• Karrier
  • Impresszum
  • Adatvédelem
  • Sütiszabályzat
  • Tartalom felhasználása
  • Felhasználási feltételek
  • Kapcsolat
  • Hírlevél feliratkozás
  • LB ikon a kezdőképernyődre!
Life & Body
Advertisement Banner
  • Divat
  • Én
  • Életmód
  • Otthon
  • Psziché
  • Kapcsolatok
  • Hova menjünk
  • Komolyan
  • Ismerd meg
  • Podcast
  • Horoszkóp
Life & Body
  • Divat
  • Én
  • Életmód
  • Otthon
  • Psziché
  • Kapcsolatok
  • Hova menjünk
  • Komolyan
  • Ismerd meg
  • Podcast
  • Horoszkóp
Nincs találat
Mutasd az összes eredményt
Life & Body
Nincs találat
Mutasd az összes eredményt

Lerázás helyett támogató hangnem: így segíthetünk vezetőként érzelmi kérdésekben

Szerző Life&Body
2022.11.03.
0
Megosztás a FacebookonMegosztás a Twitteren

Az elmúlt két év érzelmi feszültsége egyértelművé tette, hogy a vállalatvezetőknek figyelmet kell szentelniük a dolgozók érzelmi jólétére. Ebben sokat segíthet a támogató hangnem a kommunikációban. Vezetőként már nem elég biztosítani a működéshez szükséges eszközöket és forrásokat – a pszichológiai biztonság megteremtése is elengedhetetlen a hatékonyság érdekében. Ez pedig nem utolsósorban a kellemetlen beszélgetésekre való felkészülést is jelenti.

Nem egyszerű megtalálni a megfelelő szavakat, mikor valaki fájó vagy érzelmes dolgokat oszt meg velünk. Vezetőként ugyanakkor létfontosságú, hogy vegyük a fáradságot és megtanuljuk, hogyan legyünk érzelmileg elérhetőek és megközelíthetőek a beosztottjaink számára, legyen bármilyen nehéz is számunkra hallani a helyzetről, amibe kerültek.

A Harvard Business Review cikke Kelly Greenwood és Julia Anas 1,500 teljes munkaidőben dolgozó amerikai felnőttet vizsgáló kutatása, és annak “It’s a New Era for Mental Health at Work.” című cikkben összefoglalt tanulságai alapján szedte össze, hogyan segíthetjük munkatársainkat a támogató hangnem segítségével a nehéz beszélgetések alatt.

És hogy miért fontos mindez?

Ezek isérdekelhetnek

Az akadály sokszor maga az út” – interjú Dr. Orosz Cynthia vállalkozóval

Az akadály sokszor maga az út” – interjú Dr. Orosz Cynthia vállalkozóval

2023.03.24.
fogyatékossággal élő

„Ha a babádról kiderül, hogy nem teljesen egészséges, az orvosok többsége azonnal azt mondja, nem szabad megtartani”

2023.03.21.
Dyson Corrale

Gyönyörű, fényes, szupersima hajkorona 5 perc alatt: ezt tudja a Dyson Corrale hajvasaló

2023.03.06.
kakaó szertartás

Kapu önmagadhoz: ilyen egy kakaó szertartás

2023.02.23.
Továbbiak

A felmérésében résztvevő válaszadók, akik támogatva érezték magukat munkaadójuk által, sokkal kevésbé voltak hajlamosak mentálhigiénés problémákra panaszkodni, alulteljesíteni vagy hiányozni a munkából. Ugyanakkor sokkal szívesebben beszéltek a mentális egészségükről a munkahelyükön. Ráadásul elégedettebbek voltak a pozíciójukkal és lojálisabbnak a vállalattal szemben.

támogató hangnemKép: Krakenimages, Unsplash

Hogy hangzik a „lerázó” hangnem

Sok vezető észre sem veszi, mennyire lekezelő és potenciálisan bántó nyelvezetet használ az alkalmazottaival szemben. Legtöbbször nem szándékosan, támogatni akarják az illető kollégát, átsegíteni az adott problémán. Mégis, a fájdalom csökkentésére irányuló igyekezetükben az adott személyt is „lekicsinyítik”.

Másfelől vannak vezetők, akik szerint a munkahelyen nincs helye az érzelmeknek. Az együttérzés hiánya azonban lehetetlenné teszi a kollégák és problémáik megértését.  Ezek a vezetők nem ismerik fel, hogy az érzelmek befolyásolják a döntéshozó és problémamegoldó képességet, valamint elszalasztják a lehetőséget a fejlődésre, amit a pozitív érzelmek teremthetnek.

