Ahogy az esős, hideg napok száma nő, úgy a nátha, a megfázás is egyre gyakoribb vendég a mindennapokban. A változékony időjárás próbára teszi védekező mechanizmusunkat, az immunerősítés ezért ilyenkor kiemelt szerepbe kerül. Mutatjuk, milyen zöldségekkel adhatsz extra löketet az immunrendszerednek – az egészséges táplálkozás és testmozgás mellett.
Immunerősítés? Kezdd a megelőzéssel!
A legfontosabb az egészségünk szempontjából, hogy az immunrendszerünk a legmagasabb hatásfokán működjön. Az egészséges életmód, a tányérunkon bővelkedő zöldségek, gyümölcsök, magvak és a teljeskiőrlésű gabonák megfelelő táplálékot nyújtanak a gyomorban és bélrendszerben lévő jó baktériumoknak, amik az immunrendszerünk alapkövei.
Szerencsére a modern tudomány már bizonyítani is tudja, hogy a megfelelő nyers zöldségek/gyümölcsök és tápanyagok megkétszerezhetik, vagy akár megháromszorozhatják az immunrendszer védekező erejét! (lásd Dr. Joel Fuhrman – Szuperimmunitás című könyve)
Az immunerősítés jegyében a szervezeted töltsd fel vitaminokban, tápanyagokban, ásványianyagokban gazdag ételekkel, az év minden szakában. Fogyassz minden nap friss gyümölcsöket, nyers zöldségeket és magvakat!
Kiegészítésként érdemes egész évben cinket, a téli időszakban pedig D-vitamint is szedni. Ha növényi táplálkozást folytatsz, akkor a B12 vitamin szedését is fontold meg.
Fotó: Marisol Benitez, Unsplash
A legjobb szuperételek a szuperimmunitásért:
Ezekből – idényük szerint – fogyassz annyit, amennyit csak tudsz:
Az őszi téli időszakban:
- Leveles kel/Amerikai kel
- Brokkoli
- Kelbimbó
- Sárgarépa
- Rukkola
- Fejes káposzta
- Gomba
- Magvak (len, chia, szezám, napraforgó)
A tavaszi, nyári időszakban:
- Gránátalma
- Paradicsom
- Bogyós gyümölcsök
- Fejes saláta
Miért velük kezd az immunerősítést?
A zöldségek antioxidáns hatásuk, béta-karotin-, B-, E-, K-vitamin-, kálium-, kalcium- és klorofiltartalmuk miatt fontosak és alapvetőek, ezenkívül támogatják az immunműködést. Ebben legkiemelkedőbbek a keresztesvirágúak – brokkoli, karfiol, spárga, kelbimbó, leveles kel, rukkola, káposzta – és az élénkzöld színű zöldségek.
Szuperélelmiszer a gomba is, legyen az a sima csiperke, laska vagy a shiitake. Általános jellemzőjük az antioxidáns tartalom, a vírus- és csíraölő hatás, de az immunerősítés is a szuperképességük. D és egyéb vitaminokban gazdagok, továbbá esszenciálisaminosavtartalmuk (külső forrásból bevitt fehérje) is figyelemre méltó. A gombát mindig meg kell főzni fogyasztás előtt, de szerencsére így is megőrzi jótékony hatását.
Fűszereink szinte mindegyike segíti az emésztést, emellett néhányuk vízhajtó, nyugtató, gyulladáscsökkentő, baktérium., gomba- és vírusellenes. (pl. a kakukkfű, vagy a zsálya).
Ha bővebben is érdekel a téma, ajánljuk Dr. Michael Greger napi tucatját, amihez egy applikáció is elérhető, Daily Dozen néven.
Mit tegyél, ha mégis náthás leszel, lázas, köhögsz, vagy influenza gyötör?
Fotó: Shutterstock
Csökkentsd a kalória beviteled!
Fogyassz az étvágyadtól függően minél több friss, nyers gyümölcsöt és zöldségeket. Leginkább salátát, leveles kelt, almát, narancsot és citromot. Bár tudjuk, hogy anyu/mama húslevesénél semmi sem jobb a lelkednek, a testednek nem feltétlenül segítesz vele. Magas zsír tartalma ugyanis lassíthatja a gyógyulási folyamatot. Fogyassz helyette zöldséglevest, préselt zöldségleveket, és igyál kellő mennyiségű vizet, gyógyteákat. A túlzott folyadékbevitel ugyanakkor nem ajánlott, csak annyit igyál, amennyit máskor is szoktál.
Hagyd a tested gyógyulni!
Aludj, pihenj többet. A stresszmentes órák, napok aranyat fognak érni. Az immunrendszered pontosan tudja mit kell tennie, a feladata, hogy a betolakodókat minél hamarabb megsemmisítse. Éppen ezért leszel lázas, ezért köhögsz. A köhögés felfelé mozgatja a nyálkás, elhalt sejteket, vírusrészecskéket és ezzel megakadályozza a váladék leülepedését és a légutak eldugulását. A köhögéscsillapítók elodázhatják a gyógyulást, hiszen nem tudod kiköhögni, amit ki kell, ennek pedig akár nem várt következményei is lehetnek. Kétszer is gondold meg, mielőtt beveted őket!
Fotó: Shutterstock
Bánj csínján a lázcsillapítóval!
A láz annak a jele, hogy a test küzd a behatolókkal, a fertőzés ellen. Ebben az esetben is érdemes lehet hagyni dolgozni a „kis katonákat”, az immunrendszerünket, lázcsillapítót pedig csak indokolt esetben alkalmazni (régóta fennálló, vagy magas láz, alvásproblémák stb.) minden esetben orvossal egyeztetve!
A cikkben olvasható információk csupán tájékoztató jellegűek, nem pótolják egyetlen egészségügyi probléma diagnózisát, kezelését sem. Nem helyettesítik a képzett egészségügyi szakemberrel folytatott konzultációt.
Főkép: Shutterstock