Ebben a változékony időben folyamatosan ólálkodnak körülöttünk a különböző vírusok, de az is előfordulhat, hogy most ér minket utol a tavaly év végét követő fáradtság. Ahhoz, hogy támogasd az immunrendszered, akár apró lépésekkel is elindulhatsz – egy egészséges téli étrend, a vitamin- és ásványi anyagok pótlása, valamint az elegendő pihenés most fontosabb lehet, mint bármikor.
Alapanyagok a téli kamrából
Könnyen gondolhatjuk, hogy télen, amikor a természet is pihen, kevesebb friss zöldségből és gyümölcsből választhatunk és nem nekünk kedvez a szezonalitás. A támogató étkezés lehetősége azonban most is a lábad előtt hever. Nagyon sok olyan zöldséget, gyümölcsöt ismerünk itt Közép-Európában is, ami jól tűri a hűvös időt és remekül is tárolható.
A burgonya, édesburgonya, cékla, répa, káposztafélék, sütőtök vagy éppen az alma, körte fogyasztását nem véletlenül ajánlják a receptoldalak, vagy akár az ötelemes étrend – ez az ő idejük, amikor főzve, párolva, sütve, édesen vagy sósan is bizonyíthatnak.
Fotó: Nick Fewings, Unsplash
Az egészséges téli étrend alapja a hőkezelés
Bár a fent említett alapanyagok közül sok fogyasztható nyersen is, néhány esetben ahhoz, hogy valóban felszabaduljanak benne vitaminok vagy könnyebben emészthetővé váljanak, érdemes őket hőkezelni.
A sárgarépában lévő béta-karotin például így válik hozzáférhetővé a szervezetünk számára, amit aztán A-vitaminná alakít. A spenót szintén olyan leveles zöld, aminek jót tesz a blansírozás, hiszen a benne lévő oxálsav mennyisége csökken, ezért kevésbé terheli meg a vesét. De akár a gomba emészthetőségére is gondolhatsz.
Fotó: Irina, Unsplash
Ráadásul így nem hűl le a testünk az emésztés során, így könnyebben tudjuk hasznosítani az ételekben rejlő előnyös tulajdonságokat.
Őrizz meg minden morzsát!
Nem csak a pénztárcabarát háztartás, hanem immunrendszerünk miatt is érdemes néhány apró trükköt bevetni. Ha zöldségeket hámozol, majd főzöl, kuka vagy komposzt helyett tartsd meg a főzőlevet – bár a vitaminok és az ásványi anyagok egy része eltűnik, van, amit megőriz a víz, ezért ezt később sokoldalúan használhatod.
Tedd befőttesüvegbe forrón és dunsztold, így hűtőben akár hetekig eláll, majd rizottóhoz, főzelékhez, vagy akár italként elkortyolva is előveheted.
Fotó: Pexels Jenvit Keiwalinsarid
Gyógyító fűszerek télen is
Bár friss zöldfűszerekből kevesebb elérhető (kivéve, ha otthon cserépben nevelgeted őket), remek fűszerek sorakoznak a polcon, amik az egészséget is támogatják.
A gyömbér, fahéj, kurkuma melegítő hatású, gyulladáscsökkentő, ráadásul nagyon finom. Használhatod zabkására vagy egy könnyű krémlevesbe, esetleg, ha kedveljük az indiai konyhát, egy curry-be. Az édeskömény magja vagy a kamilla pedig nem csak teaként finom, de főzéshez is jó, természetes, gyógyító ízeket eredményezve.
Fotó: Julia Topp, Unsplash
Legyenek színek a tányéron!
Végül, amikor összeállítod a tányéron az egészséges téli étrend részeként, törekedj arra, hogy minél színesebb legyen a kompozíció.
Főtt gabonafélék vagy sült gyökérzöldségek, blansírozott leveles zöldek, olajos magvak, hidegen sajtolt olajok és tetszés szerinti fehérje (tofu, könnyű húsok, tojás vagy sajt). Mindössze ennyi és kész is a téli bőségtálad!
Főkép: Shutterstock