Sarah Noll Wilson, vezetői coach, facilitátor és kutató szerint ezek a legjellemzőbb reakciók, amikor valaki mentális vagy érzelmi problémáikról számol be:

  • Elutasító nyelvhasználat, mint például: “Minek ezen szomorkodni?” vagy “Nem kéne ezen agyalnod, hisz nagyszerű állásod/családod/stb. van.”
  • Minimalizálás, például: “Mindenki van ezzel így néhanapján” vagy “Nyugi, nem kell emiatt aggódnod.”
  • Tagadás, ami többnyire így hangzik: “Hé! lehetne rosszabb is!” vagy “Ne már, máshol meg éheznek!”
  • Recept a megoldásra, például: “Nem kéne idegeskedned.” vagy “Egyszerűen csak ki kéne magad aludni.”
  • Mérgező pozitivizmus, mely a következőképp hangozhat: “Nézd a dolgok jó oldalát!” vagy “Mindennek megvan az oka, nyugi!” A pozitív szemlélet segíthet, de hasztalanná is válhat, ha ez az egyetlen felkínált nézőpont.

Az ilyen és ehhez hasonló elutasító nyelvhasználat azt az üzenetet sugározhatja a másik fél felé, hogy érzései és küzdelmei nem valós problémák vagy szükségtelenek, és ez csak még jobban felerősítheti a már amúgy is jelen levő szégyenérzetet.

támogató hangnemKép: Pexels, Karolina Grabowska

Így hangzik a támogató hangnem

Az érzelmileg támogató vezetővé válás bizony jó adag érzelmi intelligenciát feltételez. Farah Harris, jólét szakértő és a WorkingWell Daily alapítója úgy jellemezte az érzelmi intelligenciával bíró vezetőket, mint akik “jól kezelik az érzelmeket, legyenek azok a sajátjaik vagy másokéi. Képesek kialakítani egyfajta kötődést, mert a viselkedésükkel elősegítik, hogy csapatuk tagjai úgy érezzék, látják őket és a nehézségeiket és meghallgatják őket.”

Nézzünk hat módot, hogy néz ki a támogató hangnem a gyakorlatban, hogyan reagáljunk, mikor valaki egy érzelmi szituációt vagy kihívást oszt meg velünk:

Validáld a másik megélését

A validálás lényegében elismerés – például: “Megértem, hogy miért érzed ezt kimerítőnek.”

Mikor mentálhigiénés kihívásokkal szembesülnek, sokan nagyon magányosnak vagy megtörtnek érezhetik magukat. Ha validálunk egy személyes élményt, azzal nemcsak azt mondjuk, hogy „Megértelek”, hanem azt is, hogy “Hiszek neked”, amivel enyhülést hozhatunk egy nehéz időszakban.

Próbáld megérteni a másikat

Adj esélyt, hogy a másik elmondhassa a részleteket.

A puszta érdeklődésnek hatalmas ereje van – például: “Mesélj még erről.”

Mikor megpróbálunk valamit megérteni, azzal azt üzenjük a másik felé, hogy törődünk vele, támogatjuk és szeretnénk többet megtudni, hogy hatékonyabban tudjunk adott esetben a segítségére lenni.

támogató hangnemKép: Pexels Cottonbro

Próbálj célzott támogatást nyújtani

Mikor valaki nem boldogul, megkérdezheted, hogy: “Hogyan tudnék neked ebben a helyzetben a legjobban segíteni?” vagy “Mi lenne igazán hasznos most számodra?”

Egy feszült érzelmi pillanatban nehéz lehet átlátni, hogy mi is lenne éppen akkor igazán hasznos segítség. Ez a kérdés segíthet rávilágítani, hogy mire is van pontosan szüksége az illetőnek.

Kínálj konkrét segítséget

Néha az emberek nem tudják, hogy mire is van szükségük, vagy félnek kérni, esetleg bizonytalanok, hogy mik a lehetőségeik.

Ilyenkor megkérdezheted, hogy: “Ez vagy ez a segítségedre lenne?” Ha konkrét megoldást javasolsz egy adott problémára, az megkönnyítheti a segítség elfogadását.

