Orosz Cynthia változatos utat járt be, amíg vállalkozó lett. Bár ő korántsem tartja magát még késznek, kitartása sokak számára lehet példaértékű. Hisz abban, hogy élményeket kell szerezi mind az egyén szintjén, mind egy-egy vállalkozás misszióját tekintve. Boldogabb arcokat szeretne látni, és tudatosságra ösztönözni az embereket. Szívvel-lélekkel segít másoknak kibontakoztatni a tehetségüket, vagy csak kapaszkodót nyújtani nekik a mindennapokban inspiráló életutak, történetek bemutatásával. Ismerd meg a történetét!
Orosz Cynthia két szakot, jogot és nemzetközi tanulmányokat végzett egyidőben, fiatal konzulként képviselte a hazáját több keleti országban, pl. Azerbajdzsánban, Kazahsztánban, de Grúziában is volt népszavazási elnök. Pályázat útján bejutott a külügyminisztériumba, de végül a szívére hallgatott és belefogott kiskori álma megvalósításába, hogy tévés műsorvezető legyen. Vezette a DVTK tv focis műsorát az M4 Sporton, riporterkedett az M2 Petőfi csatornán, de miután nem indult el egy műsor, ahol műsorvezetőként tanulhatott volna tovább, külföldre költözött, hogy tőkét gyűjtsön a vállalkozói léthez. Ő az ötletgazdája a Stories Cardnak, a pároknak szóló, őszinte, nyílt kommunikációt és tudatos beszélgetéseket inspiráló kártyajátéknak. Egyik fő vállalkozása a Financial Stories, ami magánembereknek, családoknak és cégeknek segít a pénzügyi tudatosság fejlesztésében tanácsadással és rendezvények szervezésével. Ezen belül egy sikeres női mentorprogram vezetője, ahol nőket segít a vállalkozásépítésben. Legnagyobb lélekküldetésének mégis azt tartja, hogy Youtube és Podcast csatornáján inspiráló emberek sikerhez vezető útját mutassa meg, ezzel segítve, reményt adva másoknak is, mert mélyen hisz a kérdések és a történetek erejében.
Fotó: Dr. Orosz Cynthia
De milyen út vezetett számára idáig? Hogyan küzdötte le a vele szembeni sztereotípiákat és milyen kihívásokkal szembesül ma is nőként a vállalkozói életben? Mi motiválja, mit tart a siker kulcsának és megbánt-e bármit az életében? Interjú.
Izgalmas és változatos karrierutat tudhatsz a magadénak, ami a jogi vonalon indult. Mi vezetett téged erre a pályára?
Orosz Cynthia: Nagyon szorgalmas voltam kiskoromtól kezdve, a családom elég maximalistának nevelt. Hittek benne, hogy ha jó eredményt érsz el az iskolában, sikeres leszel az életben, ezért fontos volt számukra a tanulás. Anyukám sokat foglalkozott velem kicsiként, hogy mindig a legjobb tanuló legyek, iskolába is úgy mentem, hogy már tudtam írni-olvasni.
Nehéz volt a döntés, hova menjek, de mivel már kiskoromban én mentettem meg sokszor az osztályt azzal, hogy jelentkeztem, rendezvényeken bemondó és versmondó versenyeken is részt vettem, hamar megmutatkozott, hogy a kommunikációs pálya lesz számomra a jövő.
Mégis a jogra jelentkeztél.
Orosz Cynthia: Kommunikációs és média szakra akartam menni, de mindenki lebeszélt, mondván most minden szépségkirálynő oda megy, legyen egy komoly szakmám. Arra jutottam, hogy a jog egy jó alaptudás, amit nem vehet majd el tőlem senki, aztán a többi majd menet közben alakul. Lehet, hogy családi nyomás is közrejátszott, de vonzott az is, hogy az Európai Unióban diplomataként dolgozzak, külföldön képviseljem a hazámat. Ezért úgy tűnt, a joghoz a nemzetközi tanulmányok jól fog passzolni.
