Ha Te is úgy érzed, hogy a hideg napokon egy tál meleg leves nem csak a testedet, de a lelkedet is felmelegíti, tulajdonképpen tényleg erről van szó. Az ételeknek ugyanis a pszichére is kiemelten nagy hatása van, amivel, ha tudatosan bánsz, bármilyen szürke hangulat legyőzhető.
Tányéron a boldogság
A téli szürkeségben könnyedén úrrá lesz rajtunk a melankólia. A korai sötétedés, a ködös, párás idő és az alacsony hőmérséklet, valamint a napsütés általános hiánya nem csak fizikailag, de lelkileg is megterhelő lehet – az ember óhatatlanul is arra vágyik, hogy egy nagy takaró és nagy bögre kakaó társaságában bekuckózzon a meleg szobába.
Ilyenkor megváltozik az étkezésünk is, hiszen ösztönösen melegebb, táplálóbb és több ételt kívánunk. Bár hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni ezeket az intuitív jelzéseket, ha hallgatunk az érzeteinkre, az immunrendszerünk támogatása mellett a hangulatunkat is javíthatjuk ételekkel. A pontos hogyanról Vida Kata pszichológust, a Babramegy gasztroblog és az Idei, hazai, zöld szakácskönyv szerzőjét kérdeztük.
Fotó: Vida Kata, babramegy
Mennyire befolyásolja a táplálkozási szokásainkat az őszi-téli időszak? A borongós, hideg időben milyen ételeket keresünk, akár tudattalanul?
Számos állat fogyaszt télen extra adag táplálékot és korlátozza az aktivitását, hogy zsírtartalékot építsen fel. Ez a tendencia ugyanígy igaz az emberekre is. Ösztönösen magas szénhidrát-, zsír- és energiatartalmú ételeket keresünk a hideg idő beköszöntével.
Egy a Physiology & Behavior szaklapban megjelent tanulmány szerint az emberek ősszel nagyobb adagokat és gyakrabban fogyasztanak, és az étkezés után éhesebbnek észlelik magukat, mint tavasszal. Ezzel a szezonális hullámzással nincs is igazán baj, amíg nem esünk túlzásba, nyugodtan hallgassunk a testünkre, hogy mi esik jól.
Vannak olyan comfort foodok, amik ilyenkor népszerűbbek? Egyáltalán mi tesz egy ételt comfort fooddá?
Ez egy nagyon szubjektív dolog. Nem feltétlen junk foodokra kell gondolni, inkább az érzelmi kötődés a kulcs: a legtöbb ember valamilyen gyerekkori ételhez kapcsolódik. A férjem comfort food-ja például a paprikás krumpli, amit gyerekkorában sokat főztek neki, nekem a tejfölös túró, amit anyukám evett sokszor vacsorára. Ahogy ezeket újra elkészítjük, aktivizálódik az ételhez kapcsolódó teljes pozitív hálózat: az odatartozás, az intimitás, a gondoskodás érzetei.
Milyen ételekkel tudjuk javítani a hangulatunkat (és persze az egészségünket)?
Fotó: Vida Kata, babramegy
Nem lehet egy vagy két olyan „szuper élelmiszert” kiemelni, ami kifejezetten emeli a hangulatot. Az tudományosan igazolt, hogy akik nagyobb arányban fogyasztanak friss zöldséget és gyümölcsöt, kevesebb mentális zavarral küzdenek (ideértve a depressziót, a megélt stresszt és a negatív hangulatot), valamint magasabb arányban számolnak be boldogságról, jó hangulatról és élettel való elégedettségről. Ráadásul ez dózis-függőnek tűnik, tehát minél magasabb a bevitel, annál jobb a mentális egészség.
Tévhit, hogy télen ne tudnánk szezonális zöldségekhez jutni. Régi barátaink a káposztafélék (fejes káposzta, kelkáposzta, karalábé, retek, karfiol, brokkoli, kelbimbó, kínai kel, fodros kel), de sokféle zöldet is találunk termelői piacon (rukkolát, madársalátát), a hagymákra (pl. édes póréhagyma) és más gyökérzöldségekre is számíthatunk. (répa, cékla, zeller, paszternák, édesburgonya, csicsóka) Aztán persze itt van a narancsszínű sütőtök is, a termesztett gombákról (csiperke, laska, shiitake) és a száraz hüvelyesekről (lencse, csicseriborsó, bab) nem is beszélve.
Vagy ott a cékla, amit legtöbben csak ecetes, savanyított formában ismernek, pedig mennyi lehetőséget rejt magában! Sütőben sütve előbújik édessége (mivel a cukorrépával rokon), sokféle színes változata pedig (fehér, sárga, csíkos) remek játékot jelent. A zellergumó is csak a levesben szokta végezni, pedig egészben, lassan sütve citromszeletekkel, fokhagymás tejföllel mennyei.
Fotó: Vida Kata, babramegy, Heim Alexandra
A tél a tartósított (fermentált, aszalt stb.) ételek élvezetének az ideje. Ezeknek az alapanyagok megőrzésén túl van más pozitív hatása?
A zöldség-, gyümölcs-bevitel nem csak a bennük található tápanyagok, hanem rosttartalmuk miatt is kiemelkedő fontosságú. Nem csupán arról van szó, hogy egy összetett és kiegyensúlyozott étrend megfelelő tápanyaghoz juttatja az agyunkat, hanem arról is, hogy a bélrendszerünkön keresztül, közvetve is hat a mentális egészségünkre. A bélflóránk összefüggésben áll az idegrendszerünkkel és az immunrendszerünkkel is (ez a bél-agy-mikrobiom tengelye), ezért az, hogy mit eszünk, mindenünkre kihat. A fermentált ételek különösen bélflóra-barátok, hiszen már eleve nagy mennyiségű jó baktériumot tartalmaznak, természetes probiotikumok.
Lencsés sült zeller saláta
Az alábbi salátában a gránátalma ugyan most abszolút szezonális, de nyilván nem helyi alapanyag, ha mást használnál helyette, akkor aszalt áfonyával tudod helyettesíteni. A zeller, mint minden gyökérzöldség pedig egészen csodálatos a sütőben sütve, zellert nem szeretők és imádni szokták!
* 1 fej zellergumó
* 200 gr lencse
* 80 gr törökmogyoró
* 4 evőkanál olívaolaj
* 2 evőkanál gránátalmaszirup vagy 3 evőkanál balzsamecet
* 1 csokor petrezselyem
* 1 gránátalma vagy aszalt áfonya
* só, bors
- A zellert meghámozzuk, hasábokra vágjuk, sózzuk, borsozzuk, olajjal meglocsoljuk és a sütőben 200 fokon aranybarnára sütjük (kb. 20-25perc).
- Eközben az előző éjszaka beáztatott lencsét feltesszük a tűzre és szintén 15-20 perc alatt puhára főzzük.
- Ha megsült a zeller, kivesszük a sütőből, lejjebb csavarjuk a hőmérsékletet 140 fokra és 12-15 perc alatt megpirítjuk a mogyorót (ezt a lépést semmiképpen nem érdemes kihagyni, összehasonlíthatatlanul más így a mogyoró íze!).
- Ezután egy tálban összekeverjük a langyos lencsét, zellert, mogyorót, sózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk olívaolajjal és gránátalmasziruppal, majd megszórjuk gránátalma maggal (vagy áfonyával) és a felaprított petrezselyemmel.
Főkép: Vida Kata, babramegy