Valószínűleg már hallottál a gaslightingról, vagyis a gázlángolás jelenségéről. De mi is ez pontosan? Hogyan ismerheted fel, ha téged manipulálnak? Milyen hatásai és következménye van akár rád, akár a kapcsolatra nézve? Mit tehetsz, ha a párod gázlángol? Most mindezekre választ adunk.
A párkapcsolati gázlángolás azt jelenti, hogy a párod szándékosan befolyásolja a hitedet, emlékeidet és érzéseidet, hogy elbizonytalanítson és kétségeket ébresszen benned, írja a Femina In egy cikkében.
Mik a gázlángolás jelei a párkapcsolatokban?
A gázlángolás különböző formákban érkezhet a másik fél részéről (ugyanis ez nem csak párkapcsolatban jelenhet meg): elterelés, aláásás, tagadás és a múlt eseményeinek újraírása.
Ez lehet szándékos is a másik fél részéről, de akár véletlen is. Lehet enyhe vagy egészen durva, de fontos tisztázni, hogy mindenképpen érzelmi bántalmazásról beszélünk, ha gázlángolás történik. Ez pedig szorongást vagy depressziót okozhat az elszenvedő félben.
Miért történik a gázlángolás?
A manipulátorok azért gázlángolnak, mert jobban és biztonságban érzik magukat, ha kontroll alatt tarthatják másikat – ez a „módszer” pedig kiválóan eléri ezt.
Nincs megfelelő tapasztalatuk és képük az egészséges kapcsolatról, gyermekkorukból is hozhatják ezeket a viselkedési mintákat, mivel nem volt pozitív példa előttük.
Figyelmeztető jelek (red flag-ek) a gázlángolásra
1. A „szeretet” használata védekezésként
A manipulátorok gyakran használják a szeretetet ürügyként, például „Ha igazán szeretnél, akkor…”.
Következetlenül, véletlenszerűen kimondott „szeretlek” után is manipulálhatnak. Fontos felismerni ezeket a taktikákat, és nem összekeverni a valódi szeretettel és törődéssel.
2. Tagadás
A manipulátor nem vállalja a felelősséget a tetteiért. A „nekem mindig igazam van” vagy „soha nem tévedhetek” hozzáállás figyelmeztető jel lehet a számunkra, hogy a másik manipulálhat, esetleg a gázlángolást veti be (akár tudattalanul).
3. Nem értékel
Nem értékeli az erőfeszítéseidet, nem dicsér meg, inkább arra figyel és keresi az alkalmat, hogy hiteltelenítse és invalidálja az érzéseidet.
Ez a gázlángolás egyik formája.
4. Paranoia vádjai
A manipulátor nem vállalja a felelősséget, helyette inkább a partnerét vádolja olyan dolgokkal, amelyeket valószínűleg nem is tett meg.
5. Figyelemelterelés
Mindig a figyelmedet keresi, hogy elterelje a fontos dolgokról –amik esetleg téged bántanak-, és csak rá koncentrálj. A gázlángolók tehát birtoklóak is lehetnek.
6. Állandó kritika vagy becsmérlés
Ebben az esetben a manipulátor a partnert nyilvánosan gúnyolja és kritizálja az önbecsülés csökkentése érdekében.
A kritika eltér a konstruktív véleménynyilvánítástól, itt egyértelműen bántásról beszélünk.
7. A múlt újraírása
A partner ismételten ugyanazokat a hibákat követi el, ahelyett, hogy dolgozna rajtuk, ami a fejlődés hiányát mutatja.
A gázlángolás hatásai
1. Bizalomvesztés
A gázlángolás bizalmi problémákat okoz, falat emelve a felek közé.
2. Önértékelés és a saját érzések megkérdőjelezése
A folyamatos gázlángolás eredményeként a bántalmazott fél megkérdőjelezi saját önértékelését és ítélőképességét, ami önbizalomhiányhoz vezet.
3. Kétségek az érzésekkel és a valósággal kapcsolatban
A valóság elkerülése érdekében az ember illúziókba menekül, mert az kevésbé fájdalmas, mint a bántások elszenvedése.
4. Szakemberre is szükség lehet
A bántalmazott fél nehezen fogadhatja el, hogy mi is történik a kapcsolatában, adott esetben a szakítást is nehezen lépi meg – olykor sok időnek kell eltelnie, mire képes konkrét lépéseket tenni az ügy érdekében.
Tanácsos ilyenkor szakemberhez fordulni, sőt már akkor is, ha felmerül bennünk, hogy a partnerünk viselkedése nincs rendben, és negatívan hat ránk a kapcsolat.
5. Magányosság és tehetetlenség érzése
Gyengeség és magány érzése is előjöhet egy konstans érzelmileg bántalmazó, gázlángolást alkalmazó kapcsolatban. Ilyenkor nyugodtan kérj segítséget, ahol a szakemberrel a közös munka során feloldhatjátok a traumákat és sérüléseket.
Mit tehetsz, ha a párod gázlángol?
1. Kérj külső segítséget
Gázlángolás esetén egy terapeuta felkeresése segíthet megérteni és rendezni a problémákat, illetve támogathatja a szorongás vagy depresszió csökkentését, kezelését.
2. Fókuszálj magadra
Az önszeretet a legjobb módja annak, hogy magadra koncentrálj. Találj örömöt a saját társaságodban, építs be minél több olyan tevékenységet, programot, élményt a mindennapjaidba, amelyek töltenek, építenek és boldoggá tesznek.
Amikor folyamatos bántásnak, lehúzásnak és kritikának vagyunk kitéve, nagyon-nagyon fontos, hogy visszatöltsük az elemeinket, és szinten tartsuk az önértékelésünket.
3. Bízz az ösztöneidben
Próbálj meg nem bedőlni a manipulatív szavaknak. Ha az ösztöneidet azt súgják, hogy valami itt nem oké, akkor valószínűleg úgy is van! Ha az intuíciódra hallgatsz, lehet, hogy hamarabb véget vethetsz egy bántalmazó kapcsolatnak.
4. Ne hibáztasd magad
Soha ne hibáztasd magad mások hibáiért. Bízz magadban, és abban, hogy mindig legjobb tudásod és erőd szerint cselekszel.
Olykor nem könnyű azonnal dönteni és lépni. Lehet, hogy ehhez idő kell. Ne ostorozd magad, helyette együttérzéssel és könyörülettel fordulj magad felé. Ha már a másik bánt, nem kell, hogy te is bántsd saját magad.
A gázlángolás egy egészségtelen párkapcsolat jele lehet. Nagyon fontos, hogy bármennyire is szeretjük a másikat, a saját mentális, lelki és fizikai jólétünket kell priorizálnunk minden esetben. Szükség esetén ne féljünk segítséget kérni akár szakembertől, akár megbízható barátoktól vagy családtagoktól.
Via in Femina in
Kiemelt kép: Shutterstock