Mit adhat a rúdtánc? Hogyan hat a testünkkel és lelkünkkel való kapcsolatra? Sokan keveset tudunk erről a mozgásformáról, miközben a sportág egyre népszerűbb, a versenyeken pedig magyar érdekeltség is van – ráadásul a sikeren és az érmeken túl a hazai levegősport történetének egyik legjobb eredménye is megszületett. Fehér Emese, a hazai rúdsport támogatásának egyik úttörője mesélt nekünk a sporttal.
„A rúdtánc nem csupán egy kemény sport, hanem művészet és egyfajta önkifejezés is egyben. Lehetőség arra, hogy a mozgáson, a koreográfián keresztül kifejezzem a személyiségem művészibb oldalát. Ez a hétköznapi életem egy olyan része, amikor valóban önmagam lehetek, amikor nem kötnek szabályok: önmagam vagyok a saját korlátom.” – magyarázza Emese, aki első gyermeke születése után választotta a sportágat, a testi-lelki kikapcsolódás és feltöltődés egy formájaként.
A gyakorlást bárki elkezdheti kortól és edzettségi állapottól függetlenül, első lépésként a csoportos óralátogatás javasolt, oktató vezetésével. Az edzések a bemelegítést követően földön és rúdon végrehajtott gyakorlatokból, illetve erősítésből épül fel, a nyújtás pedig elengedhetetlen a gyakorlás végén.
Rúdtánc = felszabadulás?
Emese versenyzett is, és az ebből nyert tapasztalatai mentén létrehozta a The Stage-et, majd a Stage Lounge&Privee-t. Mindkét stúdió alkalmas a hobbisportolók edzésein túl a professzionális versenyfelkészülésre felszereltségüknek és kialakításuknak köszönhetően. Az Astoriánál kialakított terem gyakorlatilag egy saját színpadként is funkcionál, amit önálló gyakorlásra alakítottak ki, ezért a hét minden napján 24 órában elérhető a stúdió, aki pedig a vezetett csoportos edzéseken szeretne részt venni, az a délutáni órákban is megteheti. Emese szerint következetes edzések mellett a fejlődés igen látványos, a mozgásforma a test felszabadulását is jelenti.
„A rúdsport egy teljes testet átmozgató edzésforma, folyamatos a fejlődés, gyönyörűen formálja az izomzatot és a női testet, valamint minden óra részét képezi a nyújtás is.
Javaslom azonban a hobbisportolók számára is a célzott ún. flexibility órákat, hiszen szebbek lesznek a spiccek és a spárgák, könnyedebbé válik a kivitelezés. Mindemelett nő az izmok és ízületek rugalmassága, ami a hétköznapok során is fontos.”
Ne feledkezzünk meg azonban a sport professzionális részéről se. Egy-egy versenyszámban egy 3,5-4 perce, hajlékonysági és erőnléti elemeket magába foglaló gyakorlatot mutat be a versenyző, négy méter magasban és talajon, fixált és forgó rúdon egyaránt egy összetett szabályrendszert követve, zenére. A művészi kategóriában egy-egy történetet mesélnek el a versenyzők, a kivitelezést pedig a bírók pontozzák.
A hazai rúdsport versenysportjában kiemelkedő két versenyző, a 15 éves Gabona Nikol és a 16 éves Szántó Kira is a The Stage-ben edzenek. Mindketten több junior nemzetközi versenygyőzelemmel büszkélkedhetnek. A júniusi bolognai Európa Bajnokságon párosban szereztek aranyérmet, Szántó Kira tízszeres magyar bajnokként pedig egyéniben nyert ezüstérmet. Jelenleg ő a legeredményesebb junior versenyző Magyarországon. A magyar szövetségnek több száz versenyzője van és több ezres aktív közösségről beszélhetünk. A tavasszal hatodik alkalommal rendezett Rúd és Légtorna Sport Magyar Bajnokságon több mint 270 versenyző mérette meg magát különböző tornaszereken és versenyszámokban.
Kép forrása: The Stage
Lebontja a sztereotípiákat, erősíti a nőiességet
Habár a rúdsporttal kapcsolatos sztereotípiák és téves megítélések még jelen vannak a társadalmi közbeszédben, egyre elfogadottabb. A szülők is kezdik az akrobatika vagy a torna egyik alternatívájaként kezelni, és beíratni gyermeküket a foglalkozásokra. A szigorúbb rúdsport mellett helyet kap az úgynevezett rúdArt is, ami egy művészibb mozgásformát engedélyez. Itt már nem egy kötött pontrendszer mentén zsűriznek, hanem egy történetet mesél el a versenyző a közönségnek: gyakorlatilag egy valódi előadásról van szó.
„A cél az, hogy a művésszel, sportolóval együtt nevessen vagy éppen „sírjon” a közönség. Itt már lehet eszközöket használni, fantasztikusan kreatívok a jelmezek. Az előadás során el lehet mesélni például a soha el nem feledhető első szerelem élményét, de bele lehet bújni különböző karakterek bőrébe is. A tánc segíthet a gyászfeldolgozásban is vagy épp meg tud minket nevettetni egy jól kitalált és előadott történettel.” – magyarázza Emese.
A rúdsport kapcsán kikerülhetetlen a nőiség, nőiesség kérdésköre. Magát a rúdtáncot a sok esetben a szexualitással kötik össze mind kisugárzás, mind üzenet tekintetében. De Emese szerint ez egy általánosítás, és sokkal mélyebb rétegekről van szó:
„A nőiesség számomra sokkal inkább önmagunk elfogadását és szeretetét jelenti. A rúdsport segít önmagunk megismerésében, fizikai teljesítő képességünk növelésében, ezáltal az önbizalmunk növekedésében, majd határaink tágítását és új ismeretek szerzését teszi lehetővé.
Szerintem minden nőnek ki kellene próbálnia ezt a sportot, ha úgy tetszik egyfajta személyiségfejlesztő eszközként is tekinthetünk rá. Megerősít, fejleszt. Szerintem a női önkifejezés egyik legjobb módja lehet.”
Főkép forrása: The Stage