A karácsonyi étkezés bűntudatmentes is lehet? Ha már most stresszelsz rajta, mennyit és mit fogsz enni az ünnepek alatt és fejben már előre számolod a kalóriákat, akkor ideje, hogy vegyél egy mély levegőt: az egészséges étrend ugyanis nem azon múlik, karácsonykor megkóstolod-e azokat a fogásokat, amiket szeretettel készítenek. Szabó Adrienn dietetikus az alábbiakban segít eloszlatni a téves gondolatokat, amik a téma körül felmerülnek.
Egyensúly diéta és lakoma között
Valamiért hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy nincsen arany középút. Sokan úgy tekintenek a karácsonyi eszem-iszomra, mint a féktelen dőzsölés idejére, amikor végre van „kifogás”, amivel a vég nélküli diétázást meg lehet törni.
Ezzel csak az a probléma, hogy az ünnepi vacsora ezért örömevés helyett furcsa, túlzó falásba torkollik. Ahol ahelyett, hogy intuitívan ennénk, törődnénk a saját testi és lelki jóllétünkkel, azzal, mi hogyan esik és mikor laktunk jól, össze-vissza kóstolgatunk, ami gyomorfájáshoz és bűntudathoz vezet.
Ezzel bekerülünk a mókuskerékbe, hiszen újra korlátozni kezdjük, mit fogyasztunk, ami megint átcsap a kényszerű evésbe. Holott még a legegészségesebb táplálkozást sem „rontja el” néhány szelet sütemény vagy kicsit zsírosabb hús a karácsonyi étkezés részeként.
De hogyan lépjünk ki ebből az ördögi körből? Szabó Adrienn dietetikus válaszol.
Fotó: Szabó Adrienn
Mi jellemző tápanyag-szempontból a klasszikus magyar karácsonyi menüre?
Mivel az étkezés nem pusztán energiabevitel- és fiziológiás szükséglet-kielégítő, hanem fontos szociális színtér, ítélet nélkül, puszta tényként írom a jellemzést: bőségesen van jelen magas állati fehérjetartalom (hús van a levesben, káposztában, sültben, pörköltben) és sok telített zsírsav (zsírral készült finomságok, sajtos-baconos ételek, vajas linzerek, tejszínes sütemények) bőségesek a szénhidrátforrások (kenyerek, rizs, tészta, desszertek). Arányaiban kevés a színes zöldség és gyümölcs. Tehát alapvetően kalóriadömping jellemző a karácsonyi lakomára.
Hogyan tudjuk színesebbé, egészségesebbé, könnyebbé tenni a karácsonyi étkezéseket?
A családi asztalnál ülve érdemes inkább a felmenőtől ellesni olyan praktikákat, amik szakácskönyvből nem kiolvashatók.
Számomra pótolhatatlanul értékes tartalmat hordoz az asztalhoz kapcsolódó családi hagyomány, a tradíciók tisztelete. Az a szakmai és emberi véleményem, hogy nem feltétlenül ezeket a menüket kell egészségesebbé tenni.
Ha idősebb rokonnál vagy barátnál vagyunk vendégségben, nem fontos, hogy mit változtatnánk, hogy lehetett volna könnyedebben készíteni, mert megbánthatjuk a vendéglátót és magunkat is megfosztjuk az élménytől. Ugyanakkor a nagymama szeretetének nem szabunk gátat azzal, ha nem teszünk annyi levestésztát az aranyló, gőzölgő lélekmelegítőbe, nem szedünk mindenből kétszer púpos tányérral és talán kifejezetten jó néven veszi, ha kérünk pluszban abból a bizonyos finom savanyúságból, vagy szedünk még a zöldségköretből.
Amikor a saját menüsorunkat készítjük, akkor figyelhetünk arra, hogy a húsleveshez sokféle zöldség kerüljön, ne csak krumpli és répa. A rizibiziben ne csak néhány szem borsó kóvályogjon, hanem legyen szép zöld, a majonézes kukorica-salátában tejföl helyett lehet joghurt és bolondítsuk meg zöldfűszerekkel, a sült pulykához, Wellington-bélszínhez készüljön egy gyümölcsös-zöldséges saláta, amire öntet helyett olajos magvakat szórjunk. A főzéshez és sütéshez kevés olajat használjunk, a sült krumplit sütőben süssünk.
Fotó: Szabó Adrienn
Választhatunk a töltött libacomb mellé jó nagy adag lilakáposztát, melyet cukor helyett édesíthetünk almával, körtével vagy aszalt szilvával és kicsit kevesebb vajjal készüljön a burgonyapüré, töltött káposztához pedig kolbászból csak az íze kedvéért tegyünk.
Kezdésnek elég a mértékletesség: ha nem szeretjük a halat, nem kell karácsonykor erőltetni, de máskor azért tegyünk vele egy próbát.
Mire érdemes figyelnünk még a karácsonyi étkezés során?
Az ünnepek alatt inkább a nyugalom, az elfogadás, a rugalmasság fontos ahhoz, hogy jól teljenek a napok és valóban a feltöltődésünkre szolgáljanak. Ne görcsöljünk rá a néhány ünnepi nap alatt a „diétára” és az „egészségesre”. Tartsuk tiszteletben a saját határainkat: ha nem szeretnénk az ezredik sütit is megkóstolni, akkor mondhatunk nemet, tiszteljük a jóllakottságunkat a szent napok alatt is.
Receptötlet
Nekem nagy favoritom a könyvemben is leírt zöldséges-fűszeres gesztenyekrémleves. A földben termő, tipikus téli zöldségeket (zellergumó, sárgarépa, fehérrépa vagy paszternák, hagyma, fokhagyma) felkockázzuk és olajon megpirítjuk, majd felöntjük vízzel és hozzáadjuk az előzőleg megfőzött és megpucolt gesztenyét. Sózzuk és fűszerezzük (kakukkfű, bors, fahéj, szerecsendió, gyömbér). Mikor minden puha, összeturmixoljuk, ekkor még adhatunk hozzá tetszőlegesen tejszínt, pirított diót, pálinkába, vörösborba áztatott mazsolát vagy egyéb aszalt gyümölcsöt.
Másik gyors karácsonyi tippem egy olyan saláta, amiben zöldség, gyümölcs, gabonaféle és olajos mag is található, minél színesebben. A fotón például rukkola, édesburgonya, körte, sült zellergumó, pirított mandula, aszalt meggy szerepel, mert a lilahagyma véletlenül a kosaramban maradt.
Főkép: Szabó Adrienn