Minden évben vannak bizonyos jóslatok arra vonatkozóan, milyen gasztronómiai trendek várhatóak a közeljövőben. Mint a divat vagy a design világában, úgy ezen a területen is számon tartunk olyan trendelőrejelzőket, akik befolyásolják az aktuális irányzatokat, emellett mindig felbukkannak olyan kutatási eredmények is, amelyek a piacra kerülve, meghatározzák azt. Nem meglepő módon, 2022-ben folytatódik az az irányváltás, ami a járvány miatt másfél éve elindult – főszerepben az éttermi világ átalakulása és az egészséges alapanyagok kerültek, ám néhány meglepő, új tendenciával kiegészítve.
Gasztronómiai trendek a Covid árnyékában – Egészséges, higiénikus, biztonságok ételek
Fotó: Shutterstock
A járvány, bár sokat elvett, sok mindent adott is – többek között felhívta a figyelmet arra, hogy fontos tudatosnak lennünk, amikor a táplálkozásunkkal foglalkozunk.
A szezonális és lokális alapanyagok előnyben részesítése mellett az emberek elkezdtek törődni azzal is, hogy nagy tápanyag-sűrűségű élelmiszereket válasszanak, valamint minél több dolgot készítsenek házilag, legyen szó kovászos kenyérről vagy magáról a napi menüről.
Ennek gazdasági (azaz költséghatékonysági) és egészségügyi okai is vannak, hiszen így pontosan követhetjük, mi és mennyiért kerül a tányérunkra, ez a tendencia pedig folytatódni látszik az idei évben is.
Zero waste – finomságok hulladék nélkül
Az előbb említett tudatossághoz kapcsolódik az a gasztronómiai trend is, hogy egyre többen igyekeznek úgy ételeket készíteni, hogy azok a lehető legkevesebb környezeti terheléssel járjanak.
Fotó: Shutterstock
A csomagolásmentes boltok, vagy például ételmentő applikációk használata szinte már hétköznapinak számít, de az élelmiszermérnökök, vagy éppen a csúcsgasztronómia szakácsai is dolgoznak olyan megoldásokon, amelyekkel az eddig nem hasznosított dolgok (pl. zöldséghéjak) kapnak új célt.
Ez tulajdonképpen visszatérés a gyökereinkhez, hiszen nagyanyáink konyhájában gyakorlatilag nem volt szemét. A maradék vagy komposztba, vagy az állatok elé került.
Lokális, mégis egzotikus
Ez a paradoxonnak tűnő gasztronómiai trend abból indul ki, hogy az emberek egyre kíváncsibbá váltak a megszokottól eltérő alapanyagokra is. Ugyanakkor, hogy a fenti szempontokat se feledjük: nem feltétlenül a bolygó másik feléről származó ételekre vágyunk, inkább elkezdtük felfedezni azokat a dolgokat, amelyek elérhetők a közelben, de régen elfeledtük őket vagy éppen új jövevények.
Például, már Magyarországon is terem kiwi, valamint citrom, de említhetnénk az ősgabona, azaz tönkebúza, valamint a vadhúsok népszerűségét.
A gasztronómiai trendek ambiciózus versenyzői: Mindenevők kontra vegán gurmék
Bár a vegán/teljesértékű növényi étrend és a flexitariánus diéta között folyamatosan változnak a viszonyok, a mindenevők rétege is erősödni látszik. Ők abban térnek el, hogy nem eliminálnak vagy tiltanak bizonyos ételeket, sőt, nagyfokú nyitottság jellemző rájuk, például a belsőségeket, ízeltlábúakat vagy akár laborban növesztett húsokat sem vetik meg.
A másik erőteljesen növekvő csoport azoké, akik a veganizmusból hozzák ki a lehető legtöbbet, azaz megmutatják, hogy a növényi étrend nem pusztán salátákból és smoothie-kból áll. Ez a gasztronómiai trend egyébként a fine dining éttermi világában is egyre hangsúlyosabb, hiszen számtalan csúcsétterem rukkolt már elő tisztán növényi menüvel, sőt, a jeles díjátadók gáláin is évek óta ilyen fogások szerepelnek, új arcát megmutatva például a gombaféléknek vagy éppen hüvelyeseknek.
Digitalizált ételek
A házhozszállítás és elviteles ételek bár évek óta velünk vannak, az elmúlt időszakban még kelendőbbek lettek.
Fotó: Ambitious Creative Co Rick Barrett, Unsplash
Még a Bocuse d’Or egyik versenyfeladata is elviteles ételcsomag készítése volt – úgy tűnik, aki a gasztroszcénában akar szerepelni, kalkulálnia kell ezzel a feladattal is.
Ma már ugyanis máshogy választunk, máshogy táplálkozunk és máshonnan szerzünk információt, ami befolyásolja a gasztronómia trendeket is, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni. Még a keresett élmény is eltérő, ezért egyre több a “szellemkonyha” is, azaz olyan étterem, ahol helyszíni fogyasztás nincs, a varázslat a színfalak mögött történik. Akár kész fogásokat, akár pontos útmutató segítségével, otthon befejezhető, félkész ételeket is választhatunk, a jóllakottság garantált.
(Forrás: Ktchn Rebel, Specialty Food Magazine, Food Notify)
Főkép: Shutterstock