Ha már régóta szemezgetsz a mikrozöldek világával, de eddig nem ástad bele magad a témába, akkor épp itt az ideje. Tudtad, hogy akár negyvenszer több vitamin és ásványi anyag lehet bennünk, mint a kész zöldségben? Ráadásul bárki nevelheti otthon is, csak egy napfényesebb ablakpárkány kell hozzá. Miért érdemes megpróbálkozni velük? Mutatjuk!
Kezdjük az alapokkal!
Mi a különbség a csírák és a mikrozöldek között?
A mikrozöldek és a csírák lényegében ugyanannak a növénynek a különböző változatai.
Viszont:
- A csíra akár 4-5 nap alatt már fogyasztható, míg a mikrozöldek 7-14 nap után szüretelhetőek.
- A mikrozöldeknek kifejlett pici sziklevelei vannak, a csírának csak maglevelei.
- Csírát akár egy befőttesüvegben is növeszthetsz, míg a mikozöldnek szüksége van földre, napfényre.
- Mindkettő kimagasló vitamin és ásványi anyag tartalommal rendelkezik, és gyakran sokkal nagyobb mennyiségben találhatóak meg bennük ezek a jótékony tápanyagok, mint a kifejlett növényben.
Miért jók a mikrozöldek?
A téli és a kora tavaszi hónapokban kiemelkedően fontos, hogy minél több vitamint juttassunk a szervezetünkbe. A friss, hazai zöldségek és gyümölcsök ebben az időszakban szűkösebb felhozatalában ugyanakkor mindezt akár a saját otthonunkban is megteremthetjük. A mikrozöldek ugyanis kitűnő forrásai a mikro– és makrotápanyagoknak.
A mikrozöldekben ugyanazok a vitaminok és ásványi anyagok találhatóak meg, mint kifejlett növény társaikban, de koncentrált mennyiségben, és fajtánként eltérő arányban.
A vöröskáposztában például kimagasló a C-vitamin, az E-vitamin és a K-vitamin mennyisége. A csírákhoz képest pedig még antioxidánst is tartalmaznak, hiszen a kis levelükben klorofilt raktároznak.
Nevelj otthon vitaminbombát!
Fotó: Shutterstock
A mikrozöldek elkészítése és szüretelése egyáltalán nem nagy ördöngösség, pár hét alatt neked is megtelhet az ablakpárkányod zöldellő tápanyagbombával.
A legegyszerűbb, ha kész csomagot vásárolsz, ültető közeggel, tálcával és a magokkal. A leírásban leírt szempontokat és tanácsokat betartva hamar szüretelheted az egészséges vitaminbombád.
Ha nincs kedved vagy időd ezzel foglalkozni, vagy nem szeretnél várni a zöldekre, akár készen is megvásárolhatod őket. A mikrokertész például bio módon, azaz vegyszeres permetezés nélkül termeszti a mikrozöldeket. Kiszállítás előtt vágják frissen, így már fogyaszthatod is, ahogy kézhez kaptad.
Egy-egy fajta a hűtőben is eláll pár napig, de a legjobb frissen megenni.
Így használd fel őket
Mivel mindegyik kis zöldnek sajátos íze van, így ezerféleképpen lehet felhasználni őket. Van kimondottan salátáknak való, amik kitűnő kiegészítői egy nagy tál zöldségekben gazdag salátának. A zöldborsó és a napraforgó zöld erősebb szárai például külön textúrát adnak a salátának, de szendvicsbe és turmixba is tehetőek.
A retekzöld, a mustárzöld és hasonló pikánsabb mikrozöldek a szendvicseket emelik magasabb szintre.
Van olyan mikrozöld, ami jobban illik húsos ételekhez, mint például a fűszernövények zöldjei. De jól mutatnak a megsült pizzán, tészta ételeken vagy akár főzelék feltétjeként is.
Fontos, hogy nagyobb mennyiségben inkább nyersen fogyasszuk, hiszen a bennük rejlő tápanyagok csak így jutnak megfelelően a szervezetünkbe.
Főkép: Shutterstock