Egy videódban említetted, hogy a rengeteg tanulás mellett az életre nem sok időd jutott. Érezted valaha, hogy bármi kimaradt volna az életedből? Van benned megbánás ezzel kapcsolatban?
Megbánás egyáltalán nincs.
Hálás vagyok azért, hogy a jognak és a nemzetközi tanulmányoknak köszönhetően meg tudtam tapasztalni, milyen ez a világ. Sok időt áldoztam a tanulásra, de nem lennék ma az, aki vagyok, ha ezen az úton nem mentem volna végig.
Nem jutottam volna oda, hogy egy pályázattal be tudjak kerülni a külügyminisztériumba.
Hogyan kerültél ezután a médiába?
Orosz Cynthia: Nem éreztem magam jól ebben a kötöttségekkel teli világban. Sok volt az irigykedés, az ármány a nők között, nem értettem miért nincs egymás közt mentorálás. Elfáradtam ebben és elkezdtem keresni az életem értelmét.
Kiskorom óta műsorvezető akartam lenni, ezért rájöttem, hogy meg kell próbálnom, hiszen egyszer élek. Ekkor jött a Hatvan tévé műsorvezetői felhívása. Sokat számított volna ezen a területen a kapcsolatrendszerem, de én nem mertem kérni tőlük, a saját utamon próbáltam elindulni. A felhívásra is facebookon jelentkeztem és ki is választottak. Voltam MTVA-ösztöndíjas, gyakornok az M4 Sporton, nyertem az M2 Petőfi egy pályázatán, ezután lettem riporter. Castingoltak egy időjárási műsorba is, de ez végül nem indult el, ezért úgy döntöttem kimegyek külföldre, hogy összeszedjek egy kis pénzt és a vállalkozói létben találjam meg magam.
Minden napod sporttal indítod, szigorú reggeli rutint tartasz. De miért kelsz fel reggelente az ágyból, mi motivál téged?
Orosz Cynthia: Rengeteg célom van. Szeretnék jobb ember lenni, még jobban kihasználni a tehetségemet, még többet adni embereknek és magamnak, fejlődni, fejlődni, fejlődni. Rengeteget ad nekem, ha kapok arról visszajelzést, hogy mennyit segített valakinek egy interjúm, ezért is indítottam el a Youtube csatornám, és ennek jegyében indul az új podcast csatornám ezen a platformon.
Szeretném, ha az emberek meglátnák, hogy bárki meg tudja valósítani az álmait, de ahhoz tenni kell. Megmutatni, hogy mennyi áldozat vezet egy-egy sikerhez, milyen élettapasztalatok, mélypontok állnak az inspiráló emberek mögött. Hogy egy miskolci fiatal srác, akinek azt mondják, nem érheti el az álmát – mondták nekem is, hogy úgysem leszek műsorvezető, nem kerülhetek be a médiába – elhiggye, hogy neki is sikerülhet, fejlessze magát.
Orosz Cynthia: Ezért is többedik próbálkozásra indul majd a műsor, ahol az önfejlesztés, siker, életmód, egészség témában fogok mélyinterjúkat csinálni. Ezek a beszélgetések az én fejlődésem is segítik, hiszen én is úton vagyok még a siker, kiteljesedés felé.
Nagy motivációt ad még, és hogy balanszban legyek, minőségi emberi kapcsolatokat tudjak kialakítani, és teremtsek valamit, amitől jobb lesz a világ. Ha csak egyetlen embernek tudok minden nap adni valamit, ami feldobja a napját, nekem már az óriási érték.
Úgy tudom a nőket, női vállalkozókat is több módon segíted.
Orosz Cynthia: Az egyik fő vállalkozásom most a Financial Stories, amivel a pénzügyi tudatosság fejlesztésében segítem a magyar embereket, családokat, emellett egy sikeres női programnak vagyok a vezetője.
