Ha a hétköznapokon is szeretnénk teljes értékű ebédet varázsolni magunknak természetesen heti egyszer ennél több időt kell rászánnunk, de a teli éléskamra és az előkészített, kiadagolt és lefagyasztott ételekkel óriásit nyerhetünk. Mutatjuk, hogyan épül fel a mozaikkonyha módszer és miként vezetheted be a mindennapjaidba!
Megértjük, hogy a mindennapos főzés nem csak fárasztó, de sokszor unalmas feladattá válik. Bár az ételrendelés, a mirelit illetve félkész ételek kihúzhatnak minket a csávából, mit szólnál, ha azt mondanánk, létezik egy módszer, amivel gyakran kerülhet főtt étel a tányérodra, időt, pénzt és energiát spórolhatsz vele és még a szezonalitásra és a lokalitásra is tudsz figyelni? Ismerkedj meg a mozaikkonyha módszer lényegével!
A mozaikkonyha módszer alapja
A mozaikkonyha módszer kulcseleme, hogy minden héten előre megtervezed, mit szeretnél sütni-főzni, majd azok elemeit – vagyis mozaikjait – előkészíted, hogy evés előtt mindössze az utolsó pár simítást kelljen elvégezned.
Ha ismerősen hangzik, nem csoda: a mozaikkonyha módszer a meal-prep valamint a batch cooking konyhai fogalmakhoz szorosan kapcsolódik, de a japán bento boxok összeállításából is sokat inspirálódhatsz.
Fotó: Pexels
Mozaikkonyha: mi legyen otthon mindig?
Nincs sikeres mozaikkonyha módszer jól felszerelt spájz nélkül! Igen, ez elsőre nagyobb beruházást szükségeltet, de ez hamar behozza az árát. Hosszan eltartható alapanyagokkal lesz teli ugyanis a konyhaszekrényed:
Hüvelyesek (bab- és lencsefélék), gabonák (kuszkusz, rizs, bulgur, hajdina, köles, zab), tészták (búzalisztes vagy akár gluténmentes), lisztek (gabonából, álgabonából és olajos magvakból), konzervek, szószok, lehetőleg laktofermentált savanyúságok és házi lekvárok, fűszerek, olajak, ecetek nem hiányozhatnak nálad sem, ha belevágsz a mozaikkonyha építésébe.
Na és mi kerüljön a hűtőbe és fagyasztóba? Zöldségek, gyümölcsök, tojás, érett sajtok, amik sokáig elállnak. De az olajos magvak, magvajak, magolajok is jó kiegészítői lehetnek bármilyen ebédnek. Sőt, a zöldségek héját és húscsontokat is érdemes megőrizned a hulladékmentes konyha jegyében –kiváló alapleveket főzhetsz ezekből.
Fotó: Pexels
A kulcs a tervezés és az előkészítés
Gondold végig, vagy még inkább írd össze, pl. a Green Fridge alkalmazásba, hogy mi van nálad otthon. Aztán nézd át, szezonálisan mi érhető el a boltokban és a piacon.
Írj listát, de engedd, hogy a látottak is inspiráljanak. Hazaérve válogasd ki a beszerzett alapanyagokat és már kezdődhetnek is az előkészületek.
- A kiválasztott gabonaféléket vagy köretet főzd meg és tedd hűtőbe, vagy egy részét fagyasztóba.
- A zöldségeket süsd, blansírozd vagy főzd meg és csomagold el külön-külön.
- Ha valamit, pl. salátaféléket frissen szeretnél használni, ne vágd nagyon apróra napokkal korábban, mert hamarabb veszít az állapotából és minőségéből.
- Válassz a táladba egy proteint (pl. tofu vagy hüvelyesek, tojás) és áztasd, marináld vagy ha kell, főzd meg őket.
- Készíts hozzá szószt vagy mártogatóst: a különböző hummuszok, dresszingek mind-mind könnyen és több napig tárolhatók.
Az utolsó lépés: az összeállítás
Már csak egyetlen dolgod maradt: étkezés előtt nézz körül, épp mi lapul a tárolókban, mindenből, amit épp megkívánsz tiszta kanállal vegyél egy kicsit. Ha kell, melegítsd át vagy fejezd be a folyamatot egy végső pirítással.
Egyre figyelj: ne gondold túl a dolgot, hiszen mivel nem követsz receptet, elrontani sem tudod!