De inkább úgyis kérdezhetnénk, hogy mire nem. Az alaplé, azaz csontleves mindenkinél kedvenc. Van, akinek a nagymamájához kötődik, és van, aki valamelyik étteremre esküszik, ahol számára a legízletesebben készítik. Gyerekkoromban anyukám mindig extra adagot főzött, ha megfáztam, s bár azt gondolta sokáig kitart, nem volt az a mennyiség, amit ne bírtam volna pillanatok alatt eltüntetni.
Bevallom őszintén, hogy nálam óriási kedvenc, mégsem készítem gyakran. A jó alapléhez idő kell, nem lehet pikk-pakk „összeütni”. Sokszor tervben van, aztán közbejön valami és többnyire elengedem, hogy fél napot a konyhában álljak. Amióta viszont megnyitott a környékünkön az Alaplé Bár, azóta rendszeresen viszem az üvegeimet és feltankolok belőle.
Modellből lett Alaplé Bár tulajdonos
Fotó: alaplebar.hu
Király Éva modellként kezdte a pályafutását, de televíziós sorozatokból is ismerős lehet az arca és neve. Ma már jó hírű dietetikusként tevékenykedik, és a nevéhez kötődik a Budán és Pesten is megtalálható Alaplé Bár.
„Mindaz, amit a táplálékkal elfogyasztunk, nemcsak az ízlelőbimbóinkra, de az egészségi állapotunkra is nagy hatással van.
Nem hiszek a kényelmi diétákban, a diétás varázsételekben, amelyek már néhány nap után eredménnyel kecsegtetnek. Az élelmiszeripari eljárásoknak köszönhetően épp a lényeg vész el, az, hogy tiszta, természetes, valódi tápanyagokban gazdag ételt ehessünk.
A munkám során hozzám fordulókat arra ösztönzöm, hogy tanuljanak meg jól enni, étkezzenek tudatosan, szervezetüket a kihívásuknak legmegfelelőbben táplálják, mert hosszú távon így lehet igazán hatékony és tartós eredményt elérni, legyen szó bármilyen táplálkozással összeköthető nehézségről” – fogalmaz Éva.
Miért jó az alaplé?
A csontleves igen tápláló. Tápanyagtartalma természetesen függ a felhasznált összetevők minőségétől és mennyiségétől.
Általánosságban azonban elmondható, hogy az állati csont gazdag kalciumban, magnéziumban, káliumban, foszforban és más nyomelemekben, és ugyanezek az ásványi anyagok szükségesek az emberi csontok felépítéséhez és megerősítéséhez.
A szervezet általános egészségi állapota teljes mértékben függ a bélrendszer egészségétől. Az immunrendszerünk 60-80%-a az emésztőrendszerünkben található. Az autoimmun folyamatok és az emésztőrendszeri problémák nagy része többnyire a gyenge gyomorfunkciók és a fokozottan átjárható bélfal miatt alakul ki.
Ha ez a kihívás fennáll, akkor a méreganyagok, élelmiszer összetevők, fertőző betolakodók keresztülhaladhatnak a vékonybél falán és bekerülnek a véráramba gyulladást okozva, mely hosszú idő után autoimmun folyamatokhoz vezethet.
Amennyiben autoimmun eredetű állapotot diagnosztizálnak, szinte biztos, hogy az emésztőrendszer is érintett, és a megfelelő regenerálódáshoz fontos szerepe van a hozzáadott kollagénnek is az étrendben.
Mindezen okból a csontleves rendszeres fogyasztása kifejezetten előnyös lehet az emésztőrendszert érintő kórképeknél.
Gyulladáscsökkentésre is kiváló az alaplé
A csontlevesben található aminosavak, köztük elsősorban a glicin és az arginin erős gyulladáscsökkentő hatással bírnak. Míg bizonyos gyulladásra olykor szükség is lehet a szervezetben, addig a krónikus gyulladások komoly betegségekhez vezethetnek. Éppen ezért fontos szempont, hogy a mindennapi étrendünk kellő mennyiségben tartalmazzon gyulladáscsökkentő ételeket.
Az alábbi alapanyagok kifejezetten gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek: csontleves alaplé, fodros kel, kínai kelkáposzta, fokhagyma, gyömbér, avokádó, kelbimbó, brokkoli, zöld csírák, édesburgonya, sárgarépa, sütőtök, pisztráng, lazac, halmáj, garnélarák, olívabogyó, zöldfűszerek, kurkuma.
Forás: alaplebar.hu
Főkép: alaplebar.hu