Európai szemlélet, de ebben a projektben hisszük és képviseljük Magyarországon, hogy a nők is megérdemlik a sikert, mi is kreatívak, ügyesek vagyunk. Ráadásul sokszor szorgalmasabbak is, mint a férfiak. Sok nő képes jó vezetővé válni, de talán az a legfontosabb, hogy boldog, akár saját egzisztenciával rendelkező nővé válni.
Pl. szülés után sok cég nem képes olyan kondíciókkal visszaintegrálni a nőket, hogy önmegvalósítsanak, ezért fel kell áldozniuk magukat. Sok fiatal pedig a multicégekben vagy közigazgatásban szerzett negatív tapasztalat, vagy mentor hiánya miatt teljesen jövőkép vesztetté válik. Erre jött megoldásként ez a női vezetői program, ahol vezetőként, mentorként tevékenykedek.
Vannak kihívások, de sokat fejlődtem határmeghúzásban, az érzelmeim kezelésében, vagy akár abban, hogy vesznek komolyan férfiak az üzleti életben. Most nagyon komoly férfiak szeretnének velem üzletileg kapcsolódni, de ez nem volt mindig így.
Nem rejted a véka alá, hogy korábban fiatal, csinos nőként kaptál hideget-meleget az üzleti életben, főleg férfiaktól. Mi segített neked túllendülni ezeken a helyzeteken, ledönteni a veled kapcsolatos sztereotípiákat?
A mentori jótanácsok olyanoktól, akik szintén tapasztaltak hasonlót, és a magabiztosság. Hogy professzionálisabb módon tudtam magam képviselni és megtanultam nemet mondani.
Orosz Cynthia: Hogy látták, hogy jó, amit csinálok és jól járnak, ha kapcsolódnak velem üzletileg. Jobban összegyúrtam a vállalkozói mindsetemet és hitelességemet, jobban prezentálom magam, amit képviselek. Ezért már nem mernek ilyen téren, pl. különböző, nem szakmai jellegű ajánlatokkal bepróbálkozni.
Azért a mai napig előfordul, hogy kapok egy-egy olyan megjegyzést, hogy ne gondoljam, hogy én annyira vállalkozó vagyok, mennyivel egyszerűbb lenne nem dolgozni, és egy gazdag férj oldalán lenni. Ugyanakkor én a tiszta és őszinte kapcsolódásokban hiszek, emberileg és üzletileg egyaránt. Minden energia. Amit adsz, azt kapsz. Szeretném, ha a kreativitásom, szenvedélyem a párom mellett is ki tudnám teljesíteni és szeretném őt inspirálni és motiválni, ahogy ő is engem.
Volt olyan lány, aki munkahelyi zaklatás ügyét mesélte el nekem, ezért azt is küldetésemnek érzem, hogy felvilágosítsak ilyen szituációkban lányokat, hogy amit velük tesznek, az nem oké. Sokszor visszaélnek a hatalmukkal a férfiak, de a női vezetők is.
Sokszor említed, hogy neked is vannak mentoraid, mesélsz, kik ők?
Orosz Cynthia: Tóthné Csapó Kriszta, az egyik legjobb barátnőm, akit az interjúm által ismertem meg.
Vele osztottam meg azt is, hogy volt egy időszak, amikor olyan negatív periódusban voltam, hogy egyszerűen nem tudtam nevetni. Most már mindig próbálok viccelni, bevinni a gyermeki játékosságot a nehezebb helyzetekbe is.
Egy másik jó barátnőm, Angyal Ivett is sokat inspirált. Békési Brigitta, aki szintén interjúalanyom volt, Anfisa Bulgakova hasonlóképp. Csősz Boglárka, akit bár sokat bántottak, én mindig egy őszinte lelket láttam benne, az okos, tudatos nőt. Mostanában sokat foglalkozom női energetikával, Major Erika által rengeteg tanulok erről a témáról, a spiritualitásról. A pénzügyi vonalon is van női és férfi mentorom, akiknek szintén hálás vagyok. A sikeres férfiak nem szeretik, ha említve vannak, úgyhogy őket inkább most nem említem, de köszönöm nekik.
