Szeretnéd a szemetedet csökkenteni, a vásárlásaidat fenntarthatóbbá tenni, és lehetőleg teljesen hulladékmentes életmódot kialakítani? Megvan a motivációd, de elvesztél a sok „zöld”, bio, öko címke között, és már azt sem tudod, mit tegyél? Az érzés ismerős, de adok 8 tippet, hogy te is egyszerűbben vágj bele a fenntarthatóbb, hulladékmentes életmód kialakításába.
1.Ne akarj mindent egyszerre megváltoztatni
Legyen a mottód az, hogy mindent addig használok, amíg el nem kopik! Tudom, hogy a fa, fém, üveg tárolók mennyire trendik. De ha neked tökéletesen működő műanyag tárolód, rendszereződ, eszközöd van, akkor használd nyugodtan. A műanyag nem rossz, csak akkor válik azzá, ha helytelenül használod.
A hulladékmentes otthon lassan alakul ki. Haladj lépésről lépésre. Ismerkedj meg a csomagolásmentes vásárlással, használj textil „szatyrokat”, vászonzsákot. Az a fontos, hogy mindig csak annyit változtass, amennyit vállalni tudsz. Használd az új eszközeidet huzamosabb ideig és amikor természetessé válnak, akkor válts le valami mást. Kinek mi megy hamarabb, a sampon, szappan, vegyszerek stb.
2. Csekkold a szemetesed!
Figyeld meg, hogy miket dobsz a szemetesedbe, a sima kommunális kukába. Ha neked úgy könnyebb, jegyzetelhetsz is. Ha ez meg van, gondolkodj el azon, hogy amik belekerültek, mehetnének-e máshova? Esetleg tudnád-e csökkenteni vagy újrahasználhatóra cserélni?
Fotó: Shutterstock
Tudtad, hogy átlagosan a szemetünk 30%-át komposztálni is lehetne? Ha kertes házban élsz, nagyon egyszerűen megoldhatod, csak utána kell egy kicsit olvasni. Ehhez ajánlom a humusz szövetség oldalát tájékozódásra. Ha pedig lakásban élsz, de megszabadulnál a zöldség-és gyümölcshéjaktól, maradékoktól, tájékozódj a lakásban való komposztálásról és szerezz be egy konyhai komposztálót! Ha mégis inkább a szabadban komposztálnál, akkor érdemes a társasház lakóival beszélni és a kertben nyitni egy komposztládát. Nálunk bevált! Természetesen, amit a szelektívbe kell dobni, azt továbbra is oda kerüljön.
3. Próbáld ki a „csupasz”, hulladékmentes vásárlást
Manapság már nem feltűnő, ha valaki vászonzsákkal vagy textil szütyővel megy bevásárolni és a zöldséget- gyümölcsöt újrahasználható zsákba teszi. Webshopoból, de öko boltokban, csomagolásmentes boltokban is beszerezhetsz különféle hálós zsákokat, amibe a zöldségeket, gyümölcsöt teheted. Ha van hozzá készséged és varrógéped, magad is varrhatsz, ahogy én tettem, maradék függönyanyagból.
Fotó: Shutterstock
Ha kíváncsi vagy milyen teljesen csomagolásmentesen bevásárolni, ajánlom a piacokat! Ha eszel húst, akkor vigyél magaddal jól záródó dobozt és abba kérd az árut. Amikor még fogyasztottunk húst mi is így vásároltunk, senki se nézett rossz szemmel rám. Sőt, volt, aki meg is dicsért. Ha nincs piac a közeledben, akkor a csomagolásmentes boltokat is érdemes kipróbálni, mert nagyszerű érzés kimérni az árut. Pont annyit vehetsz tésztából, rizsből, ecetből, olajból és tisztító szerekből, amennyire szükséged van.
4. Váltsd le az egyszerhasználatos eszközöket
A hulladékmentes otthon kialakítását ahogy sokan, én is a konyhában kezdtem. Az első lépés lehet itt a mosogatószivacs luffaszivacsra való cserélése, amivel ugyanúgy lehet mosogatni, felhabzik és súrol. Vagy fa súrolókefét is vásárolhatsz, aminek csak a fejét kell cserélni (az elkopott pedig mehet a komposztba). Papírszalvéta és törlő helyett textil, tea filter helyett szálas tea, öblítő helyett mosóparfüm vagy ecet +illóolaj kombó. Mosószer helyett mosószóda, mosódió, tusfürdő helyett szappan (kézműves papírba csomagoltat ajánlom) A sort sokáig lehetne folytatni, járj utána te magad és kísérletezz, neked mi fér bele, mivel tudsz a legtöbb sikerélményt szerezni. Ez fontos lesz, hogy hosszútávon se lankadjon a motivációd.
