A hüvelyesek kiváló növényi fehérjeforrások, fogyasztásuk előnyeire és jótékony tulajdonságaikra 2019 óta világnap is felhívja a figyelmet. A magyar gasztronómiában is elindult egy újító egészségtrend, azonban még az út elején járunk a többi európai országhoz képest. A hüvelyesek különböző fajtái nem csupán az egészséges táplálkozás elengedhetetlen részei, de még finoman és változatosan elkészíthető, sokszínű alapanyagok is. A Bonduelle ezt a hozzáállást szeretné erősíteni, amihez még segítséget is biztosítanak 3 finom recept formájában.
Bár a hüvelyes zöldségek rendkívül magas tápértékűek, mégis kevés helyet kapnak a magyarok tányérjain.
A magas rost- és fehérjetartalmú, koleszterinben szegény és vasban gazdag növényi élelmiszerek stabil és kiegyensúlyozott energiaszintet biztosítanak, ennek ellenére a magyarok napi fehérjebevitelének nagyobb része állati, nem pedig növényi eredetű.
Egy kis kreativitással azonban a hüvelyesekből sokkal több minden készíthető, mint főzelék vagy egyszerű köret. Az egészséges alapanyagok desszertek fontos hozzávalói is lehetnek, így például édes muffinok, vagy sós aprósütemények készülhetnek vörösbab és csicseriborsó felhasználásával.
Hüvelyesek újragondolva
A hüvelyesek legismertebb képviselői a fehér- és vörösbab, a csicseriborsó, a sárgaborsó és a lencse. A leggyakrabban ezek az izgalmas alapanyagok a régóta megszokott leves vagy főzelék formájában kerülnek az asztalunkra, pedig számtalan módja van még a felhasználásuknak. Gondolhatunk rájuk köretek vagy saláták, változatos egytálételek, illetve krémek vagy mártogatósok formájában is, de akár édes süteményekként is.
„Egészségünk érdekében törekednünk kell a gabonák, diófélék, magvak, hidegen sajtolt növényi olajok és persze a hüvelyesek változatos felhasználására. A hüvelyeseket minél gyakrabban érdemes beilleszteni az étkezésünkbe, az idénynek megfelelően fogyaszthatjuk a hüvelyeseket frissen, zöld állapotban, és teljesen megérve, száraz formájában, de hónapokig tárolva sem romlanak meg vagy veszítik el tápértéküket. Merjünk kísérletezni a konyhában új ízekkel és ételekkel, hiszen rengeteg különféle fogás, akár csokoládés desszert is készíthető ezekből a zöldségekből” – mondta el a téma kapcsán Varga Dóra dietetikus, táplálkozástudományi szakember.
Hüvelyesek, mint húspotló alternatíva?
A Bonduelle korábbi kutatásából kiderült az is, hogy a magyarok étrendjükben nem fektetnek kellő hangsúlyt a növényi élelmiszerek fogyasztására, pedig a hüvelyesek magas fehérjetartalmuk miatt a hús alternatívájaként is megállják a helyüket, emellett kifejezetten előnyös a fogyasztásuk, hiszen koleszterinben szegény és kalóriában alacsony zöldségek.
Az utóbbi időben a hústermékek árnövekedése, és az egészséges életmód miatt kezdenek előtérbe kerülni a növényi alapú termékek, főleg a fiatal felnőttek körében.
Szirbek András, a Bonduelle Central Europe Kft. kereskedelmi- és marketing igazgatója azt is elmondta, hogy egyre nagyobb az igény az olyan termékekre is, amelyekkel gyorsan és egyszerűen egészséges, vitaminokban és tápanyagban gazdag ételt készíthetnek a vásárlók.
Segítség a szervezetünknek és a Földnek
A sokszor mellőzött hüvelyesek amellett, hogy tápanyagban gazdag alapanyagok, fehérjetartalmuk jelentős, számottevő vas- és rost-források, sőt, fenntarthatósági szempontból is előnyös lehet a fogyasztásuk.
A hüvelyesek termesztésének vízigénye ugyanis más fehérjeforrásokkal összehasonlítva jóval kisebb. Nitrogénmegkötő tulajdonságuknak köszönhetően javítják a talaj termékenységét, ezáltal a földek termőképességét is. Hosszú eltarthatóságuk miatt az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelemben egyaránt kiemelkedő szerepük van.
3 recept hüvelyesekkel – pogácsa, muffin és csokitorta
Csicseriborsós pogácsa
Hozzávalók:
150 g teljes kiőrlésű búzaliszt
150 g búzafinomliszt
1 csomag szárított élesztő
180 g vaj/margarin
1 doboz Bonduelle Vapeur csicseriborsó
2-3 evőkanál 12%-os tejföl
1 teáskanálnyi só
A pogácsa tetejére:
1 db felvert tojás
2-3 evőkanál szezámmag
Elkészítés:
A csicseriborsó és a só kivételével minden alapanyagot összegyúrunk, ideálisan egy robotgépben. Ezt követően hozzáadjuk az élesztőt, majd a folyamat végén a csicseriborsót is, figyeljünk azonban, hogy a robotgépet ehhez állítsuk alacsony fordulatra.
A tésztát pihentessük a hűtőben kb. fél órát, majd hajtogassuk át. 1 szimpla-1 dupla-1 szimpla hajtás után ujjnyi vastagra nyújtjuk. Pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk és sütés előtt megkenjük tojással, illetve szórhatunk rá szezámmagot. 220 Celsius fokon 15-20 perc alatt süssük meg.
Lisztmentes csokitorta
Hozzávalók:
1 doboz Bonduelle Vapeur vörösbab
5 db tojás
1 ek. vaníliakivonat
70 g holland kakaópor
125 g szobahőmérsékletű vaj
200 g cukor
1 tk. sütőpor
0,5 tk. szódabikarbóna
1 csipet só
A forma kikenéséhez:
kevés vaj
A díszítéshez (opcionálisan):
málnalekvár
tejszínhab
Elkészítés:
A Bonduelle vörösbabot egy késes aprítóban pürésítsük.
Kézi vagy gépi habverő segítségével a cukrot és a vajat keverjük fehéredésig, adjuk hozzá egyesével a tojásokat, majd a vanília kivonatot.
Keverjük hozzá a babpürét.
Keverjük össze a száraz alapanyagokat: a kakaóport, sütőport, szódabikarbónát és a sót, és finoman, apránként adagolva forgassuk össze a cukros, vaníliás, babpürés masszához.
Vajazzunk ki egy kapcsos tortaformát, az alját és az oldalát béleljük ki tapadásmentes, méretre vágott sütőpapírral, majd öntsük bele a kész tésztát.
180 fokon 30-35 perc alatt süssük készre.
Miután kihűlt, távolítsuk el a formát és a sütőpapírt, majd díszítjük, kínáljuk málnalekvárral vagy cukrozott, friss tejszínhabbal.
Muffin
Hozzávalók:
2 db tojás
1 csipet só
0,5 kk. sütőpor
2 ek. kakaópor
1 db citrom reszelt héja
100 g cukor
20 g vaníliáscukor
250 g Bonduelle Vapeur vörösbab
fagyasztott, egész málna
Elkészítés:
Az alapanyagokat egy tálba öntjük és egy robotgép segítségével összedolgozzuk, úgy, hogy homogén legyen a végeredmény.
A muffin formába sütőpapírt vagy muffin papírt helyezünk. A kész masszát egy evőkanál segítségével a formákba adagoljuk, a tetejükre fagyasztott málnadarabokat helyezünk.
170 fokos, előmelegített sütőben 20 perc alatt megsütjük.
Jó étvágyat kívánunk!