Ma már lépten-nyomon szembejön, de tudod, mit jelent a specialty kávé, mi különbözteti meg hagyományos társaitól és hogyan terjedt el a világban és hazánkban az újhullámos kávéfogyasztás?
Ahogy erről egy előző cikkünkben is szót ejtettünk, hazánk kávékultúráját három nép is befolyásolta. A törökök hozták be hozzánk, általuk ismertük meg a kávét. Az olaszok pörkölési technikáját átvéve sokáig jelentette – és jelenti sok helyen még ma is – a presszó magát a kávét. Az osztrák, azaz a bécsi kávéházak mintájára itthon is megépült kávéházakban pedig a kávézás kultúrája is kialakult. A 2010-es évek elején berobbant újhullámos kávézók viszont egy más fajta kultúra alapjait tették le hazánkban, aminek népszerűsége azóta is töretlen. Ismerd meg közelebbről ezt a világot!
Mi a specialty kávé?
A specialty kávé, mint név a 2000-es évek elején jelent meg az USA-ban. Amerika és Ausztrália voltak az úttörői ennek a mozgalomnak. A specialty kávé magasabb minőséget jelent úgy a kávé pörkölésében, mint az elkészítésében: a még pörkölés előtt álló kávébabok eredete és beszerzése, a professzionális kávégépek használata és a barista tudása mind részét képezik az aromás fekete nedű minőségi besorolásának.
Az olasz kávékultúrában meghatározóak az arabica-robusta keverékek. Specialty kávé viszont csak arabica lehet. Ugyanezt a minőségi szintet a robusta esetén fine robustának hívják, ez a minőség már megkaphatja a specialty minősítést.
Fotó: Shutterstock
Ebben a világban a fair trade is valódi jelentéssel bír: a fenntarthatóságra és a méltányos kereskedelemre törekvés a specialty kávé esetében alapvetések.
A klímaváltozás hatása a kávéra
Kávétermesztésre alkalmas területeket elsősorban a Baktérítő és a Ráktérítő között találunk, de a növekvő kereslet és egyre kiszámíthatatlanabbá váló időjárás miatt a peremterületeken is egyre inkább kísérleteznek a termesztéssel. A növény ugyanakkor érzékeny a fagyra, termesztése ezért csakis a miénknél melegebb éghajlaton jöhet szóba.
A robusta ellenállóbb, igénytelenebb, sík vidéken is megterem, emellett magasabb a koffeintartalma, ennek köszönhetően kevésbé érzékeny a kártevőkre. A változékony időjáráshoz alkalmazkodva és előnyös tulajdonságai miatt ezért egyre inkább ezzel a fajtával foglalkoznak a termelők.
Mivel a kávé fontos része a hétköznapjainknak, és – csak hogy párat említsünk – Brazília, Kolumbia, Vietnám és Etiópia gazdaságának, teljesen eltűnni nagy valószínűséggel nem fog.
A klímaváltozás miatt ugyanakkor egyre kreatívabb megoldásokra lesz szükség a termesztésére. A tömegtermelés veszélyben van, de fenntarthatósági szempontokat is figyelembe véve a specialty kávé fogyasztói oldalról is előnyösebb választás: ha a kávézó, vagy a pörkölő tulajdonosa nem is áll közvetlen kapcsolatban a termelővel, mégis fenntartható és etikus módon jut hozzá az alapanyaghoz.
Specialty kávé kultúra hazánkban
Fotó: My Little Melbourne
Magyarországon 2012-2013-ban jelentek meg az első specialty kávézók, akik akkoriban még külföldi kávépörkölőkkel dolgoztak, majd 2013-2014-ben indult el a hazai specialty kávépörkölés.
Az elsők között nyitott a Melbourne mellett a My Little Melbourne specialty kávézó 2012-ben. Őket követte a Tamp&Pull, az Espresso Embassy, majd a Fekete és a Madal. Az újhullámos baristák célja azóta is változatlan: kihozni a kávéból a lehető legjobbat, úgy, hogy az a kávé fajtájára és a termőterületre jellemző tulajdonságokat visszaadja.
A specialty kávé népszerűsége az első újhullámos kávézók megjelenése óta észrevehetően növekszik: hazánkban már 157 kávézóban várnak minket magas minőségben elkészített koffein bombákkal.
A specialty kávé kultúra emellett a háztartásokba is beszivárgott. Egyre többen szeretnének otthonra is helyi pörkölőtől vásárolni, hozzájárulva ezzel a termelők jobb életminőségéhez és az innováció fejlesztéshez, támogatva a fair trade elterjedését.
Ha kíváncsi vagy, hogy Budapesten és vidéken hol lelhetőek fel specialty kávézók, akkor jó szívvel ajánljuk Magyarország specialty kávé kalauzát.