Kínálj másik nézőpontot, ne gyógymódot a bajra

Még ha voltál is már hasonló helyzetben, mint a kollégád, ne gondold, hogy pontosan tudod, mi a teendő, vagy hogy ami nálad bevált, az biztosan az ő esetében is működni fog. A tudat, hogy mással is előfordult már hasonló segíthet, de minden helyzet egyedi. Ha azt sugallod, hogy pontosan ismered a megoldást, az minimalizálhatja a másik szükségleteit, és rád irányíthatja a beszélgetés fókuszát, ezzel a másikban a támogatás hiányának érzetét keltve.

Ahelyett, hogy azt mondod: “Jártam már én is így, ezt kell tenned:” próbáld meg inkább ezt: “Segítene, ha elmondanám, nekem mi vált be hasonló helyzetben?”

Közvetíts elismerést és köszönetet

Fejezd ki a köszönetedet, amiért a munkatársad felkeresett – például: “Megértem, hogy ez nehéz lehet. Számíthatsz rám. Köszönöm a bizalmadat ebben a kérdésben.”

Ez jelzi neked és neki is, hogy az efféle párbeszédek fontosak, és megerősíti a jövőbeli helyzetekben a kölcsönös biztonságérzetet.

Érzelmi támogatás a jövőért

Vezetőként szeretnénk enyhülést nyújtani és kizárni a kellemetlenségeket, gyakran saját magunk számára is. A gyógyítás nem a mi dolgunk, de dolgozóink biztonságérzetének megteremtése, és az ő – lehetőségeink szerinti – támogatása igenis az. Még azzal sincs semmi gond, ha nem tudod, hogy reagálj adott helyzetben – a puszta beismerése ennek is pozitív hatással lehet.

Via Harvard Business Review

Főkép: Shutterstock

Cimkék: érzelmekismerd megkapcsolatokkommunikációpszichétámogatás
Előző bejegyzés

Új hajviseletet keresel az őszre? Íme a top 5 frizuratrend 2022-ben!

Következő bejegyzés

10 szépségmítosz, amit jobb, ha azonnal elfelejtesz

Life&Body

Life&Body

Kapcsolódó cikkek

Az akadály sokszor maga az út” – interjú Dr. Orosz Cynthia vállalkozóval
Példaképek

Az akadály sokszor maga az út” – interjú Dr. Orosz Cynthia vállalkozóval

Szerző Life&Body
2023.03.24.

Orosz Cynthia változatos utat járt be, amíg vállalkozó lett. Bár ő korántsem tartja magát még késznek, kitartása sokak számára lehet példaértékű. Hisz abban, hogy élményeket kell szerezi mind az egyén szintjén, mind...

Részletek
fogyatékossággal élő
Példaképek

„Ha a babádról kiderül, hogy nem teljesen egészséges, az orvosok többsége azonnal azt mondja, nem szabad megtartani”

Szerző Life&Body
2023.03.21.

Sokan csak a nehézséget látják egy fogyatékossággal élő gyerek nevelésében, de Berkeiné T. Petra és Lugosi Dóra Instagram oldalukon a sikereket és különleges pillanatokat is megmutatják. Céljuk, hogy hiteles információt adjanak különleges...

Részletek
Dyson Corrale
Kipróbáltuk

Gyönyörű, fényes, szupersima hajkorona 5 perc alatt: ezt tudja a Dyson Corrale hajvasaló

Szerző Life&Body
2023.03.06.

Manapság egy nőnek sokféle szerepben kell helytállnia. Több területen szeretnénk egyszerre sikeresek lenni, ami átgondolt tervezést és időbeosztást igényel. Nem mindegy, hogy a rutinokra mennyi időt tudunk fordítani naponta vagy hetente. Ezzel...

Részletek
kakaó szertartás
Psziché

Kapu önmagadhoz: ilyen egy kakaó szertartás

Szerző Geiger Bianka
2023.02.23.

Elvonulásokon, jógatáborokban, táncmeditációs órákon, de már esküvőkön is egyre népszerűbb a kakaó szertartás. De milyen szerepet tölt be az európai kultúrkörben? Milyen hatásai vannak a nyers kakaónak? Hogy néz ki testközelből egy...

Részletek
Következő bejegyzés
10 szépségmítosz, amit jobb, ha azonnal elfelejtesz

10 szépségmítosz, amit jobb, ha azonnal elfelejtesz

Nincs találat
Mutasd az összes eredményt

Hírlevél feliratkozás

Népszerűek

  • Csak semmi pánik?! Így néz ki egy pánikroham

    Csak semmi pánik?! Így néz ki egy pánikroham

    3256 megosztás
    megosztás 1302 Tweet 814
  • Időszakos böjt, avagy intermittent fasting– divatdiéta vagy egészségtámogató étrend?

