok igazi érzelmi hullámvasútként működnek, gyakoriak a szakítások majd az azt követő kibékülések is.
A nők elsősorban az érzelmi eltávolódástól félnek, hogy partnerük máshoz kerül közel érzelmileg, mással érzi jól magát. A nők magukba fordulnak, és személyes kudarcként élik meg az eltávolodást. A férfiak jobban félnek a szexuális megcsalástól, ezért ők magukhoz láncolják partnerüket, így korlátozva őt a szabad mozgásban. Például nem hagyhatja el a házat, nem vállalhat munkát.
Forrás: Pexels
De mikortól mérgező a féltékenység?
Amennyiben a féltékenység úgy jelenik meg egy kapcsolatban, hogy nincs valós veszély mögötte vagy egy helyzetre adott reakció túl heves, erőszakos, akkor az már nem egészséges mértékű. Amikor a féltékenység fenyegetéseken, az alkalmatlanság, a kisebbrendűség és bizonytalanság érzésein keresztül nyilvánul meg, már jogosan érezhetjük, hogy az egyed valószínűleg túllépi a tolerálható szintet.
Hogyan oldjuk meg?
A megoldás az önismeretben és adott estben terápiás munka keretében valósulhat meg. A féltékenység magától nem múlik el: komoly tudatossággal és erőfeszítéssel azonban legyőzhetővé válhatnak ezek a kínzó érzések. Önmagunk szeretete és elfogadása kulcsfontoságú, és gyökerezzen akár korábbi kapcsolatban, akár családi mintában a féltékenység, legyőzni csak akkor lehet, ha képesek és hajlandóak vagyunk feltárni a valódi okokat.
Főkép: Pexels