A rostszegény táplálkozás olyan gyakori hazánkban, hogy szinte népbetegségnek is nevezhető. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a salakanyagok elszaporodása, a lelassult emésztés mennyi egészségügyi problémához, és nem utolsósorban, akár kóros elhízáshoz is vezethet. Az útifűmaghéj segíthet a probléma megoldásában.
Nem állunk jól a rostfogyasztásban
A felnőtt szervezetnek átlagosan napi 20-30 g a rostigénye, ám a valóságban ennek jó, ha a felét bevisszük.
A fő probléma itt is a rohanó életvitelünk, amely természetesen a táplálkozásunkra is nagy hatással van.
A rengeteg feldolgozott élelmiszer, amit többnyire fogyasztunk, csak elenyésző mértékben tartalmaz rostot. Nem kell messzire menni, elég, ha csak a cukrozott üdítőkre, a gyorséttermekre vagy a gyümölcsöt éppen hogy csak tartalmazó, de egészségesnek hitt müzli szeletekre gondolunk. A rostok támogatják az egészséges emésztést, de ez korántsem az egyetlen ok, amiért érdemes többet bevinnünk belőle a szervezetünkbe.
Fotó: Shutterstock
Rosthiány esetén legjobb az útifűmaghéj
A rost keresztülhaladva a beleken segíti a felesleges anyagok távozását a szervezetből. Ha nem fogyasztunk belőle eleget, akkor az emésztési folyamat lelassul, és ez igen kellemetlen tünetekben nyilvánul meg. A rostos tabletták időszakosan nyújthatnak segítséget, de az igazi megoldás a rostban gazdag étrend kialakítása.
Sokan esnek abba a hibába, hogy a hízást elkerülendő fehérjében gazdagon étkeznek, viszont nem fogyasztanak hozzá megfelelő mennyiségű zöldséget és szénhidrátot.
Ha nem viszünk be megfelelő mennyiségű rostot a szervezetünkbe, az állandó éhségérzetet generál. A rost nem bomlik le, úgy, mint más tápanyagok, így eltelít, nem fog kínzó éhségérzet kialakulni.
Az egyik legkiválóbb rostforrás, a ma már a legkisebb közértben is megtalálható útifűmaghéj. Az útifű 85 százaléka nem felszívódó élelmi rost, így rendkívüli a folyadék-felszívó képessége.
Hasznos segítőtárs a szervezetnek
Folyadékkal együttes hatását úgy fejti ki, hogy a fogyasztás után egyfajta zselés gél képződik a gyomorban, amely nyugtatja a nyálkahártyát és nem szívódik fel, hanem tovább vándorol, végig az egész bélrendszeren. Szinte kipucolja az egészet, de nem csak a belekre hat jótékonyan.
Csökkenti a koleszterin- és vércukorszintet, tisztítja a nyirokrendszert, enyhíti a fáradtságot és a migrénes panaszokat is. Használata hozzájárul a pikkelysömör, az ekcéma, az akné és a bélflóra regenerálásához antibiotikumos kezelések alatt és után.
Hatékonyan csökkenti az éhségérzetet, miközben fogyasztásával nem viszünk be kalóriát a szervezetbe, mégis folyamatos teltségérzetet biztosít.
A lelassult anyagcsere eredményeképpen szaporodnak a plusz kilók, és lassan, de biztosan kialakul az elhízás. Ha több éve cipeljük már a felesleges plusz kilókat, akkor mindenképpen érdemes a diétánkat útifűmaghéj kúrával elkezdeni. Különösebb rákészülést és odafigyelést nem igényel, egy evőkanálnyit kell elkeverni két-három deci vízben vagy gyümölcslében. Reggeli és vacsora előtt érdemes fogyasztani.
Az útifűmaghéj csak megfelelő folyadékmennyiség mellett segít
Az útifűmaghéj fogyasztásának két aranyszabálya van. A fogyasztása után rögtön meg kell inni két – három deci folyadékot, valamint a napi folyadékmennyiségnek el kell érnie a két és fél litert. Ennek hiányában a rostanyagok a bélrendszerben ragadnak, és a kúrával épp az ellenkező hatást érjük el.
Forrás: myprotein.hu, utifumaghej.hu
Főkép: Shutterstock