Folyamatosan a partnered kedvében járni, magad helyett is vele törődni, a konfrontálódást mindig elkerülni: ismerős? Ez mind a társfüggőség jele lehet. Ha sokszor érzed, hogy a párod szükségleteit mindig a sajátod elé helyezed vagy csak azért „szeretsz” dolgokat, mert a társadnak is azok tetszenek, olvass tovább. Mutatjuk mi jelezheti, hogy a határaid meghúzásán dolgoznod kell még.
Egy egészséges kapcsolatban a partnereddel kölcsönösen egymásra bízhatjátok magatok, ha a dolgok rosszra fordulnak, és képesek vagytok a kompromisszumra, ha nézetkülönbségek adódnak.
Ha viszont a kapcsolatodban folyton azt érzed, hogy minden a másikon múlik, és a kompromisszum ára valójában az, hogy újra és újra feláldozod a saját érdekeid …akkor bizony társfüggőségben élsz.
Az Insider cikke alapján mutatjuk, mi lehet a társfüggőség 7 figyelmeztető jele a terapeuta szerint.
Mit jelent a társfüggés?
Janika Veasley, az Amavi Therapy Center terapeutája és párkapcsolati szakértője szerint „vannak az életben olyan kihívások, melyekben párunk támogatására bízzuk magunkat. A probléma akkor jön, ha megfeledkezünk saját érdekeinkről és szükségleteinkről partnerünk kedvéért.”
Mikor érzelmileg és pszichésen túlságosan rábízzuk magunkat egy másik személyre ijesztő, sőt ismeretlennek tűnő lehet nélküle lenni, ami a különválástól való extrém félelemhez vezethet. Általában az ilyen szorongás okai gyerekkori következetlenségből vagy traumákból fakadhatnak.
A viharos gyermekkor okozhat sok társfüggő személynél szorongó ragaszkodást, ami azt jelenti, hogy a társfüggők túlzottan csünghetnek párjukon vagy folytonos megerősítést várnak. – mondja Dana McNeil párkapcsolati pszichológus a The Relationship Place-től.
Végső soron – Veasley szerint – egy egészséges kapcsolatban nem kell lemondanod a számodra fontos dolgokról a partnered kedvéért – míg egy társfüggőben éppen ez történik.
A társfüggőség jelei
A társfüggőség számos módon megnyilvánulhat, de vannak jellegzetes viselkedéstípusok és minták, melyekre felfigyelhetünk.
Fotó: Cosmic Timetraveler, Unsplash
Meglehetősen kényelmetlenül érzed magad, ha egyedül vagy, és minden idődet csak pároddal töltenéd. McNeil szerint erős csalódásérzést vagy akár dühöt is kiválthat a társfüggő személyben, ha a partnere inkább kicsit egyedül lazítana vagy a barátaival töltene el egy görbe estét.