Hogyan lehet az anyagiakat harmonikusan kezelni egy párkapcsolatban? Milyen szabályokat érdemes lefektetni? Vajon egy jó kapcsolat titkához hozzátartozik a válasz a „közös vagy külön kassza“ kérdésre? Ha már ez a két felvetés is leizzasztott, vagy csak nem tudod, hogyan kommunikálj jól a pénzügyekről a párkapcsolatodban, akkor ez a cikk neked készült.
Akkor, hogyan fizessük a lakbért? Fifty-fifty? – merül fel sok párnál a kérdés, amikor összeköltözést terveznek, vagy éppen azelőtt állnak. Sokaknál ez az első alkalom, hogy el kell gondolkodjanak arról, hogy nemcsak az ágyukat, de a pénztárcájukat is megosszák-e a párjukkal. Így az összeköltözéssel járó izgatottság és a mindennapos közös reggeli képe eltörpül a hirtelen realizálódó pénzügyi kérdések mellett.
Fotó: Pexels Yan Krukau
Ha egy kapcsolat eljut az összeköltözés gondolatáig, akkor jó esetben már szóba kerültek pénzügyi kérdések is. De legalábbis megismerte a két fél egymást annyira, hogy legyen némi fogalma a másik pénzügyi helyzetéről, lehetőségeiről. Na nem a bankszámlán virító összegre kell ebben az esetben gondolni!
Hanem inkább olyan tényezőkre, minthogy saját vagy bérelt lakásban laksz-e, van-e autód, vagy hogy a munkanapokon otthon iszol kávét vagy esetleg útközben a munkahelyedre beugrasz egy újhullámos kávézóba és otthagysz mindennap egy ezrest egy cappuccinóért.
És ez még csak a jéghegy csúcsa a pénzügyi kérdések és viszonyok estében. Joggal merül fel hát a kérdés, hogyan lehet ebben a kérdéskörben kiigazodni és mik azok a tényezők, amikre érdemes odafigyelni egy párkapcsolatban.
Nem (csak) a pénzről szólnak a párkapcsolati pénzügyek
A pénzügyi nézeteltérések és diskurzusok gyakran nem egyszerűen a pénzről szólnak – vélekednek amerikai pénzügyi tanácsadók. A pénz hatalom – szól a mondás és ez egy párkapcsolatban is igaz lehet. Gondoljunk csak arra a helyzetre, amikor a pár egyik tagja GYES-en, vagy GYED-en van és szüksége van pénzre, amit a pár másik, dolgozó tagjától kap ebben az esetben. Sajnos ilyenkor előállhat olyan helyzet, hogy a pénzt hatalmi eszközként látja és használja a pár, például csak megkötésekkel ad pénzt a dolgozó fél.
A szakértők szerint ezért is fontos, hogy a pénzre eszközként tekintsünk a párkapcsolatban és arra használjuk, hogy a közös értékeinkre épülő életet tudjuk megteremteni ezáltal.
Közös vagy külön kassza? Ezeket a kérdéseket beszéljétek át mindenképpen
A pénz eszközként való felfogása azonban még nem segített tisztázni, hogyan döntsünk a közös vagy külön kassza kérdésben, melyik passzol jobban a kapcsolatunkhoz.
Első lépésként a szakemberek többsége azt tanácsolja, hogy vizsgáljuk meg egymás pénzzel kapcsolatos szokásait. A párod szereti a luxus ruha márkákat? Vagy éppen szeret kéthavonta elutazni valahova, míg te háromszor meggondolod, hogy megvedd-e a havi edzőterem-bérletet?
Fotó: Pexels Thirdman
A pénzköltési szokások megfigyelése és azoknak a megbeszélése egyértelműen segíthet belőni, hogy milyen felállás jöhet szóban egy adott kapcsolatban. Hiszen minél nagyobb a különbség a kettőtök pénzügyi viselkedése között, annál sérülékenyebb a kapcsolat.
A párkapcsolati terepauták a pénzügyi területen is nyitottságot szorgalmaznak és a kommunikáció fontosságát. Mielőtt döntés születne arról, hogy közös, vagy külön kasszán legyen egy pár, érdemes átbeszélni és végiggondolni néhány tényezőt:
- Ki hogyan keres? Ha az egyik fél arányaiban jóval többet keres, akkor nem feltétlen kell a klasszikus “mindent megfelezünk” metódusban gondolkozni a pénzügyekről. Helyette akár azt is meghatározhatjuk, hogy mindkét fél fizetéséből hány százalékot adjon hozzá a közös kasszához.
- Milyen költésekről tudunk lemondani a közös kassza érdekében, vagy éppen milyen költségekre tudunk rábólintani? Ha a párod megrögzött cipőmániás és a keresete 30%-át cipőkre költötte eddig, akkor fontos tudni, változtatna-e ezen és hogyan, ha a közös kassza mellett teszitek le a voksotokat.
- Van-e adóssága valamelyik félnek? Ha a közös kassza mellett döntenétek, hogyan kezelnétek az adósságokat?
- Ki, hogyan szokta elkölteni a fizetését? Ezt érdemes mindkét félnek megfigyelni. Míg a pár egyik fele lehet, hogy a fizetésének a felét félre rakja, addig a másik előfordulhat, hogy a teljes fizetését elkölti minden hónapban.
Nincsen egy, mindenki számára egyértelműen követendő minta, hogyha a közös vagy külön kassza téma felmerül.
Azonban a pénzügyi és párkapcsolati szakemberek többsége egyetért egy kulcsfontosságú tényezőben: kommunikáció a lelke mindennek.
Legyen az egy teljesen közös kassza, részben közös kassza havi szabadon elkölthető összeggel, vagy teljesen külön kassza, fontos, hogy nyitottak maradjunk és rugalmasak.
Főkép: Shutterstock