Megalázó helyzetbe hozza a múlt héten megjelent törvénymódosítás a terhességmegszakítást kérő nőket. Az abortusz rendelet módosítása felperzselte a kedélyeket és a társadalmi vita és szakmai egyeztetés hiányában maradtak az elkeserítő kommentháborúk. Vélemény- és információs cikk a terhességmegszakítás mellett döntő nők helyzetéről Magyarországon.
Múlt héten, csendben egy közleményt adott ki Pintér Sándor belügyminiszter, miszerint abban az esetben végezhető el az abortusz, ha a nő rendelkezik olyan orvosi lelettel, amely rögzíti, hogy a „magzati életfunkciók működésére utaló tényezőt egyértelműen azonosítható módon” megmutatták neki.
Fotó: Pexels, Dreampix Photography
Magyarul az abortusz rendelet módosítása azt jelenti, hogy meghallgattattják a terhesség megszakítás előtt álló nőkkel annak az embriónak a szívverését, akit nem szeretne megszülni.
Ismerős gyomorgörccsel olvasom az első híreket. Hiszen a Covid-járvány közepén ámulattal és szorongva tekintettem Lengyelország felé, ahol alig két éve egy törvénymódosítás után életbe lépett Európa legszigorúbb abortusztörvénye. Ennek értelmében csak akkor végezhető abortusz, ha bizonyítottan nemi erőszakból vagy vérfertőzésből fogant a magzat, illetve ha az anya életét közvetlenül veszélyeztetik a terhesség komplikáció. Így azok a nők, akik anyagilag megtehetik, egy másik országba utaznak, hogy biztonságos körülmények között jussanak abortuszhoz.
Ugyanez a sors várt az amerikai nőkre, miután az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága alkotmányellenesnek minősítette az abortuszhoz való jogot. Így az államok maguk szabályozzák és dönthetik el, hogy engedélyezik-e a művi terhességmegszakítást. Ennek eredményeként vannak olyan államok, ahol a magyarhoz hasonló jogszabályt vezettek be, például Texasban és Kentuckyban. A jogszabály a déli államokban előírja a nőknek, hogy meghallgassák a magzati szívverést az abortusz előtt. Annak érdekében, hogy “informáltan egyezzenek bele” a terhességmegszakításba.
Fotó: Shutterstock
Az abortusz rendelet módosítása már rég nem a kezdet
Ha azt gondolnánk, hogy a szívhang meghallgatásához kötött terhességmegszakítás csak a kezdet, akkor nagyot tévedünk. A szigorítást már előrejelezhette, hogy 2012-ben az egészségügyi államtitkárság az abortusztabletta alkalmazása kapcsán felmerülő szakmai vitára hivatkozva úgy döntött: a készítmény beszerzésére, forgalmazására, illetve OEP-támogatására nem kerül sor. Annak ellenére, hogy az Országos Gyógyszerészeti Intézet 2012 májusában megadta a tablettára a forgalomba hozatali engedélyt. A WHO egyébként a 2000-es évek eleje óta támogatja a terhességmegszakítás gyógyszeres formáját.
Ezen felül 2020-ban az Egyesült Államokkal és Lengyelországgal karöltve Magyarország úgynevezett abortuszellenes koalícióra lépett olyan országokkal, ahol jelenleg a legrosszabb nőnek lenni a Women, Peace and Security Index szerint.
Ismerd a jogaidat!
A Patent Egyesület 2014-es kutatása szerint a jelenlegi szabályozás eddig is egy kellemetlen, a nőket sokszor meghurcoló procedúra volt. Ha egy nő szeretné megszakítani a terhességét, akkor két tanácsadás és a terhesség orvosi igazolása után van erre lehetősége. A második tanácsadás magáról a terhességmegszakításról szól, ám az első tanácsadás kifejezett célja, hogy a nő megtartsa a gyereket. Ebben az esetben a tanácsadást végző szakember arról tájékoztatja a terhes nőt, hogy milyen lehetőségei vannak a támogatásra, ha vállalja a terhességet és/vagy a gyereket.
Fotó: Shutterstock
Fontos, hogy ne csak a folyamatot, de a jogainkat ismerjük a terhességmegszakítás során.
Minden abortuszon átesett nőt megilletik a betegjogok és a tanácsadást végző családvédelmi szolgálat munkatársát titoktartási kötelesség terheli. Fontos azt is tudni, hogy az abortusz kérelem kiállításáig (a második tanácsadás utánig) nem köteles a kérelmező megadni a személyes adatait.
A jogaiddal és az abortusz lefolyásával kapcsolatban itt találsz további megbízható információt.
Azt már szinte csak mellékesen jegyzem meg, hogy a hálapénz kiirtását célzó intézkedések erősen rányomták a bélyegüket a szülészeti ellátásra is és annak drasztikus átalakulását eredményezték. A gyakorlatban ez azt jelentette, hogy a szabad orvosválasztást ellehetetlenítették és a szülést az éppen ügyeletes orvos vezényli le. L egtöbb esetben ezzel a kórházra bízva, hogyan tart fenn egy jó orvos-páciens kapcsolatot a várandós nők és a szakemberek között.
Úgy hiszem az abortusz rendelet módosítása egy újabb eszközzé vált a gyermekvállalást népszerűsíteni vágyó állami diskurzusban, annak ellenére, hogy tudományos konszenzus van arról, hogy az abortuszok száma csak abban az esetben csökken, ha a nem kívánt terhességek száma is csökken. Ezt számos kutatás mellett alátámasztják olyan kísérletek, mint a Colorado államban 6 éven át tartó kísérlet, ahol 42%-ot esett az abortuszok száma a 15-19 éves korosztályban, hála az úgynevezett hosszan tartó fogamzásgátlási módszereknek, mint a spirál, vagy a hormonális fogamzásgátló injekció.
A megfelelő szexuális nevelés és a fogamzásgátlás népszerűsítése, ne adj isten ingyenessé tétele hatékony eszköz lehetne a terhességmegszakítások számának visszaszorításához. A tavalyi pedofiltörvénynek csúfolt és LBTQI+ ellenes irányba eltérített felsőoktatási törvény után viszont azt hiszem, már ebben sem reménykedhetünk.
Főkép: Shutterstock