Fotó: Dr. Orosz Cynthia és Anfisa Bulgakova
Mit tanácsolnál a nőknek, hogyan szerezzenek maguknak mentorokat?
A legjobb tanácsom a fiataloknak, nőknek, hogy merjenek kérdezni, merjenek kapcsolódni. Keressenek olyan embereket, akik inspirálják őket, akinek az értékrendje szimpatikus nekik.
Bátornak kell lenni és nem szabad félni az elutasítástól. Ez nagyon nehéz, komfort zónán kívüli dolog, de senki nem fogja megtenni helyettünk a lépéseket. Annál jobb érzés pedig nincs, ha kérdeznek tőled, mert azt jelzi, inspiráltad őket, ezért az emberek szeretnek mesélni a történetükről. Legtöbbjüknek nem volt egyszerű az útja, és valószínűleg ő is így indult el, hogy mert kérdezni vagy tanácsot kérni.
Mi jelenti számodra a sikert?
Orosz Cynthia: Régen azt gondoltam, a siker az, ha vállalkozásaid vannak és jön a pénz, közben mentorkodsz. Most már sokkal összetettebbnek látom ezt a kérdést, ráadásul a siker relatív is.
Azt gondolom a harmónia sokat számít, minden téren. Hogy legyenek minőségi emberi barátságok, minőségi élmények, pillanatok. Hogy kiteljesedjen az életcélod, amiben megélheted a gyermeki önfeledtséget. Visszaadni az embereknek társadalmi felelősségvállalás szempontjából, és emberi szinten, kapcsolatokban. És az egészség, az egészség is egy siker.
És milyen alulértékelt, természetesnek vett!
Orosz Cynthia: Karácsonykor Dániában úgy megfáztam, hogy az utolsó előtti nap nagyon lebetegedtem. Az rávilágított arra, hogy mennyit számítanak a barátságok, ki az, aki tényleg ott van akkor is, ha baj van. 4-5 napig tényleg azt hittem, hogy ennek most itt lehet vége.
Rájöttem, hogy nem szabad túltolni a munkát, hogy meg kell engedni a pihenést is. Hogy az adott pillanat van csak, és hogy mennyire limitált az időnk, ezért fontos, mivel töltjük.
Most már megpróbálom elfogadni az embereket úgy, ahogy vannak, bár ez nehéz sokszor. Úgy gondolom mindenki valahol gyermeki lény, sokszor azért viselkednek úgy, ahogy, mert a belső frusztrációjukat vetítik ki a másikra. Ha ezt elfogadjuk, egyszerűbb kezelni vagy távol tartani magadtól azokat, akik nem szolgálják a te energiádat.
Legutóbb megkaptam én is azt, hogy amennyit dolgozom, már máshol kéne járnom. Ezek nagyon nehéz mondatok. Rendkívül frusztráló, ha rányomjuk valakire azt a bélyeget, hogy neked itt meg itt kéne már tartanod, már-már kétségbe vonja a saját kreativitásod. Ezért ha nem jössz olyan csomaggal, amivel ezt kezelni tudod, fel kell építeni.
De van olyan helyzet is, amikor olyan tanácsok segítenek, amik elsőre fájnak. Legutóbb egy döntésemmel kapcsolatban mondta egy mentor, hogy nem volt jó döntés. Teljesen összedőltem és arra gondoltam, ez mennyire nem jó energetika, nem fogadok be ilyen tanácsot. De aztán rájöttem, hogy igaza volt és elkezdtem komoly lépéseket tenni, hogy megoldjam a helyzetet. De ehhez kellett ez a gondolat.
Sokszor bizonyos dolgok jobban fájnak azért, hogy realizáljuk, lépéseket kell tennünk annak megoldása érdekében. És nagyon jó, ha van olyan ember, aki ezt felvállalja és megmondja neked őszintén, ezt is értékelni kell.
