Évszakokhoz igazított étkezés, az alapanyagok hűtő vagy fűtő hatásának tudatos használata, a szezonális jellemzők tiszteletben tartása – erre épül az 5 Elemes Étrend. Ismerd meg a kínai orvoslás természetes táplálkozási szabályait, és hogy miként építheted be a mindennapjaidba ezt az ősi tudást. Molnár Klára, az 5 Elemes Étrend egyik hazai szakértője lesz ebben a segítségedre.
Fotó: Molnár Klára
Bár az 5 Elemes Étrend mögött több ezer éves kínai bölcsesség rejlik, hogyan lehet összefoglalni a lényegét?
Az 5 Elemes Étrendben az elemek az évszakokhoz kapcsolhatók, és ez lehetőséget teremt arra, hogy az évszakok hatásaira válaszoljunk az étrendünkkel: télen a hideg időben melegítjük magunkat, nyáron a forróságot frissítő és hűtő ételekkel ellensúlyozzuk.
Érdekes párhuzam, hogy a nyáron termő szezonális alapanyagok – uborka, cukkini, paradicsom – hűtő hatásúak, a téli szezonális alapanyagok, a fűszeresebb és hosszan főzött ételek melegítő hatásúak.
Az 5 Elemes Étrend alkalmazható terápiás, személyre szabott étrendként is, de ez diagnosztikai, illetve egyfajta analógiarendszer is, amivel a jelenségvilág leírható.
Hogy használhatjuk a gyakorlatban az alapanyagok hőhatását?
Talán sokan tapasztalták már, hogy egy meleg levestől vagy például a fahéjtól belülről felmelegszenek, míg egy joghurttól lehűlnek. Minden alapanyagnak van hőhatása és így lehet semleges, melegítő, forrósító, frissítő vagy hűtő.
Ha megfigyeljük, egy-egy étel milyen változásokat indít el bennünk, akkor rájövünk, hogy a szezonális étrend pont azt nyújtja, amire a testünknek szüksége van, például nyáron frissítő, hűtő és semleges alapanyagok teremnek.
Idővel megtanuljuk érzékelni az alapanyagok hatásait, így intuitívan fogjuk tudni, mit együnk, hogy jó legyen nekünk.
Miért fontos az emésztés az egészségünk szempontjából?
A jó minőségű, jól emészthető, tápanyagdús ételek energiát adnak, amit a kínai gyógyászat csínek (Qi) nevez. Ez az energia táplálja a testünket, a szerveinket. Ezért a kínai gyógyászat az emésztőrendszert szokta Középnek is nevezni. Az emésztőrendszer tehát olyan, mint egy középpont, ami ellátja energiával az egész testet. Ha az emésztőrendszer jól működik, van elég energiánk, akkor ez egy jó alap az egészségünk számára.
Tudnál néhány példát mondani az alapanyagok hatásaira?
Az öt elem az öt alapíznek is megfeleltethető.
A tavasz a Fa elemhez tartozik, és az alapanyagok közül a tavaszi zöldek – a spenót, petrezselyem, a csírák vagy a madársaláta kapcsolódik ide. Ezek például hatnak a májra: méregtelenítenek, táplálják a vért.
A Tűz Elemhez kötődik a nyár, az alapanyagok közül pedig pl. a frissítő zöld salátafélék, amiket elsősorban ekkor fogyasztunk. A nyáron termő alapanyagok nem feltétlenül Tűz Eleműek, hanem a frissítő és hűtő, semleges tulajdonságaik miatt használjuk a nyári forróság ellensúlyozására.
Az édes íz a Föld Elemhez tartozik, és az évszakok közötti időszakot soroljuk ide. Természetesen édes ételeket említhetjük, mint a sárgarépa.
Ősszel következik a csípős/pikáns íz, és a Fém elem a hagymafélékkel vagy a gyömbérrel, télen pedig a Víz elem és a sós íz.
Ezen kívül az alapanyagoknak van speciális hatása is: pl. a zöld levelesek vagy a cékla jó vértápláló, a sárgarépa és más édes ízű alapanyagok harmonizálják az emésztést.
A konyhatechnológiának is van jelentősége? Hogy például valamit nyersen vagy sütve fogyasztunk?
Fotó: Shutterstock
Abszolút. Nyáron jó, ha nyers salátákkal és gyümölcsökkel frissítjük magunkat, de a forróságban is hasznos, ha nem hűtjük le teljesen az emésztőrendszert.
Gondoljunk csak a sivatagban élő népekre, akik meleg teát isznak és főtt ételeket esznek, amiket nyers zöldségekkel, gyümölcsökkel, sok zöldfűszerrel egészítenek ki.
Fontos, hogy támogassuk az emésztést, ezért jó ötlet az alapanyagokat egy könnyed pirítással vagy blansírozással kezelni.
Hogyan lehet a legkönnyebben beépíteni az 5 Elemes Étrend tanait a mindennapokba?
Jómagam is úgy váltam a téma képviselőjévé, hogy kerestem a saját belső egyensúlyom és az ösztöneimet követve kezdtem főzni és táplálkozni. Amikor rátaláltam az 5 Elemes Étrend tanaira, akkor következett a finomhangolás: például megértettem, hogy a vegetáriánus, főtt ételek számomra túlzottan frissítőek és több jangra van szüksége az emésztésemnek. Emellett a tudás mellett segítettek az olyan ötletek is, mint az ún. mozaikkonyha alkalmazása, azaz, hogy nagy, komplett fogások főzése helyett sok kis dolgot készítünk el és tárolunk, majd ezeket variáljuk. Tulajdonképpen ez a népszerű Buddha-bowlok alapja is. Az 5 Elemes Étrend semmit sem tilt – a lényeg, hogy merjünk keresni és felfedezni, és adjunk elég időt magunknak az evésre.
Főkép: Unsplash