A faültetés nagyszerű dolog, de a siker érdekében jobb hozzáértőkre bízni. Ha te is hozzájárulnál a bolygó zöldítéséhez, ezek a faültető kezdeményezések nem fognak csalódást okozni. Szakértelem, a fák utógondozása és nem utolsó sorban összetartó közösség várnak itt rád.
Miért fontos fát ültetni?
A fák megkötik a szén-dioxidot, javítják a talaj és a levegő minőségét, az egyre forróbb nyarakban árnyékot nyújtanak, ráadásul a nagyobb zöldfelület javítja a környéken élők közérzetét is.
Biztos te is érezted már nyáron, amikor egy fás utcán sétálsz, hogy sokkal hűvösebb van. A fák egyik legnagyobb előnye, hogy érezhetően hűsítik és párásítják a levegőt. Mindemellett a városban a kipufogó gázok szén-dioxid tartalmát is képesek megkötni, számunkra pedig értékes oxigént bocsátanak ki. Az erdős részek pedig a városokban is elősegítik a biodiverzitás egyensúlyát.
Fotó: Shutterstock
Megfelelő fát a megfelelő helyre
Szerencsére egyre többen gondolkodnak azon, hogy a klímaváltozás elleni küzdelem részeként fákat ültessenek.
Fontos azonban tudni, hogy milyen fát érdemes az adott éghajlaton ültetni és talán még fontosabb, hogy az utógondozásukat is felügyelje valaki.
Ezért érdemes a – bár jó szándékú, de sokszor haszontalan – magánakciók helyett faültető kezdeményezések szervezésében tapasztalt egyesületekhez csatlakozni.
„Hallhattunk, olvashattunk arról is, hogy nem érdemes fát ültetni, ha nem tudjuk pontosan, hogy az adott helyre milyen fafajt, vagy fafajokat érdemes ültetni, ha nem tudjuk az utógondozásukat biztosítani, illetve akkor sem, ha a helyi lakossággal nem volt előre egyeztetve az ültetés (pl. egy nagyobb erdősítésnél). Gyakran előkerül az az álláspont is, hogy a jó állapotú gyepek erdősítése komoly természetvédelmi károkat okozhat.” – írja a National Geographic
Faültető kezdeményezések Magyarországon
A két legfontosabb a hazai faaóültető kezdeményezések közül a MyForest és a 10 millió fa országa, melyekhez a honlapjukon lehet csatlakozni és támogatni őket.
MyForest
A mozgalmat a környezetvédelem iránt elkötelezett civilek indították, az ötletgazda Gayer Zoltán, aki szerint szükség volt egy olyan, alulról szerveződő kezdeményezésre, amely a klímakatasztrófa elleni küzdelem jegyében cselekvésre és részvételre ösztönöz.
A MyForest minden esetben helyi erdészek bevonásával végzi a faültetést. Ráadásul az ültetés mellett tízévnyi erdőgondozást is ígérnek, így látszatintézkedések helyett képesek hosszú távú megoldást nyújtani.
10 millió fa országa
A 10 millió Fa, országos közösség, melyet Bojár Iván András alapított 2019 nyarán. Folyamatosan növekvő számú helyen, kisvárosban, falun, megyeszékhelyeken, fővárosi kerületekben működnek helyi közösségeik, melyek előkészítik, megszervezik és lebonyolítják a fák ültetését, erdők telepítését.
Ezeket képviselők fogják össze, az ő együttműködésük révén működik a 10 millió Fa országos szervezete.
Szakmai értelemben a munkákat erdészből, kertészből, ökológusból álló központi szakértői team segíti, de sok esetben a helyi közösségek saját, a területük sajátosságait jól ismerő erdésszel vagy kertésszel is dolgoznak.
Közösségeik egy központi és a helyszínek számával azonos számú Facebook csoportban érintkeznek, szervezik meg a munkákat. A 10 millió Fának van angol nyelvű és határon túli csoportja is.
Fotó: Shutterstock
60 ezer fa Békéscsabán
Kisebb léptékű, de nem kevésbé elhivatott szervezet a 60 ezer fa Békéscsabán csoport.
Békéscsaba környéke az ország egyik legkevésbé erdősült vidéke. Az országos átlag alig negyedét éri itt el az erdők aránya. Ha nem akarunk rövidesen félsivatagban élni, össze kell fognunk, hogy megfordíthassuk a sorsunkat.
Ecosia
Ha nem személyesen vagy pénzzel, hanem pár kattintással segítenél, használd az Ecosia keresőmotort.
Talán az egyik legizgalmasabb szervezet az – online – faültető kezdeményezések közül az Ecosia keresőmotor. Az oldalon ugyanis minden elindított keresés után fákat ültetnek! Vagyis nincs más dolgunk, mint a Google és a többi online keresőprogram helyett az Ecosiát használni.
Ráadásul az egész startup környezetbarát, a honlapjuk szerint a szerverek működése 100%-ban megújuló energiaforrásokon nyugszik, és állításuk szerint minden elindított keresés 1 kilogrammnyi szén-dioxidtól tisztítja meg az atmoszférát.
Inspiráló könyv a faültetéshez
Elsőre talán ellentmondásosnak tűnhet, hogy a fák védelmét egy belőlük készülő tárggyal is tudjuk támogatni, de Jakabovics Tibor Mókusugrás című könyve ékes bizonyítéka ennek.
„Egy kifejlett fából átlagosan 40 könyvre elegendő papír készül, mi pedig minden egyes kinyomtatott példányunk után elültetünk egy fát” – árulta el Kolozsy Balázs, az Equibrilyum Könyvkiadó vezetője.
A könyv főszereplői a fák, a nagymama, egy múltbéli falu, egy jövőbeli közösség és maga az elbeszélő, aki egyre csak ültet – minden egyes nap.
A különös, magával ragadó könyv több síkon futó szépirodalmi alkotás, amelyben gyermekkori emlékek, kisnovellák, tudományos ismeretterjesztő, és az emberiség jövőjéről szóló miniesszék fonódnak össze.
De mi köze Jakabovicsnak a fákhoz?
„Berágtam.” – ez az író tömör válasza arra a kérdésre, hogy miért kezdett el fákat ültetni. Keze nyomán mostanra több mint kétezer facsemete vert gyökeret, és megjelent a Mókusugrás című könyve is, amely felráz, elképeszt, szórakoztat és erőt ad.
Főkép: Shutterstock