A ruhásszekrényt már kiselejtezted, a lenge nyári ruhák helyét átvették a vastag őszi/téli darabok. Nem lennénk meglepve, ha ilyenkor nálad is keletkezne pár halom, amivel nem tudsz mit kezdeni. Mit szólnál, ha eladományoznád, vagy eladnád őket? Mutatunk néhány tippet, mit kezdj a megunt ruháiddal.
A ruhaipar a második legszennyezőbb ipar az olajipar után. A pamut ruhák alapanyagául szolgáló gyapottermeléshez például rengeteg növényvédő szert használnak, de ennek a növénynek óriási a vízigénye is.
Fotó: Shutterstock
Egy fehér póló előállításához 2700 liter vízre van szükség.
A ruhaipari gyárak a legnagyobb CO2 kibocsátók is, de az erdőket sem kíméli ez az ipar: ruhagyártás miatt évente kb. 70 millió fát vágnak ki. Ezzel nem csak állatok ezreinek az élőhelyét szüntetik meg, de a légköri oxigén is csökken, azaz tovább nő a CO2.
Épp ezért a legjobb döntés, ha egy ruhát addig használsz, amíg csak tudod. Vagy a körforgásban tartod, új életet adsz neki, hogy ne a szemetesbe kerüljön. Íme néhány tipp, mit kezdj a téged már nem szolgáló ruháiddal:
Add el, amit csak tudsz!
Van egy gyönyörű magassarkúd, de kényelmetlen számodra? Talán még egyszer sem volt rajtad, de drága volt és nincs szíved kidobni?
Akkor add el, hiszen lehet, hogy valaki pont azt cipőt keresi! Ez érvényes a ruháidra is: ne tartogasd őket azzal a felkiáltással, hogy majd belefogysz, vagy majd találsz hozzá illő darabot. Ha évekig csak a szekrényedben álltak, akkor érdemes túladni rajtuk.
A sikeres eladáshoz készítsd több fotót a ruhákról, a címkéről. Mosd ki, és ha kell, vasald is ki őket. Ha valamilyen hibát találsz rajtuk, azt varrd meg, vagy ne add el. Hiszen ki venné meg úgy?
Hol adhatod el a ruháidat?
Fotó: Maude Rederiq, Unsplash
A Facebookon már számtalan adok-veszek csoport létezik, de magára a Marketplace-re is feltöltheted őket! Szintén jó felület erre a Jófogás, vagy a vatera.
Nagyon fontos, hogy részletes leírást adj az eladandó ruháról. A legfontosabb infók a méret, márka és hogy milyen anyagból készült a ruha vagy kiegészítő.
Ha az eladással járó bajlódást és üzenetváltásokat megspórolnád magadnak, bizományba is beadhatod megunt cuccaidat.
Ezeken a helyeken eladják helyetted a ruhákat, a legtöbb helyen pedig az eladásokból te is kapsz részesedést.
A bizományi hátránya, hogy ilyen boltokba legtöbbször csak szezonális és kis mennyiségű ruhát vihetsz egyszerre be.
Vegyél részt gardróbvásáron!
Ez a legjobb döntés, ha egyszerre sok ruhának szeretnél új gazdát találni. Fogj össze több barátnőddel, így az asztal bérlésének összege is több felé oszlik.
A mi helyszíntippünk a Dürer Kert: itt az árusítóhelyekért fizetni kell (az asztal 5000/6000/7000 Ft-ba, az állvány 1000 Ft-ba kerül), az eladott ruhadarabok után viszont nem kell blokkot adni. A megmaradt holmikat ott lehet hagyni, a szervezők a Vészhelyzet 2000 Alapítvány segítségével eljuttatják a rászorulóknak.
Budapesten, főleg a perem kerületekben gyakori a garázsvásár is, látogass el ezekre is. De akár te magad is szervezhetsz egyet, ha van rá lehetőséged!
Adományozz!
Fotó: Shutterstock
Adományboltok is szép számmal vannak már az országban, de mielőtt ide vinnéd a portékádat, nézz körül a közvetlen környezetedben.
Kérdezd meg a családtagokat, kérik-e, hasznát vennék-e a neked már nem kellő ruhadaraboknak. Nézz szét a szomszédságban, vagy ismerősök között.
Kérdezd meg, ismernek-e olyan családot, akiknek nagy szükségük lenne ruhára, egyéb funkcionális eszközökre.
Ha ezek után is marad viselhető, szép állapotú és szezonális ruhadarabod, akkor érdemes felkeresni az adományboltokat.
Cseriti: A boltok üzemeltetése során hátrányos helyzetűeket foglalkoztatnak, illetve üzleteikben a rászoruló vásárlóknak is lehetőségük van napi használati tárgyakat, ruhaneműt, egyéb eszközöket vásárolni piaci ár alatt.
Swappis ruhafogó: ezek az üzletek a még hordható ruhaneműket, kiegészítőket forintra váltható pontokért veszik be. Az így összegyűjtött összeg határain belül 50%-os kedvezménnyel válogathatunk a blézerek, szoknyák, kabátok, pólók, estélyik, táskák, cipők és társaik közül.
Narancsliget Adományközpont: Ők szinte mindent befogadnak, ahogy a Cseriti is. Vihetsz hozzájuk jó állapotú, használható konyhai eszközöket, dísztárgyakat, étkészletet, könyveket, ruhákat, cipőket, táskákat stb. Az értékesítésből befolyt összeget nehéz élethelyzetben lévő gyermekes családok anyagi támogatására, ingyenes programjaikra, foglalkozásaikra fordítják.
Állatmenhelyek:
Számos állatmenhely is hasznát veszi a leselejtezett daraboknak, hiszen nagy szükségük van meleget adó, tiszta rongyokra. Ha nekik szeretnél adományozni, vedd figyelembe, hogy a cipzáras, gombos vagy díszítéssel ellátott textíliákat nem tudják átvenni. Főleg pamutfelsőket, ágyneműhuzatokat, törülközőket vagy különböző kötött pulóvereket vigyél a menhelyekre. A legjobb azonban, ha előtte tájékozódsz a honlapon, egyeztetsz velük e-mailben vagy telefonon. A Noé Állatotthon például weboldalán egy egész listát készített arról, hogy milyen adományokra van szükségük.
Ruhakonténerek:
Országszerte megtalálhatóak a főleg hipermarketek, nagyobb üzletek, illetve Magyar Vöröskereszt épületei mellé kihelyezett ruhagyűjtő konténerek is. Az általuk feldolgozott termékek 55-60%-a újrafelhasználásra kerül, további 40-45%-át pedig újrahasznosítják géptisztító rongyként, ipari alapanyagként.
Jó, ha tudod, hogy egy-egy konténer sokszor „eltűnik” a megszokott helyéről. Ez nem véletlen: a konténerek helyét általában akkor változtatják, ha kiderül, nem használják őket rendeltetésszerűen. Ha tudni szeretnéd, hol van a közeledben konténer, érdeklődj egyenesen Hartay Mihálynál, a Textrade Kft. kommunikációs vezetőjénél e-mailben: hartaymihaly@gmail.com
Ha mégis úgy érzed, valamilyen új ruhára lenne szükséged, válasz hazai márkát, magas minőséget és ha tudod, csökkentsd a fast fashion ruhák arányát a ruhatáradban.