A mogyoróvaj hallatán nem feltétlenül mindenkinek az egészséges jelző jut elsőre az eszébe. A cukrozott verzió tényleg nem kapja meg a kitüntető címet, de a piacon szerencsére számtalan alternatív verzió is létezik.
Finom és tápláló a mogyoróvaj
A cukor nélküli verziót viszont értékes tápanyagai miatt kifejezetten hasznos és tápláló fogyasztani.
A mogyoró a hüvelyesek családjába tartozik, vitaminokat –B3, E – és ásványi anyagokat – magnézium, kálium, réz, szelén, cink –is tartalmaz, ezért kiváló energiaforrás.
A mogyoróvaj népszerűsége nem véletlenül növekszik: amennyiben a hozzáadott cukor nélkül készülő alternatíváját választjuk, értékes és sokoldalú tápanyagforrás.
A mogyoró ugyanis a hüvelyesek családjába tartozik, B3 és E-vitamint, valamint ásványi anyagokat – magnézium, kálium, réz, szelén, cink –is tartalmaz, ezért kiváló energiaforrás.
Tiszta, egyszerűen 100% -ban természetes mogyoróból előállított vaj, amely fehérjében és telítetlen zsírban gazdag. A nassolnivalók közül az egyik legegészségesebb választás, csakúgy, mint a diófélék. Azoknak a függőknek, akiknek „muszáj” valamit mindig rágcsálniuk, sokkal ideálisabb, mint a sós vagy édes kekszek, vagy a chipsek.
Egészségügyi problémák esetén is segíthet
A mogyorófogyasztással kapcsolatban rengeteg pozitív eredményt hoztak a különböző vizsgálatok: a zsírsavaknak köszönhetően segít megelőzni a koszorúeret érintő betegségek kialakulását. Magas antioxidáns tartalma révén pedig megakadályozhatja az infarktus kockázatát, szabályozza a vércukrot és depresszió ellen is hatékony.
Fotó: Corleto Peanut Butter, Unsplash
Nutella helyett is szerencsésebb választás
Hölgyek számára különösen jó hír, hogy jó hatással van a termékenységre, de az sem utolsó szempont, hogy a hízás elleni harcban is nagy segítség. Már kisgyermek korban – szakorvosok szerint mindenképpen kétéves kor felett! – érdemes hozzászoktatni a kicsiket. A mogyoróvaj kenyérre, kalácsra kenve sokkal táplálóbb, mint a cukros lekvárok vagy egyéb csokoládés krémek, és az éhségrohamot is hamar elűzi.
Nemcsak belsőleg, külsőleg is érdemes használni, nem véletlenül használják különböző arc és bőrápoló termékek alapanyagaként.
A mogyoróvajjal – gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt – olyan bőrbetegségek is kezelhetőek, mint a pikkelysömör és az ekcéma. A mogyoróban lévő zsírsavak ugyanis csökkentik a duzzadást és a bőr pirosságát.
A mogyoró vitamin- és ásványi anyag tartalma pedig ragyogóvá teszi a bőrt és azokat a baktériumokat is elpusztítja, amelyek a pattanások kialakulásáért felelnek.
Szintén az E vitaminnak köszönhető, hogy erősebb és dúsabb lesz tőle a haj. A mogyoró zsírsav tartalma nemcsak az agy idegsejtjei számára létfontosságúak, segítenek a ráncok vagy a fakó bőr kezelésében is.
A mogyoró nagy mennyiségű magnéziumtartalma ugyanis nyugtatja az idegeket, az izmokat és az ereket, így azok a bőrt jobban látják el vérrel, ami így fiatalos és egészséges lesz.
A bőrkárosodás az oxidáció eredményeképp jön létre, a mogyoróban lévő E-vitamin megvédi a bőr sejtjeit az oxidatív stresszel szemben. Védi a bőrt a kíméletlen UV sugárzástól, a leégéstől és a bőrkárosodástól.
Összességében minden évszakban jót teszünk magunkkal, magunknak a fogyasztásával.
Főkép: Shutterstock