A nyári kánikulában és a gyakran időjárási frontoktól terhes időben nehéz eldönteni, milyen ételekkel tudjuk támogatni a szervezetünket. Ha azonban olyan nyári étrend mellett döntesz, ami szezonális alapanyagokból áll, elegendő vitaminnal lát el és nem utolsósorban finom is, garantáltan jobb lesz a testi-lelki közérzeted. Jól és jót enni ugyanis közel sem olyan bonyolult – nagyon sok inspirációval lát el minket a természet és a környezetünk, valamint a különböző étrendek (pl. öt elemes vagy ayurvéda) is sokat segíthetnek.
Válassz szezonális, lokális alapanyagokat!
Ez az az időszak, amikor a piacok asztalai roskadozásig telnek jobbnál jobb hazai terményekkel.
Szezonja van a cukkininek, padlizsánnak és más tökféléknek, piroslik a paradicsom, paprika, rengeteg a roppanós uborka. De gyümölcsből sincs hiány, most érik a barack, málna, egres és a még a cseresznye-meggy szezonjának a végét is elcsípheted.
A nyári étrend fontos részeit képezik, sőt, akár télire is elteheted fermentálással, befőzéssel vagy fagyasztással, a hideg napokra is megőrizve valamit a nyár napsugaraiból.
Fotó: Marjan Sadeghi, Unsplash
A nyári étrend legmeglepőbb tippje: ne csak nyers ételeket fogyassz!
Talán meglepő, de még a legnagyobb kánikulában is érdemes kombinálni a nyers és főtt-sült ételeket. A túl sok nyers finomság ugyanis lehűti az emésztőrendszert, amire a tested izzadással fog válaszolni, a nagy hőingadozás pedig megterhelő.
Ahogy az ötelemes étrend is tartja, a nyári étrend egyik fontos lépcsője, hogy naponta többször egyél valamit, ami legalább egy könnyed pirítást vagy párolást kapott – még a római saláta is egészen más arcát mutatja, ha a serpenyőben ropogóssá teszed!
Használj friss zöldfűszereket!
Ilyenkor nagyon sok zöldfűszer terem vadon és a kertekben, sőt, akár a balkonon vagy ablakban is virágos ládában. A szárított fűszerek túlzottan dinamizálhatnak, ám a friss oregánó, petrezselyem, tárkony, rozmaring vagy éppen kakukkfű gazdag ízekkel látja el ételeidet.
Az izzadás és a szárító hatás miatt érdemes csökkenteni most a csípősséget, használj inkább bors vagy paprika helyett borsikafüvet.
Ha pedig a bazsalikom mellett döntesz, azt csak a főzés legvégén add az ételhez, frissen.
Fotó: Karolina Kolodziejczak, Unsplash
Igyál eleget!
Bár sokat beszélünk róla, nem lehet elégszer elmondani, mennyire fontos, hogy a nyári étrend részeként elegendő mennyiségű folyadékot igyál, min. napi 2-2,5 litert. A fenti analógia mentén itt is érdemes nem csak a jéghideg limonádéra, de a meleg vízre, teára gondolni – nem véletlen, hogy a sivatagi térségekben élők is forró teát fogyasztanak a kánikulában.
Nyugodtan tegyél a kancsóba uborkát, citromot, és persze az a folyadék is számít, ami nem pohárból, hanem tányérból fogyasztasz el, például a könnyű, mégis tápláló levesek különösen jól esnek.
Fotó: Teacora Rooibos, Unsplash
Légy kreatív a konyhában!
Megértjük, ha a nagy melegben nincs kedved hosszasan főzőcskézni, de nem is kell.
Egy gyors blansírozás vagy sütőzacskóban sütés, esetleg grillezés után hamar élvezheted a finom ízeket, illetve különböző salátákat összeütni sem nagy ördöngösség.
Ha már nekiállsz, érdemes nagyobb adagot elkészíteni és a hűtőben tárolni (akár a mozaikkonyha esetében), arra azonban vigyázz, hogy ilyenkor hamarabb romlanak az ételek!
Törekedj az egyensúlyra, egyél bűntudat nélkül!
Az intuitív étkezés egyik legfontosabb szabálya, hogy kerüljük a bűntudattat való táplálkozást és ne féljünk bizonyos ételektől. Nyáron sokan törekednek karcsúságra a vágyott bikini-test miatt, de egyrészt egy pár nap alatt hatalmas fogyást ígérő villámdiéta minden bizonnyal több árt, mint amennyit használ, másrészt nagyon ki tudja fordítani az evéssel való viszonyunkat is.
Ha a nyári étrend, amit követsz, főleg tápanyagdús ételekből áll, nem fog összedőlni a világ, ha jóízűen megeszel egy lángost, sült hekket vagy egy nem mentes fagylaltot, magadnak viszont igazán örömteli perceket okozol majd vele.
Főkép: Jez Timms, Unsplash