Az állati eredetű termékek teljes elhagyása az étrendünkből sokunknak embert próbáló feladat. Legyen bármilyen erős is a motivációnk, könnyen nem várt nehézségekbe ütközhetünk, ha elmulasztjuk a megfelelő felkészülést. A legfontosabb tanácsunk: légy magaddal türelmes és megbocsátó. A többiben segítünk.
Fotó: Shutterstock
Kezdjük egy alapvetéssel: a növényi táplálkozás nem egyenlő a vegán életmóddal. Utóbbi ugyanis sokkal összetettebb: magába foglalja az állatbarát választásokat többek között a kozmetikumok és a divatcikkek terén is.
Most, hogy tudjuk, bár minden vegán növényi étrendet folytat, de nem minden növényi étrenden lévő ember vegán, haladjunk tovább a növényi táplálkozáshoz vezető út mezsgyéjén és vegyük sorra, hogyan maradhatsz motivált és kerülheted el a leggyakoribb buktatókat.
Nálam néhány éve környezetvédelmi, majd etikai oka volt az életmódváltásnak. Azonban ahogy egyre jobban belemélyedtem a vegán életmódba, a növényi táplálkozás egészségre való hatása volt az a pont, ami átbillentett és teljesen meggyőzött. Sok-sok kutatómunka áll a háttérben, hogy biztosan tudjam, jót teszek magammal. Fokozatosan álltam át, eleinte csak a húst hagytam el, heti 2-3 alkalomra korlátozva a fogyasztását. Tejtermékeket intolerancia miatt amúgy sem igazán fogyasztottam, így maradt a tojás, amit könnyen el tudtam hagyni. Nagyjából 3-4 hónap alatt jutottam el oda, hogy teljes mértékben növényi étrendet folytatok.
A tapasztalataim alapján most megosztom veletek a 6 legfontosabb tanácsomat, hogy könnyedén, kevés lemondással sikerüljön elérnetek a célotokat.
1. tanács – Végezz kutatómunkát!
Olvass a növényi táplálkozással kapcsolatos könyveket, tanulmányokat, hiteles blogokat. Hallgass beszédeket, előadásokat, nézz meg több dokumentumfilmet is.
Ajánlom Dr. Michael Greger – Hogy ne halj meg, továbbá T.Colin Campbell – Kína tanulmány című könyvét. De bátran keresgélj te is!
Dokumentumfilmek: Uralom, Cowspiracy, The Game Changers, Seaspiracy dokumentumfilmek.
Ha valamilyen egyéb, komolyabb betegséged van (cukorbetegség, koleszterin probléma, magasvérnyomás, IRR), akkor pedig érdemes egy vegán dietetikussal, életmód tanácsadóval is konzultálnod.
Fotó: Shutterstock
2.tanács – Csináltass egy állapotfelmérést!
Ha komolyan át szeretnél állni a növényi táplálkozásra, mielőtt belevágsz menj el egy nagyobb vérvételre. Így kiderül, van-e esetleg valamilyen tápanyag, vagy vitamin hiányod/többleted, amire érdemes odafigyelned. A vizsgálatot ismételd meg 6-12 hónap múlva, hogy ellenőrizd, minden rendben van-e, vagy okozott-e bármilyen egészségügyi problémát a növényi étrendre való váltás.
3.tanács – Válts fokozatosan!
A két kardinális pont a legtöbbünknél a tejtermékek, illetve a hús elhagyása. Mindkét esetben fontos, hogy mindent szépen sorban hagyj el, ne válts egyik napról a másikra.
Próbálj ki új recepteket, vagy alakítsd át a húsos recepteket Én az elején egyszerűen csak elhagytam a húst és úgy készítettem el a húsos ételeket. Ha ez számodra nem opció, a boltokban ma már rengeteg különféle helyettesítő is kapható.
Fotó: Shutterstock
4.tanács – Óvatosan a hüvelyesekkel!
A vegán konyha fontos alapanyagai a különböző hüvelyesek, ezek ugyanakkor puffadást okozhatnak az elején, főleg, ha eddig nem igazán fogyasztottad őket. Ez teljesen normális, de épp ezért eleinte csak hetente 2-3 alkalommal fogyassz babot, borsó, lencsét. A gyümölcsöket pedig érdemes a reggeli órákban elfogyasztani.
5.tanács – Légy nyitott az új ízekre!
Ne arra koncentrálj, hogy mit nem ehetsz meg, hanem hogy mennyi mindent igen! A növényi táplálkozás új ízeket, egy új világot tár eléd. Bátran kísérletezz és fedezz fel újdonságokat. Nézelődj különféle gasztro blogokon, lépj be vegán, növényi étrendes csoportokba. Kövess a social médiában olyan embereket, akik receptjeiket, tapasztalataikat osztják meg. Jó kiindulópont a www.tudatosanelni.hu!
Fotó: Németh Anna, Tudatosanelni
6.tanács – Egyél eleget!
A növényi ételek hamarabb eltelítenek a magas rosttartalmuk miatt, de általában kevesebb kalóriát tartalmaznak, így többet kell enni belőlük. Ha sokszor vagy éhes, vagy hamar megéhezel az elején, semmi gond, nyugodtan egyél többet, hogy biztosan bevidd a megfelelő kalória mennyiséget. Ha aggódsz, hogy nem jutsz elegendő tápanyaghoz, kalóriához, használd a cronometer applikációt: www.cronometer.com
Te hol tartasz éppen? Még csak informálódsz? Vegetáriánus vagy, esetleg már átálltál? Oszd meg a tapasztalataidat és kérdezz bátran!
A legfontosabb pedig, hogy ne feledd: hibázni emberi dolog, és ha úgy érzed nem megy, akkor keress olyan embereket, akik már végig járták ezt az utat. Legyen valaki, aki ott van, amikor kérdésed lenne.
Főkép: Shutterstock