Újévi fogadalom. Szinte nincs olyan ember, aki ne hallott volna róla. Az már más kérdés, hogy valaki szentül ragaszkodik hozzájuk, más pedig felesleges fogadkozásnak tartja. De miért tulajdonítunk mágikus jelentőséget egy január 1-én tett ígéretnek? Miért nehezebb vagy éppen könnyebb betartani az újévi fogadalmakat, mint a többit?
A fogadalom, egy olyan ünnepélyes ígéret, mely komoly nyilatkozattal van megpecsételve – legalábbis, az értelmező szótár így írja. Fogadalmat teszünk esküvőkor, vallási rítusokkor, de jogi úton is tehetünk esküt helyettesítő nyilatkozatot.
Azt gondolnánk, hogy az újévi fogadalom a modern kor divatos hóbortja, pedig már az 1600-as évekből találunk erre utaló feljegyzéseket, méghozzá Anne Halkett skót író naplójából, aki több, bibliai ihletésű fogadalmat tett az újév elején.
De a középkori lovagok is megújítottak esküjüket az év első napján, valamint keresztényi körökben is szokás volt, hogy január 1-én a múlt hibáin elmélkedjenek és megfogadják, hogy a jövőben kijavítják azokat. Babilonban március közepén vetették el a gabonát, ezt az alkalmat pedig ünneppel köszöntötték.
Ennek részeként vagy új királyt választottak, vagy megújították fogadalmukat a régi uralkodó felé. Emellett a polgárok ígéretet tettek rá, hogy megfizetik adósságaikat az istenek felé. Utóbbi ígéretek tekinthetőek a legkorábbi újévi fogadalmaknak.
Napjainkban az újévi fogadalmak sok tekintetben átalakultak.
Az év elején tett ígéretek közül a legnépszerűbbek közé tartozik az erőnlét javítása és a fogyás, a pénzügyek rendezése, mentális egészség fejlesztése, valamint egy egészségesebb étrend bevezetése.
Az új év kezdete tökéletes alkalmat biztosít arra, hogy egy új ént alakítsunk ki magunknak, azonban ezt az elhatározást nem mindig sikerül betartani. A statisztikák arra mutatnak, hogy a legtöbben – fogadalomtól függően – már január közepén feladják és visszatérnek korábban megszokott életvitelükhöz. Van, aki ezért nem hisz az újévi fogadalmakban, mert felesleges erőfeszítésnek és időpazarlásnak gondolja. Pedig, elvben egy fogadalom betartása nem nehéz dolog, akár január 1-én tesszük, akár egy átlagos hétfőn vagy bármikor máskor. Nézzük, mégis melyek a leggyakoribb hibák, melyeket elkövetünk, ha újévkor fogadkozunk:
Nem vagyunk elég körültekintőek
Valószínűleg, mikor kitűzzük magunk elé a vágyott célt, már akkor elrugaszkodunk a talajtól és irreális elvárásokat fogalmazunk meg magunk felé.
Mikor rádöbbenünk, hogy ennek betartására kicsi az esély, csalódottan feladjuk, ismét megfogadva, hogy jövőre majd újra próbálkozunk!
Konkrét tervek
A hiányzó konkrét tervek és túl általános célok kitűzése szintén komoly buktatót jelenthet. Törekedjünk minél alaposabban és tisztábban megfogalmazni céljainkat, így könnyebben el is tudjuk érni azokat.
Motiváció
A kezdeti motiváció gyakran már egy – két hét elteltével alább hagyhat, különösen akkor, ha az eredmény nem azonnali (például fogyásnál). Ez könnyen csökkentheti a lelkesedésünket.
Fontos a támogató közeg
Nagyon fontos, hogy ne egyedül akarjuk végig járni ezt az utat! Egy támogató csoport vagy kör keresése esetleg létrehozása sokat segíthet abban, hogy a lelkesedésünk megmaradjon és az év további részében is kitartóan dolgozzunk céljainkért.
Új szokás kialakítása
A régi, berögzült szokások nehezen változnak meg, ezért jó, ha tudjuk, egy új szokás kialakításához idő kell, melyet sokan alábecsülnek. Legyünk türelmesek, ha kell elnézőek önmagunkkal szemben!
A mennyiség kérdése
Ha túl sok fogadalmat teszünk egyszerre, akkor nem csak túlvállaljuk magunkat, de önreflexió hiányában a fogadalom be nem tartása komoly csalódottságat eredményez, miközben energiánk szétforgácsolódik. Válasszunk kevesebb és reálisabb célt a következő évre.
Ne az elvárások miatt fogadkozzunk
Ha a fogadalmat külső kényszer hatására, a társadalom és másoknak való megfelelési kényszerből tesszük, akkor kicsi a valószínűsége, hogy betartjuk, hiszen hiányzik a belső hajtóerő.
Az újévi fogadalmakban meg van a lehetőség, hogy életünk pozitív fordulópontjai legyenek, sikerük azonban rajtunk múlik. De ne feledjük, hogy az év minden napja lehetőséget ad az újrakezdésre – ne csak fogadkozzunk, tegyünk is érte!
Főkép: Shutterstock