Karácsony közeledtével erősebb benned is a vágy, hogy rászorulóknak adományozz és szebbé tedd mások napjait? Ha csak az tart vissza, hogy nem tudod mit és hogyan ajánlhatsz fel, kisokosunk a segítségedre lesz.
Fotó: Joel Muniz, Unsplash
Szerencsére egyre többen döntenek úgy, hogy a megunt ruháikat adományba adják. A karácsony közeledtével felajánlásra szánt dolgok száma növekszik, hiszen szeretnénk, hogy a nehéz sorsú embertársainknak is különleges legyen ez az időszak. Adományozni azonban az év minden szakában lehet és sokan tesznek is így.
Persze nem csak ruhákat, hanem már nem használt konyhai eszközöket, dísztárgyakat, játékokat is lehet adományozni. Fontos azonban, hogy mindezt milyen módon tesszük!
Csak ép és használható dolgokat adományozz!
Elsődleges szempont, hogy a ruhák, táskák, játékok és használati tárgyak épek és használható állapotúak legyenek.
Ha te sem vitted el a varrónőhöz a ruhádat, vagy cipészhez a cipődet, egy mélyszegénységben élő sem fogja, nem tudja. Legyenek tiszták és foltmentesek a ruhák, a cipők orra ne legyen kopott.
A játékoknál is érdemes odafigyelni, hogy ne hiányozzanak darabok belőlük: gondolj bele, hogy valószínűleg te sem vennéd meg úgy. Az adományba adott játékoknak a gyerekek nagyon tudnak örülni, de ha valami törött vagy hiányos, azonnal elárulja, hogy a játék korábban másé volt. Ne hozd őket kínos helyzetekbe: ha a kiválasztott játék nem felel meg a fenti követelményeknek, inkább ne adományozz.
Mindig évszaknak megfelelő ruhát adományozz
Ha tél van, téli ruhákra van a leginkább szükség. Nyáron pedig semmi értelme, hogy téli ruhákat adományozz. A legtöbb gyűjtőpontnak nincs is akkora tárolókapacitása, hogy a szezonon kívüli ruhákat befogadja, bármilyen jó állapotban is vannak. Ha valóban szeretnéd eljuttatni őket a rászorulóknak, várd meg vele az adott évszakot.
Ne adományozz olyat, amiről süt a szegénység
Például lyukas kabátot ne adományozz, ne add be adományboltba, mert az ott vásárlóknak fontos, hogy ne látszódjon rajta, hogy használt.
Akik szegénységben élnek, sokkal inkább odafigyelnek arra, hogy ne vegyenek meg szakadt, foltos ruhákat. Nem szeretnék, hogy akár a gyermekeiket megszólják emiatt az iskolában, vagy hátrányos helyzetbe kerüljenek.
Ahogy Hajós András egyszerűen elmagyarázta országnak-világnak a fenntartható divattal foglalkozó vlog, a #ruhastory egyik videójában: „Van egy ruhának egy olyan állapota, amit nem adunk oda egy embernek. Ezt meg, mint tanult szociológus mondom, hogy a szegény ember is igényes és ízléses, és nem a lyukas cipőt adjuk oda, mert a lyukas cipőben a szegény embernek is megfázik a lába. Azt azért jó lenne a jólétünkben tudni, hogy egy fázissal korábban is oda lehet adni dolgokat. Nem úgy van, hogy hordom, majd kuka vagy szegény ember. Hanem hordom, gondolkodom, szegényebb ember, és ő kuka.”
Ha már nem lehet eladományozni:
Hasznosítsd újra, amit már nem tudsz adományba adni. Ha az adományozandó ruha nem fér bele a tiszta, hibátlan kategóriába, országszerte találhatóak ruhakonténerek. Az itt gyűjtött ruhákat újrahasznosítják vagy géptisztító rongyokat készítenek belőlük, így nem számít, ha esetleg foltos vagy szakadt, amit ide raksz. Keresd fel a közeledben található Textrade ruhakonténert és dob bele a s már nem javítható dolgaidat. A H&M üzleteibe zacskózva is beviheted az adományba már nem adható ruháidat.
Etikus vásárlás, mint adományozás
Fotó: Maacraft
Az adományozás másik, egész évben elérhető lehetősége, ha olyan terméket veszel, amelynek elkészítésébe sérült vagy hátrányos helyzetű munkaerőt vontak be, hiszen ezzel az ő munkahelyüket, a hosszú távú megélhetésüket és az önbecsülésüket segíted.
- Az Igazgyöngy Alapítvány oldalán olyan termékeket (papírsárkány, táska, társasjáték) találsz, amelyek hátrányos helyzetű felnőttek bevonásával készülnek és gyönyörű gyerekrajzokkal díszítették.
- A Fruit of Care webshopjában többek között megváltozott munkaképességűek által készített gyertyák, mécsesek, merített papírból készült füzetek közül válogathatsz.
- Az általunk is bemutatott Maacraft, a Miskolci Autista Alapítvány műhelyében pedig a műhely által foglalkoztatott sérült felnőttek hoznak létre egyedi, környezettudatos designtárgyakat
Adományozz gyűjtéseknek
Már több éve működik a nemluxustáska kezdeményezés is, aminek keretében női higiéniai termékeket adhatunk.
A kampány célja, hogy rászoruló nőknek egy táskába összecsomagolva alapvető női higiéniás és fehérnemű csomagot gyűjtenek, amit a kampány után a Magyar Máltai Szeretetszolgálat segítségével a nehéz körülmények között lévő nőknek adományoznak országszerte.
A gyűjtés mindig januárban kezdődik, hiszen nem csak karácsony közeledtével van szükségük a nőknek higiéniai termékekre.
A Food Not Bomb Budapest nem csak ételosztásban jeleskedik az év minden vasárnapján, ők is gyűjtenek női higiéniás termékeket.
Az FNB Budapest tagjai minden szombaton a piacon megmaradt, ép, jó minőségű zöldségekből és gyümölcsökből készítenek a rászorulóknak, hajléktalanoknak főtt ételt. Ha szeretnél csatlakozni hozzájuk és te is hozzájárulnál az ételosztáshoz, vagy az ételek elkészítéshez, keresd fel a facebook oldalukat!
Főkép: Joel Muniz, Unsplash