Ha a klímaváltozás a téma, még mindig szinte csak és kizárólag arról esik szó, hogyan kellene hétköznapi emberként minden elképzelhetőt megtennünk azért, hogy csökkentsük az ökológiai lábnyomunkat. De mi a helyzet a politikai szereplőkkel és nagyvállalatokkal? Tőlük ki kéri számon a klímaváltozás megállítása érdekében tett ígéreteik betartását? Hoztunk pár megoldási javaslatot, amivel te is támogathatod ezt a folyamatot.
Autóval jársz munkába? Válts bicajra vagy tömegközlekedésre! Fogyasztasz húst és tejtermékeket? Egyél belőlük minél kevesebbet, vagy válts teljesen növényi alapú étrendre! Repülővel jársz nyaralni? Válassz közelebbi, vonattal megközelíthető célpontot! Spórolj a vízzel, gyűjtsd a szemetet szelektíven, ments ételt, válts zero waste életmódra… Ismerős tanácsok, igaz? Tagadhatatlanul fontos lépések, mi is sok cikkünkkel buzdítunk a megtételükre, ahol és amikor erre lehetőség nyílik. A klímaváltozás elleni küzdelemnek ugyanakkor van egy olyan vetülete, amiről jóval kevesebb szó esik.
Fotó: Unsplash
Kinek a feladata a klímaváltozás megállítása?
Ahány kutatás, annyi eredmény és megoldási javaslat, ezért is nehéz pontosan megállapítani, ki és milyen részben felelős a klímaváltozás hatásaiért. Annyi ugyanakkor biztos, hogy közös érdekünk megtalálni az emberiség talán eddigi legnagyobb és legégetőbb problémájára megoldást találni. Ebben pedig nem csak egyéni szinten, de a politikai döntéshozóknak és a nagyvállalatoknak is felelősséget kell vállalniuk.
A klímaváltozás megállításában ezért elengedhetetlen a törvényhozókra és nagyvállalatokra való nyomásgyakorlás is.
Néhány tipp röviden, amivel ezt megteheted:
- a választások előtt nézz utána a pártok zöld programjainak, megoldási javaslatainak és támogass olyan oldalt, akinek kézzelfogható megoldása van a problémára
- nézz utána a környezetvédelemmel foglalkozó kutatásoknak, kezdeményezéseknek! ezek nagyon sokba kerülnek és sokszor nem élveznek vagy nem is fogadnak el állami támogatást, ezért ha pénzügyileg van erre lehetőséged, akkor támogathatod őket adománnyal, esetleg befektetéssel. ha nincs, akkor pedig önkénteskedéssel: minden apró segítség számít!
- a boltok polcain ma már rengeteg öko, bio, klímaneutrális stb. felirattal elállított termék található meg, ezek ugyanakkor sokszor csak zöldnek tűnnek, valójában nem azok. ismerd meg a valódi védjegyeket és jelentésüket, hogy kiszúrhasd a greenwashingot!
Bővebben is érdekel, hogyan tehetsz tudatosabb lépéseket és gyakorolhatsz nyomást a döntéshozókra környezetvédelemmel kapcsolatos ügyekben? Akkor olvasd tovább a cikket!
Főkép: Shutterstock