Fotó: Shutterstock
5. Készítsd el magad, amit tudsz
Ha van hozzá készséged és kreativitásod, magad is sok mindent el tudsz készíteni. Maradék függöny anyagból varrhatsz „szatyrokat”, vagy textil pelenkából konyhai törlőkendőket, amiket takarításhoz is használhatsz.
Készíthetsz otthon takarítószereket is. Tudtad, hogy az ecet nem csak a vízkövet, de a baktériumok 99,9 %-át is elpusztítja? Ecet és víz keverékével nagyjából mindent ki lehet takarítani. Az ajánlott keverék 1:3 arányú ecet és víz. Ha illatosítani is szeretnéd, áztass citromhéjat ecetbe 1-2 hétig, majd leszűrve és hígítva használhatod is. Légy kreatív, kutakodj és ahogy időd engedi készíts el minél több mindent magadnak. Nem csak a pénztárcád, hanem az otthonod és az egészséged is megköszöni.
6. Lépj be hulladékmentes közösségekbe
Nagyszerű érzés olyan emberek társaságában lenni, ha csak online is, akikkel egy a célod, az érdeklődési köröd. A közösségi platformokon már számtalan környezetvédős, hulladékmentes csoport létezik, ahol nemcsak a problémákat lehet megosztani, hanem a sikereket is.
7. Vásárolj kevesebbet
Fotó: Shutterstock
Minden döntésünk kihat a környezetünkre. Milyen sampont veszünk meg, milyen vízkőoldót, milyen ruhát, hol vásárolunk, miben vásárolunk? Döntések sorát hozzuk meg vásárlásaink során, amivel akár hiszed, akár nem, befolyásolod a piacot, az üzleti döntéshozókat.
Bevásárlás előtt ezért mindig készíts listát, írj heti menüt, így nem csak időt, de pénzt is spórolsz. Ha csomagolt terméket vásárolsz, mindig olvasd el a címkét. Lehet mégsem annyira „zöld”, mint ahogyan hirdeti magát?
A ruházkodásban is lehetsz fenntartható, sőt hulladékmentes is, ha secondhand boltokban, vagy online csoportokban vásárolsz, mértékkel.
8. Ne akard tökélesen csinálni!
Tökéletes hulladékmentes otthon nem létezik, főleg, ha városban élsz. Hulladék mindig fog termelődni, ezt megfelelően kell kezelni és mértékkel vásárolni. Ne stresszelj, ha nem sikerül csomagolásmentesen bevásárolni, vagy uzsonnát csomagolni a gyerekednek. Lesz olyan, ami nem sikerül elsőre, és olyan is, amikor nincs más megoldás és másként kell cselekedned. Ilyenkor légy magaddal elnéző.
Szinte biztos, hogy fogod úgy érezni, feladnád, mert nem látod az értelmét. De bízz bennem és sok olyan embertársadban, akik már erre az útra léptek. Menni fog!
Nem kell mindent tökéletesen csinálni, de tegyél meg minden tőled telhetőt. Vágj bele egy olyan életmódba, ahol nem az számít, hogy a legújabb tárgy birtokosa vagy, vagy hogy milyen cuki, divatos, irigylésre méltó dolgot vettél meg. Légy büszke magadra, hogy megkérdezted magadtól, egyáltalán szükséged van-e rá.
Ne feledkezz meg róla ugyanakkor, hogy a személyes felelősségvállaláson kívül Földünk védelmében a politikai döntéshozóknak is jelentős szerepük van. Ők azok, akik a nagy, piaci szereplőkre nyomást gyakorolhatnak törvényhozással, a rájuk vonatkozó szabályok szigorításával. Ezekbe a folyamatokba ma már a szintén elterjedt online petíciókkal, illetve a változást sürgető szervezetek támogatásával is beleszólhatsz – ezzel a témával hamarosan külön cikkben foglalkozunk.
Főkép: Shutterstock