A klímakatasztrófa Damoklész kardjaként lebeg mindannyiunk feje felett és úgy tűnik, a következő évtizedekre az emberiség egyik legmeghatározóbb problémájá vált. Az egyéni felelősségvállalás mellett a nagyvállalatok és politikai szereplők számonkérése is elengedhetetlen. A klímaváltozás elleni harc, nemcsak a te melód – megmutatjuk, hogyan tudsz nyomást gyakorolni a döntéshozókra és gigacégekre.
Járj biciklivel munkába, ne repülj annyit, na meg ne egyél húst! Ugye ismerősen hangzanak ezek a tanácsok? Nem véletlen, hiszen ezek talán a leggyakorabbi javaslatok a klímakatasztrófa elleni küzdelemben, ami jelenleg az egyik legnagyobb kihívás, amivel az emberiség valaha szembenézett.
De akkor mégis miért az a legfontosabb hívószó, hogy két keréken járj dolgozni, ahelyett, hogy a mindenkori törvényhozókat felelősségre tudd vonni a zöld ígéreteikkel kapcsolatban?
Mivel a klímaváltozás folyamata milliónyi tényező együttes hatása, így rögtön felmerül a kérdés: kinek a felelőssége a klímakatasztrófa megállítása?
Fotó: Chris Leboutillier, Unsplash
Erre válaszolni azonban nem olyan egyszerű. Ugyan egyénileg is sokat tehetünk, például ha szelektíven gyűjtjük a hulladékot, figyelünk arra, hogy ne dobjunk ki ételt, vagy ha betekerünk a munkahelyünkre. Ugyanakkor a nagyvállalatok, a politikai vezetők és kormányok szerepe sem hagyható figyelmen kívül. Hogy pontosan ki, milyen arányban felelős a klímaváltozásért azt azonban nehéz megmondani, hiszen ahány kutatás, annyiféle magyarázat létezik. Egy dolog biztos: a helyzet komplikált és nehéz megoldást találni.
A jelenlegi, széles körben ismert narratíva azonban leegyszerűsíti a helyzetet és arányaiban sokkal több szó esik az egyéni felelősségvállalásról és jóval kevesebb arról, mit tehetünk azért, hogy állami, vagy vállalati szinten befolyásolni tudjuk a klímakatasztrófa elleni harcot.
Összeszedtünk néhány tippet, hogyan tudod felelősségre vonni a legnagyobb szereplőket.
Piros – sárga – ZÖLD
A választások során lehetőséged nyílik a véleményed kifejezésére. Olvass utána, melyik pártnak, milyen zöld programjai vannak, derítsd ki, hogyan gondolkoznak a képviselők a klímakatasztrófáról és milyen megoldási javaslatokat ajánlanak. Ha ezen már mind túl vagy, akkor add tovább a tudást: a politikai tájékozottság szexi és segíthet a klímakatasztrófa elleni küzdelemben!
A pénz nagy úr – a klímakatasztrófa megállításában is
A szó legszorosabb értelmében. Az Accountable: The Rise of Citizen Capitalism című sikerkönyv írói szerint az Egyesült Államokban 137 millió embernek van valamilyen részvénye, ami 15 millióval több, mint ahányan a 2016-os választásokon részt vettek. Az írópáros szerint önmagában ez a tény alapot adhat arra, hogy nyomást tudjunk gyakorolni a nagyvállalatokra.
Érdemes a crowdfunding oldalakon is körbenézni és a kezdeményezések, termékek és kutatások valamelyikét támogatni – a klímakatasztrófa elleni küzdelem még sajnos mindig nagyon drága.
Szúrd ki a greenwashingot!
Előfordul, hogy öko, bio, klímaneutrális és hasonló címkével ellátott termék, vagy szolgáltatás valójában nem jár pozitív hozadékkal a környezetünk számára, vagy nem annyival, esetleg nem úgy, ahogyan azt a termék hirdet. Ezt a jelenséget nevezzük greenwashingnak.
Fotó: Markus Spikse, Unsplash
A legegyszerűbb tanács, hogy igyekezz mindig több helyről információt gyűjteni egy adott termékről, vagy szolgáltatásról. Ismerd meg a védjegyeket, valódi jelzéseket, hogy könnyebben kiszűrd a szimplán zöldnek tűnő mintákat, feliratokat. Ha pedig valamilyen zöld jelzést látsz egy terméken, nézz utána pontosan mit támogatsz a termék megvásárlásával.
A cikk az alábbi források felhasználásával készült:
https://sites.google.com/view/sources-climate-how/
https://g7.hu/vilag/20210730/megmentheted-e-az-egyeni-donteseiddel-a-vilagot-a-klimakatasztrofatol/
https://www.bbc.com/news/business-59119693
https://www.vox.com/21509913/climate-change-bp-microsoft-investors-shareholders-accountability
Főkép: Shutterstock