A nőket és az autókat maximum naptárakon említik egy lapon a köztudatban, ami nem is állhatna távolabb a valóságtól. Mielőtt bemutatnék neked 6 nőt a területről, szeretném egy kicsit számokban is kifejezni, hogy mennyire csekély a hölgyek nyilvános és háttérmegjelenése az autóipar területén. Még annak ellenére is, hogy bizony a kezdetektől fogva meghatározó szerepeket töltöttek be a nők az autóiparban.
2018-ban a Fortune Global 500-as listáján szereplő 20 vezető autógyártó cég alkalmazásában mindösszesen 16 nő töltött be felsővezetői szerepet, ami az alkalmazottak 8%-át jelenti.
Ami sajnos még így is növekedésnek számított a 2014-es 7%-hoz képest. Ezek közül a cégek közül továbbá több mint 10 olyan vállalat volt, ahol egyáltalán nem alkalmaztak női munkavállalókat vezetői szerepben.
Nők az autóiparban – számokban kifejezve
2016-ban az európai autóiparban háromszor annyi férfi kapott állást mint nő. Az elkeserítően alacsony számok mellett pedig arról se feledkezzünk meg, hogy egy 2017-es brit felmérés szerint az autóiparban dolgozó nők 53%-a él át valamilyen szintű szexuális zaklatást vagy akár bántalmazást is, ami kiugróan magas szám más ipari területekhez képest.
És ezek a körülmények az autózás elmúlt, közel 200 évében javuló tendenciát mutattak. Képzelheted milyen lehetett Berta Benznek, az első hosszútávon autózó sofőrnek (sofőr, nem hölgy sofőr, tehát az első ember aki autóval indult messzire), vagy Henry Ford feleségének, aki elsők között tesztelte a T-Modelt. Szerencsére az erős, pionír nők mindig is köztünk voltak. Olvass tovább és te is megismerhetsz hatot közülük.
Mrs. Alice Huyler Ramsey – Az első női autóklub megalapítója
1909-ben a 22 éves Alice megunta a háziasszony szerepet és egy 30 lóerős Maxwell DA modellel nekiindult élete leghosszabb – és az akkoriban is az egyik leghosszabb autóútnak számító – kalandjára.
6115 km-t vezetett Manhattantől San Franciscóba, komolyabb műszaki hiba vagy nehézség nélkül.
Miután befejezte autós zarándok útját Alice méltán volt akkoriban a legmenőbb hölgy sofőr. Egyértelmű volt, hogy ha valaki, akkor ő méltó arra, hogy megalapítsa az első női autóklubot, a Woman’s Motoring Clubot.
Margaret A. Wilcox – Aki már akkor is tudta, hogy utazni melegben az igazi
A hölgy egyébként az első női mérnökök egyike, amellett, hogy a mosogató és a mosógép is az Ő nevéhez fűződik. 1983. November 23-án pedig benyújtotta szabadalmát az autó utasterének fűtésére szolgáló szerkezethez.
Ami “csupán” annyira volt sikeres és működőképes, hogy a mai napig ez képezi az autók fűtőrendszerének alapjait.
Florence Lawrence és Charlotte Bridgwood – Akik nélkül nem látnál ki, mások pedig nem látnának téged
Florence Charlotte lánya volt, aki a sikeres színészi pálya mellett az automobilok iránt is nagy érdeklődést mutatott.
Ugyan hivatalosan sosem jegyeztette be ötletét, az autók irányjelző megoldásainak alapjait Ő fektette le.
Ugyan akkoriban ő még csak színes és feliratos zászlókkal jelezte haladási szándékát, a módszer hamar elterjedt és továbbfejlődve új fajta rendet hozott a közlekedésbe.
Édesanyja Charlotte is szeretett meggondoltan autózni.
1917-ben szabadalmaztatta az első elektromosan működő ablaktörlő szerkezetet.
Kettejük párosa rengeteg további közlekedési szabály és biztonsági eszköz fejlődéséhez tette le az alapköveket.
Jordan Brompton, a Myenergi alapítója és vezetője
A Myenergi vállalat kifejezetten a megújuló és környezetbarát energiaforrásokkal foglalkozik.
Ők voltak az elsők, akik olyan szerkezetet találtak ki, amelyről közvetlenül napelemről lehet tölteni az elektromos autókat.
Jordan 2016-ban alapította a céget, korábban egy biciklizéssel foglalkozó céget üzemeltetett, ám úgy érezte, tehetne többet is a változásért. Így jöttek az elektromos járművek és annak töltő egységei.
Dr. Gladys West, aki szó szerint irányt mutatott
Ő volt az az afro-amerikai matematikus hölgy, akinek számításai és az Amerikai Egyesült Államok Haditengerészeti Kutatólaboratóriumában végzett kutatásai megalapozták a mai GPS műholdak működését és helymeghatározását.
Érdekesség egyébként hogy az 50-es években viszonylag nagyobb hullámban kezdtek el nők dolgozni a kutató területeken, és kiemelten sok afro-amerikai hölgyet is alkalmaztak. Erről készült is egy film, A számolás joga (Hidden Figures). címmel. Érdemes megnézni, kifejezetten szép és drámai fordulatokkal tűzdelt film, kellemes rockabilly Amerika hangulatban.
Nos ezen hat hölgy lett volna, akit kiemelnék nektek a nők az autóiparban egyébként hosszú sorából. Netán Te is nő vagy és az autóiparban dolgozol? Írd meg nekünk kommentben a szakterületed!
Forrás:
Főkép: Matthew Henry, Unsplash