Ugyanakkor azt látom, hogy a siker kapcsán sokszor vannak illúzióik a fiataloknak. Sokan akarnak hozzám kapcsolódni, de amikor látják, hogy mennyi munka van ebben a pénzügyi tudatosságos és sikeres női projektben, nem bírják. Szeretnének a rendezvényekre menni, de ez csak egy szelete az egésznek, a külső máz kicsit, ami azáltal épült, hogy ennyi minden volt előtte.
Csalódtál valaha a vállalkozói karriered alatt?
Orosz Cynthia: Igen, csalódtam emberekben sokszor. Többször kiadtam olyan embereknek ötleteimet, prezentációimat, amik aztán később mások által megvalósultak.
Azt gondolom, ezt is oktatni kellene a fiataloknak, hogy az ötlet csak egy százalék. Nagyon sok lépést kell tenni, hogy meg is valósuljon. Hogy védjék az ötleteiket, gondosan gondolják át, kivel osztják meg azokat.
Mert sajnos ilyen ez a világ. Csalódhatsz egyébként a saját vállalkozásodban, ha elbukik, vagy magadban. De ez teljesen oké, hiszen sokszor az akadály maga az út.
Hiszek abban, hogy attól még, hogy valaki jó, nem kell, hogy irigy legyek rá. Ha valaki szimpatikus, nézzem meg, ő hogyan érte el azt és én mit tehetek ezért, hogy olyan lehessek. Annyival többek tudunk lenni, ha egymást támogatjuk, emeljük. Rengeteget tud adni, ha egy női körben, biztonságos közegben megoszthatjuk az elakadásainkat, elmondhatjuk őszintén a kihívásokat. Már egy másik nézőpont is, vagy hogy a másik ne érezze azt, hogy egyedül van a problémáival.
Az olvasók hamarosan olvashatják a pénzügyi tanácsaid a magazinban, de addig is áruld el, szerinted mi az az egy dolog, amit mindenkinek tudnia kellene a pénzügyekről?
Orosz Cynthia: Két dolgot emelnék ki. Kevesen tudják, hogy a bankok minden év január 31-én kötelesek tájékoztatni az embereket a bankszámlavezetési díjakról és átutalási költségekről. A legtöbb banknál ez a költség minimum havi 5 ezer Forint, egy pár esetében éves szinten már 100 000 Forintról beszélünk, amit másba is tudnának fektetni. A Financial Storiesnál mi függetlenként tudunk úgy optimalizálni, hogy ezek a költségek nullára csökkenjenek.
A másik fontos témakör a nyugdíj kérdése. 2030-ban globális nyugdíjkatasztrófa várható, ekkor az EU-ban 400 millió ember fog nyugdíjba menni. Míg ’90-ben három adófizető tartott el egy embert, ma már ketten vagyunk ugyanerre a feladatra, 2025-ben pedig egy per egyben oda kell adni a fele fizetésünket egy nyugdíjasnak, gondoskodni a szüleinkről és eltartani a családunkat.
Nem lesz elvárható egy embertől, hogy ennyi fele fizessen, ezért 2025-ben szinten mindenkinek lesz már magán nyugdíj megtakarítása. Esszenciális, hogy ki mikor indul el ezen az úton, hiszen a nyugdíjkorhatár most 65 év, de emelkedni fog, 70-72 év is lehet akár. Ehhez az állam pl. 20%-os adókedvezményt biztosít, hogy inspiráljon arra, hogy kezdjünk el megtakarítani.
A nyugdíj egy komoly probléma, írnak róla az újságok is, de most annyi minden történik a világban, hogy nehezen találnak olyat az emberek, aki bizalmi alapon segít, és akiben megbíznak.
Van még pár hasonló, kevésbé ismert kedvezmény, pl. hogy az endometriózisban szenvedő nők adókedvezményben részesülhetnek, vagy hogy minden évben minden a gyógyszertári költésed után 20%-ot visszaigényelhetsz. Rengeteg ilyen apró praktika van, amivel rengeteget spórolhatunk, ha odafigyelünk.
Főkép: Dr. Orosz Cynthia