Az egészséges kapcsolat alapja az egyensúly: amikor mindkét fél szükségletei érvényesülnek, egyikük sem áldozza fel önmagát a másik boldogságáért, önmagukat vállalva haladnak együtt az életben. De mi történik, ha ez az egyensúly megbillen? A függő kapcsolat alattomosan ássa alá az önértékelésünket, kimerít és a boldogtalanság érzetét kelti bennünk.
Mi az a kodependencia?
A kodependencia nem csupán romantikus kapcsolatokban bukkanhat fel: jelen lehet a szülő-gyermek, baráti vagy akár munkatársi viszonyokban is. Ebben a kapcsolati dinamikában az jelenik meg, hogy az egyik fél a másik boldogulását helyezi előtérbe, gyakran a saját szükségleteit és vágyait háttérbe sorolva, elnyomva.
A kodependens kapcsolatok 10 figyelmeztető jele:
1. Folyamatos aggodalom és „megmentési” kényszer
Mindenáron segíteni akarsz a másiknak, még akkor is, ha ez rád nézve ártalmas vagy túlmutat a kapacitásodon – mind érzelmileg, mind fizikailag.
2. Egyoldalú dinamika
A függő kapcsolat egyik jellemzője, hogy kizárólag te viseled a felelősséget a kapcsolatért és az abban felmerülő helyzetekért, miközben a másik fél kibújik a kötelességek alól, akár még rád is hárítva azokat.
3. Önmagad feláldozása
Idődet, energiádat és céljaidat a másik szolgálatába állítod, miközben a saját szükségleteidet háttérbe szorítod, ezzel hátrébb sorolva önmagadat.
Még ha nem is tudatosul vagy nem érzed át igazán, ez a helyzet belülről emészt fel és szívja ki az életenergiát belőled.
4. „Tojáshéjon járás”
Félsz kifejezni az érzéseidet vagy a véleményedet a másik fél felé, nehogy konfliktust vagy veszekedést okozz.
5. Mártírszerep
Miközben mindenkinek segítesz, belül keserűséget és magányt érzel, hiszen azt éled meg, te mindenedet odaadod, de a másik ezt észre sem veszi vagy nem értékeli.
6. Irányítási kényszer
Kritika, ultimátumok vagy tanácsok révén próbálod befolyásolni a másik viselkedését, megelőzve a kiszolgáltatottságot és a kiszámíthatatlanságot.
7. Toxikus helyzetek elfogadása
Újra és újra elnézed, ha a másik bánt, megaláz vagy méltatlan helyzetbe hoz, mert jobban félsz attól, hogy elveszíted, minthogy kiállj a határaid és az érzéseid mellett.
8. Öngondoskodás hiánya
A függő kapcsolat során mások igényeit helyezed előtérbe, miközben bűntudatot érzel, ha magadra figyelsz – éppen ezért csökkented ennek az idejét, ami hosszútávon a jóllétedbe kerül: mentálisan, lelkileg és fizikailag egyaránt.
9. Elhagyástól való félelem
Folyamatos félelemben élsz, mert azt hiszed, a másik bármikor elutasíthat vagy elhagyhat. Ez a belső, blokkoló félelem az életed minden területére kihat, megakadályozva hogy egy harmónikus, kiegyensúlyozott életet élhess.
10. Folyamatos frusztráció
Kihasználtnak, csalódottnak érzed magad – gyakorlatilag az eddig felsorolt helyzetek és dinamikák miatt.
Lépések az egészséges kapcsolatok felé
1. Növeld az önbecsülésed!
A kodependens viselkedés gyakran az alacsony önértékelésből fakad, hiszen azért mész alá a másik félnek, mert nem elég erősek a határaid, az önképed és az önszereteted.
Tedd fel magadnak a kérdést: mitől érzem magam értékesnek? Miután ezt őszintén megválaszoltad, kezdj apró, de tudatos lépésekkel tenni annak érdekében, hogy minél több olyan helyzet és pillanat legyen a napodban, amikor megjutalmazhatod saját magadat, így növelve az értékes visszajelzéseket, amelyek lépésről lépésre növelik az önbecsülésedet.
2. Ismerd meg önmagad!
Ha hosszú ideje mások szükségletei irányítják az életedet, lehet, hogy már nem is tudod, te mit szeretnél igazán. Írj egy listát azokról a dolgokról, amik örömet okoznak, és próbálj meg ezek közül néhányat beépíteni a napi rutinodba, hogy
az életed sokkal inkább szóljon rólad, a preferenciáidról, a vágyaidról, mint másokról.
3. Gyakorold az elengedést!
Az „elengedés” nem egyenlő az önzéssel. Azt jelenti, hogy teret adsz magadnak és a másiknak is, hogy önállóan kezeljétek a problémáitokat, a hétköznapi történéseket.
4. Kérj segítséget!
Nem kell egyedül megküzdened a változással.
Egy támogató barát vagy terapeuta segíthet abban, hogy jobban megértsd önmagad, és elindulj az egészségesebb kapcsolatok irányába, nem beszélve arról, hogy az önbecsülés növelésében, az egészséges határok felállításában is segíthet, ami hosszútávon javítja az életminőségedet.
A változás lehetséges – függő kapcsolat elengedése
Az első lépés a változás felé a kodependens viselkedés felismerése. Ahogy elkezdesz figyelmet fordítani saját magadra, a működésedre, a kapcsolati dinamikáidra, a reakcióidra, rájöhetsz, hogyan változtathatsz, hogyan erősítheted az önértékelésedet, így teremtve kiegyensúlyozottabb, egészségesebb kapcsolatokat. Mert mindannyian megérdemeljük, hogy ne csak adjunk, hanem kapjunk is.
Forrás: https://www.psychologytoday.com/us/blog/conquering-codependency/202011/10-signs-youre-in-a-codependent-relationship
Kiemelt kép: Shutterstock