Az ősz beköszöntével gyakran az energiaszintünk is alábbhagy. Az időjárás változása sokak számára a megfázásos időszak kezdetét jelenti, ilyenkor az immunrendszerünk különösen megérzi az időjárás változását, a hidegebb és melegebb napok váltakozását. A forró levesek ilyenkor nemcsak testünket, de lelkünket is felmelegíthetik, abszolút komfort ételnek tekinthetők, sőt, a megfelelő alapanyagokkal akár „gyógyító hatásúak” is lehetnek. Az egyik legismertebb és legkedveltebb fogás erre az időszakra a tárkonyos csirkeragu leves, amely nemcsak karakteres, mégis selymes ízű, hanem egészséges alternatíva is például a klasszikus húsleves mellett.
Miért jó ősszel levest készíteni és fogyasztani?
A levesek az őszi-téli időszakban kiemelt szerepet játszanak táplálkozásunkban. Nem véletlen, hogy a nagymamák már gyerekkorunkban is forró húslevessel kúrálták a megfázást. A levesekben található alapanyagok (pl. csirkehús, zöldségek, fűszerek) sok értékes tápanyagot tartalmaznak, amelyek támogatják az immunrendszert. Az antioxidánsok, vitaminok, ásványi anyagok és a folyadékpótlás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy gyorsabban felépüljünk, vagy éppen megelőzzük a betegségeket.
A csirkehúsleves például régóta ismert a nyálkahártya megnyugtatásában, a köhögés és a torokfájás enyhítésében, míg a benne lévő zöldségek, mint a sárgarépa, zeller és hagyma, szintén gazdag vitamin- és ásványianyag-források. A fűszerek, mint a tárkony, a gyömbér vagy a fokhagyma pedig segíthetnek a szervezet védekezőképességének növelésében.
A tárkony varázsa
A tárkony nemcsak ízében különleges, de az egészségre gyakorolt jótékony hatása miatt is kedvelt ízesítő.
Ez az aromás zöldfűszer az serkentheti az emésztést, enyhítheti a gyomorproblémákat, valamint antibakteriális hatása is van,
így ideális kiegészítője lehet egy gyógyító levesnek. A tárkonyos csirkeragu leves ebből adódóan nemcsak finom, hanem valóságos „immunerősítő bomba” is.
A tárkonynak továbbá vérnyomáscsökkentő hatása és enyhe fájdalomcsillapító ereje is van, így főzetként is szokták ajánlani. Elkészítése egyszerű: kb.
2-3 dl forró vízbe tegyünk 3-4 teáskanálnyi friss vagy 2-3 teáskanálnyi szárított tárkonyt és hagyjuk állni kb. 10-15 percig.
Ezt a forrázatot napi háromszor ajánlott (és szabad) inni.
Tárkonyos csirkeragu leves recept
Hozzávalók:
– 500 g csirkemellfilé
– 2 sárgarépa
– 1 fehérrépa
– 1 kis fej zeller
– 1 fej hagyma
– 2 gerezd fokhagyma
– 1 teáskanál tárkony (szárított vagy friss)
– 1 liter alaplé (csirke vagy zöldség)
– 200 ml tejszín/növényi tejszín
– 2 evőkanál liszt
– 3 evőkanál olíva-, kókuszolaj vagy vaj
– 1 citrom leve
– só, bors ízlés szerint
Elkészítés:
- Előkészítés: A csirkemellet vágd kis kockákra, a zöldségeket tisztítsd meg és szeleteld fel vékony karikákra.
- Sütés: Egy nagyobb fazékban hevítsd fel az olíva-/kókuszolajat vagy vajat, majd párold üvegesre a hagymát és a fokhagymát. Add hozzá a csirkekockákat, és süsd őket fehéredésig.
- Zöldségek hozzáadása: Tedd bele a megpucolt, felszeletelt sárgarépát, fehérrépát és a zellert, majd fűszerezd a mixet tárkonnyal. Pár percig együtt pirítsd őket.
- Alaplé hozzáadása: Öntsd fel az eddigi keveréket csirke vagy zöldség alaplével, majd fedő alatt főzd a tárkonyos csirkeragu levest közepes lángon, míg a zöldségek és a hús meg nem puhulnak (ez kb. 20-30 perc).
- Sűrítés és tejszín hozzáadása: Egy tálban keverd el a lisztet a tejszínnel, majd óvatosan öntsd a leveshez, folyamatos keverés mellett. Maradjon csomómentes! Forrald fel újra a levest, és hagyd, hogy kissé besűrűsödjön.
- Ízesítés: Nyomd bele a citrom levét, és ízlés szerint sózd, borsozd a levest.
- Tálalás: Melegen, friss (teljes kiörlésű) kenyérrel vagy ropogós bagettel kínáld. Gazdagabb ízvilág érdekében a tetejét megszórhatod pirított hagymával, baconnel és/vagy sajttal is.
Tökéletes leves hűvösebb estékhez
A tárkonyos csirkeragu leves egy ízletes és laktató fogás, ami felmelegít egy hűvös őszi napon. Emellett jótékony hatásai miatt ideális választás a megfázós, fáradt napokra. A levesek, különösen a zöldséges és fűszeres változatok, segítenek hidratálni a szervezetet, feltölteni vitaminokkal és ásványi anyagokkal.
Ötletek más gyógyító, lélek simogató levesekhez:
–Gyömbéres-sárgarépa krémleves: A gyömbér segít enyhíteni a gyulladásokat, míg a sárgarépa A-vitaminban gazdag.
–Zöldséges csirkehúsleves: A hagyományos húsleves hatékony megoldás megfázás idejére, hidratál és enyhíti a torokfájást és nem mellesleg a lelkünknek is nagyon jót tesz egy tál házi húsleves.
–Fokhagymakrémleves: A fokhagyma természetes antibakteriális hatása miatt segíthet a szervezet védekezőképességének erősítésében.
A hűvös időjárás beköszöntével érdemes új levesrecepteket kipróbálni és kihasználni a különböző alapanyagok erejét. Az otthon készült, meleg levesek segíthetnek átvészelni az őszi hideget, elsőként remek választás lehet a tárkonyos csirkeragu leves a hideg, borongósabb esték hangulatához.
Forrás: https://www.hazipatika.com/taplalkozas/egeszseg_es_gasztronomia/cikkek/a_tarkony_hatasai
Kiemelt kép: Shutterstock