Egy előző cikkben már bemutattuk, milyen apró trükköket vethetsz be azért, hogy az egészséges téli étrend legyen az első, amit az idei listádról kipipálsz. Amellett azonban, hogy az immunrendszereddel is szeretnél jót tenni, tudjuk, hogy a költséghatékonyság is cél, ezért most előkerülnek a spórolós receptek, szezonális, lokális alapanyagokból készítve. Tarts velünk!
Költséghatékonyság a konyhában is
Karácsony után sokan jobban meghúzzák a nadrágszíjat és figyelnek a kiadásaikra – az infláció okozta élelmiszerár-növekedés miatt 2023-ban talán az is számol a boltban, aki korábban nem tette. A jó hír, hogy szezonális alapanyagokból, illetve a spájz kincseit felhasználva finom, tápláló ételeket készíthetsz, így a spórolós receptek nem lemondást, hanem örömet jelentenek majd.
Érdemes egyrészt az áruházláncok promócióit böngészni, de az olyan maradékmentő applikációk használata is segítség, mint a Munch, hiszen már több üzlet is csatlakozott, így lejárati dátumhoz közeli termékeket vásárolhatsz olcsóbban.
Irány a piac!
Hiába nem terem még paradicsom és az uborka is csak import, nagyon sok jól tárolható, szinte szezontól független zöldség, gyümölcs lapul most is a piaci kofák standjain.
Érdemes lehet akár azt is megkérdezni, van-e „pult alatt” másodosztályú áru, hiszen könnyedén előfordulhat, hogy bár nem rakják ki, olcsóbban válogathatsz. A káposztafélék, zeller, csicsóka, krumpli, édesburgonya, sárgarépa, paszternák, cékla, sütőtök rengetegféleképpen felhasználható, nem csak sós, de édes ételekben is.
Gyümölcsök közül az alma, körte, birsalma lesz jó társad, de az is rendben van, ha esetleg, még ha ritkán is, de a déli gyümölcsök mellett teszed le a voksod. (Főleg, hogy van, ami itthon is megterem, például a citrom!)
Spórolós receptek, egyenesen a kamrából
Ideális esetben nyáron és ősszel tettél el vagy vásároltál természetesen tartósított ételeket, például savanyúságokat, lekvárokat. Nem kell, hogy tovább tartogasd őket, inkább élvezd a napsugarakat idéző ízüket!
Emellett, ha az olcsóság a cél, érdemes konzerveket használni, esetleg száraz hüvelyesekből (bab, csicseriborsó) ételt készíteni. Ezek általában magyar forrásból származnak, ezért alacsony áron kaphatók és ha leárazás van a boltban, fel is tankolhatsz belőlük.
A gabonafélék is elérhetőek egész évben, ezért köretként vagy főszereplőként is hasznosíthatod őket: a rizs mellett próbálj ki újdonságokat, például szemes zabot, hajdinát, kölest vagy bulgurt. Ha a hűtődben vagy a fagyasztódban megbontott és félig felhasznált tejtermék, hús vagy felvágott, konzerv árválkodik, azokat se hagyd veszendőbe menni!
Chips zöldséghéjból, krém a leveléből
Nagyon sokszor említettük, de miért dobnád ki, ami ehető? A krumpli héjából sütőben vagy air fryerben ropogós chips készülhet, az egészséges növényi levelekből, szárakból gyorsan krémleves vagy pesto lesz. Egyetlen csomó retek vagy egy közepes sütőtök akár 3-4 étel alapját is képezheti, a fő, hogy kreatív legyél. A spórolós receptek általában ráadásul csak néhány összetevősek, amelyek akár cserélhetők is tetszés szerint. Hoztunk is pár inspirációs receptet – kattintsd végig értük a galériánkat!
Fotó: Geiger Bianka
- 50 dkg lilakáposzta (kb. ½ fej)
- 1 db közepes édesköménygumó
- 1 db lilahagyma
- 1 db közepes burgonya
- 5 dl zöldségalaplé vagy íz
- 1 ek. olaj
- Só, bors
A zöldségeket apróra vágjuk. A lilahagymát dinszteljük, majd hozzáadjuk az édesköményt, burgonyát, káposztát.
Átpirítjuk és felöntjük az alaplével. 20-25 perc alatt puhára főzzük.
Egy botmixerrel krémesre turmixoljuk, ha szeretnénk, növényi joghurttal vagy tejföllel még lágyíthatunk rajta.
Tálaláskor ízlés szerint tehetünk rá pirított sonkát, puffasztott gabonát, kecskesajtot vagy füstölt magvakat is.