A tej élet, erő, egészség – ezt hallgattuk gyerekkorunk óta. Tíz-tizenöt évvel ezelőtt ha bementünk egy közértbe, akkor a tejek között maximum a zsírtartalomban volt eltérés, ma viszont már óriási a kínálat: a hagyományos tejek mellett számtalan növényi tej közül is válogathatunk. De tényleg jobbak a mostani opciók?
Fotó: Dhanya Purohit, Unsplash
Nem is tej a növényi tej
De kinek mi a megfelelő? Manapság a tejfogyasztásról megoszlanak a szakértői vélemények: egyesek szerint a tehéntej egészséges, sőt nélkülözhetetlen kalciumforrás, de vannak, akik azt vallják, hogy az emberi szervezet nem tudja megemészteni, ezért inkább csak kárt okoz a szervezetünkben.
Ha az utóbbi csoporthoz tartozunk, akkor sem kell elkeseredni, hiszen ma már számos különféle növényi alapú tej-jellegű ital kapható a tej pótlására. Némi kísérletezés után könnyen megtalálhatjuk az ízlésünknek megfelelőt. A növényi alapú italoknak a tápértékük, összetételük, és még az ízük is más, mint a tejnek, mégis „tejként” használjuk őket. Állaguk és ízük természetesen attól függ, hogy milyen fajta növényi alapanyagból készült: gabonából, hüvelyesből, magokból, esetleg csonthéjasokból.
Azt azonban nem árt tudni, hogy a növényi italok jóval kisebb fehérjetartalommal rendelkeznek, mint a tehéntej.
A legnépszerűbb növényi tejek
Mandulatej
Kimondottan lágy ízű, kifejezetten édeskés ital. Felhasználhatjuk turmixokhoz, süteményekhez és levesekhez is. Alacsony kalória és zsírtartalma van, így megszabadít a felesleges kilóktól, valamint gazdag Omega- 3 zsírsavban, ami nagyon jót tesz a szívnek. E-vitaminnal, magnéziummal, cinkkel, vassal, rosttal, szelénnel és kalciummal is ellátja a szervezetünket.
Előállítása ugyanakkor sajnálatos módon igencsak káros a környezetre és a méh populációra.
Kókusztej
A kókusztejet nem csupán az ételekhez használhatjuk fel, selymes íze miatt önmagában is fogyasztható. Erősíti az immunrendszert, jó hatással van a torokfájásra, és nagy mennyiségben tartalmaz káliumot, kalciumot és foszfort.
Fotó: Tijana Drndarski, Unsplash
Rizstej
Bár főzéssel valóban elvész a vitaminok jó része, az ásványi anyagok és az aminosavak megmaradnak. A rizs proteinje a legjobb hypoallergén fehérjeforrás, amit számos étel elkészítéséhez fel lehet használni.
Zabtej
A zabtej igen gazdag telítetlen zsírsavakban, emellett ásványi só tartalma is kifejezetten magas. Magas fehérje tartalmának köszönhetően jó hatással van az idegrendszerre, és sejtmegújító hatása sem elhanyagolható. Tisztítja és szabályozza a belek működését, valamint a vér koleszterinszintjét is szabályozza.
Ha a fenntarthatóság is fontos számodra, ezt az opciót ajánljuk.
A növényi tejet se vigyük túlzásba
Ha nem csak az egészségünk érdekében, hanem fogyókúrás szempontok vagy növényi étrendre történő átállás miatt döntünk a növényi tej mellet, akkor érdemes figyelembe venni a cukor és zsírtartalmat.
Több növényi tej esetében is előfordul, hogy ugyan a zsírtartalma alacsonyabb a tehéntejnél, de a hozzáadott cukornak köszönhetően jóval nagyobb kalóriatartalommal rendelkezik.
Főkép: Austin Wilcox, Unsplash