    3175 megosztás
    megosztás 1270 Tweet 794
  • A migrénpiercing nyomában: üres trend vagy alternatív csodaszer?

    2814 megosztás
    megosztás 1125 Tweet 703
  • Ami az ágyban történik, az ott is marad? GondolatOK Dr. Hevesi Krisztinával libidóról, párkapcsolati szerepekről és vágyakról

    1780 megosztás
    megosztás 712 Tweet 445
  • A pénzköltés pszichológiája: mi áll a túlköltés és túlzott spórolás hátterében?

    1696 megosztás
    megosztás 678 Tweet 424
Life & Body

© 2021 Life and Body

Hasznos

  • Karrier
  • Impresszum
  • Adatvédelem
  • Sütiszabályzat
  • Tartalom felhasználása
  • Felhasználási feltételek
  • Kapcsolat
  • Hírlevél feliratkozás
  • LB ikon a kezdőképernyődre!

Kövess minket!

Nincs találat
Mutasd az összes eredményt
  • Divat
  • Én
  • Életmód
  • Otthon
  • Psziché
  • Kapcsolatok
  • Hova menjünk
  • Komolyan
  • Ismerd meg
  • Podcast
  • Horoszkóp

© 2021 Life and Body

Süti tájékoztató
A lifeandbody.hu weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése és releváns ajánlatok megjelenítése érdekében. További részletek a sütiszabályzatról: Részletek

Kérjük, engedélyezze az Önnek megfelelő sütibeállításokat!
BeállításokElfogadás
Sütibeállítások

Süti szabályzat áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ az Ön felhasználói élményének javítása érdekében, miközben böngészi weboldalunkat. Az alap működéshez szükséges sütiket tárolja a böngészője amennyiben meg szeretné tekinteni a weboldalt. Harmadik féltől származó sütiket is használunk, amelyek segítenek elemezni és megérteni, hogy hogyan használja a weboldalt. Ezeket a sütiket csak az Ön beleegyezésével tároljuk a böngészőben. Önnek lehetősége van ezekről a sütikről lemondani, azonban ez befolyásolhatja a böngészési élményt.
Alapműködéshez szükséges sütik
Mindig bekapcsolva
A szükséges sütik elengedhetetlenek a weboldal megfelelő működéséhez. Ezek a sütik név nélkül biztosítják a weboldal alapvető funkcióit és biztonsági jellemzőit.
SütiIdőtartamLeírás
cookielawinfo-checkbox-advertisement11 monthsEzt a sütit a GDPR Cookie Consent plugin állítja be. A sütik a "Hirdetési célú sütik" kategóriába tartozó sütik felhasználói hozzájárulásának tárolására szolgálnak.
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsEzt a sütit a GDPR Cookie Consent plugin állítja be. A sütik "Az alapműködéshez szükséges sütik" kategóriába tartozó sütik felhasználói hozzájárulásának tárolására szolgálnak.
viewed_cookie_policy11 monthsA cookie-t a GDPR Cookie Consent plugin állítja be és tárolja, függetlenül attól, hogy a felhasználó beleegyezett-e a sütik használatába. Nem tárol személyes adatokat.
Statisztikai célú sütik
Analitikai sütiket használunk annak megértésére, hogy a látogatók hogyan lépnek kapcsolatba a weboldallal. Ezek a cookie-k segítenek információkat gyűjteni a látogatók számáról, a visszafordulási arányról, a forgalmi forrásról stb.
SütiIdőtartamLeírás
_ga, _gat, _gid1 évA fenti sütik információkat gyűjtenek arról, hogy a látogatók hogyan használják a portált. Minden információ (böngésző használat, új látogatók száma, stb.) névtelenül kerül összegyűjtésre és elküldésre a google analytics szerverre azzal a céllal, hogy javítani tudjunk a weboldal által nyújtott szolgáltatásokon. Részletek
Hirdetési célú sütik
A hirdetési sütiket arra használjuk, hogy releváns hirdetéseket és marketing kampányokat biztosítsunk a látogatók számára. Ezek a sütik nyomon követik a látogatókat az összes webhelyen, és információkat gyűjtenek testreszabott hirdetések biztosítása érdekében.
MENTÉS ÉS ELFOGADÁS